А що говорять про Апокаліпсис древні пророцтва і пророкування майже сучасні нам пророки?
Найвідомішим у світі із всіх древніх пророцтв про кінець світу є, звичайно, біблійне «Одкровення», або Апокаліпсис.
Центральна ідея Апокаліпсиса – боротьба Добра і зла, нерозривно пов’язана з долями людства. Сюжет «Одкровення» такий: Ісус Христос розкриває сім печаток якоїсь таємничої Книги, і починається опис різних фаз війни Добра і зла і пов’язане із цим розкриття доль усього роду людського. Ця війна починається в душі людини і поширюється на всі сторони людського життя, згодом всі підсилюючись у своєму прояві.
Ревіння семи труб ангелів знаменують початок нещасть людства. В Апокаліпсисі описується руйнування природи, поява у світі сил зла. Перед початком нещасть віруючої ставлять на чоло благодатну печатку, що повинна охоронити їх від зла і від долі порочних людей.
Бачення семи знамень показує поділ людства на два протилежних табори добра і зла. Добрі сили зосереджують у царстві Істини, символізованої, по деяких коментарях, образом дружини, одягненої в Сонце, а злі – у царстві звіра – антихриста.
Звір, що вийшов з моря, є в Апокаліпсисі символом порочної світської влади, а звір, що вийшов із землі, – символом церковної влади, що розклалася.
В Апокаліпсисі говориться про свідому суть зла – дияволі, що організує таємну війну проти церкви і керує нею.
У Баченнях семи чаш дається картина загального морального розкладання. Відбувається к Армагедон, всесвітня боротьба Добра і зла, на людей обрушуються нестерпно важкі випробування. Образ Вавилона – блудниці символізує в «Одкровенні» людство, що зрадилося порокам,, що відступив від Бога. Влада і сила зла розходиться на всі області життя людства.
А потім починається Божий суд над силами зла.
Гог і Магог – уособлення сил зла – знищуються другим пришестям Христа. Вічному покаранню піддається диявол, що поклав початок всім беззаконням.
Далі Апокаліпсис оповідає про воскресіння мертвих, Страшному суді і покаранні нечестивих.
Заключні два глави описують Нове небо і Нову Землю і блаженне життя врятованих.
Можливо, опису нещасть в Апокаліпсисі у символічній формі передають те майбутнє, з яким прийде зштовхнутися людству.
По Апокаліпсисі, після звуків труб семи ангелів починаються нещастя в природі. Спочатку гине третя частина рослинності, потім гине третя частина риб і морських тварин, потім відбувається отруєння рік і водойм. «Одкровення» описує падіння на землю граду і вогню, що палає гори і світиться зірки, що, мабуть, символізує якісь екстраординарні події у світі природи або ще небачені форми катаклізмів.
Апокаліпсис оповідає також про поразку третьої частини Сонця і зірок і затьмаренні їх. Багато сучасних коментаторів «Одкровення» схильні бачити в цьому вказівка на екологічні нещастя, забруднення атмосфери настільки, що через неї із працею буде пробиватися сонячне і зоряне світло. Нарешті, «Одкровення» говорить про навалу на мир сарани, що вийшла з безодні, – під цим символом розуміються незліченні бесівські сили, вплив яких на людей підсилиться під час апокаліптичних подій. Очолить цю сарану Аполліон, що значить «згубник», тобто диявол.
В Апокаліпсисі описується і грандіозна війна, від якої гине третина людей. І хоча опис цієї війни своїми символами нагадує сучасну військову техніку – танки, артилерію, військові літаки і навіть ядерні ракети, – все-таки багато дослідників «Одкровення» думають, що мова в ньому йде в більшій мірі про ідейну війну на духовному плані, а не про реальний бій. Втім, можливо, апостол Іоанн мав на увазі і те і інше: Армагедон, тобто битва Добра і зла на духовному плані, сама по собі може виражатися і в «земних» війнах.