Слово астрологія поєднує два грецьких кореня: «астрон» (зірка) і «логос» (наука). Зіставляючи певні події в житті людей з положенням планет, астрологи вважали, що подібні ж події можуть повторюватися при такому ж або подібному положенні світил. Отже, можна передбачити дії людей, сімей, народів. І астрологи дійсно багато пророкували: посухи, бурі, дощі, землетруси та затемнення …
Після посух, природно, починалися неврожаї, війна за хліб, боротьба за владу …
Астрологи пророкували і це, але «одкровення» їх обволікали таємницею, вдалі передбачення приводили в жах , невдалі – забувалися.
Жодна державна справа не робилася без поради астрологів. Купців цікавило, чим торгувати, хліборобів – що сіяти, навіть лікарі вважали, що розташування світил впливає на якість лікування.
Астрологія благополучно дожила до наших днів. Земля обертається навколо Сонця, і тому протягом року Сонце проектується на різні ділянки зоряного неба. Так виникає його позірний річний рух на тлі зірок. Шлях, по якому переміщається Сонце, називається екліптикою, від грецького «екліпсіс», затемнення, так як екліптика проходить по дванадцяти сузір’ях, у кожному з яких Сонце перебуває, «затьмарюючи» його, близько місяця. Це Козеріг, Водолій, Риби, Овен, Телець і інші, в основному назви тварин, тому й сам пояс сузір’їв іменується «зодіакальним», від грецького «зодіакос куклос», тобто «звірине коло».
Проходження Сонцем всіх сузір’їв зодіаку завершує річний цикл. Планети теж постійно змінюють місце «проживання», причому Венера, Марс, Юпітер і Сатурн спостерігаються на земнім небі тільки в зодіакальних сузір’ях.
Ознаки планет-богів переносилися у гороскопи. Враховувалося поєднання двох начал: постійного, що визначається незмінним зодіакальним колом, і змінного, що відображає розташування планет. Юпітер і Венера «творили добро», Марс і Сатурн – «зло», Меркурій приносив «добро» добрим, а злим, навпаки, «зло». Доброта чи злостивість планети пов’язувалася з сухістю або вологістю її природи, а також із запалом або холодністю. Найгарячішим після Сонця вважався Марс, далі Юпітер, потім Венера. Холодним вважався Місяць, найхолоднішим – Сатурн. Серед нерухомих зірок, за словами Ф. Бекона, «найгарячішим вважався Сіріус, потім Серце Лева чи Регул, потім Пес».
Криві біоритмів: фізичний (червоний колір), емоційний (синій), інтелектуальний (зелений).
Вважалося, що Сонце і планети сильніше впливають на Землю і людей в ті моменти, коли знаходяться поблизу яскравих зірок. «Вважалось, що частини неба виділяють тим більше тепла (хоча і непомітного для дотику), чим більше вони прикрашені зірками, особливо великими, – писав Ф. Бекон. – Сонце гріє тим більше, чим більш наближається до положення схилу або до зеніту. І це ж треба думати і для інших планет відносно міри їх тепла … Наприклад, Юпітер більш зігріває, коли він розташований під знаком Рака або Лева, ніж під знаком Козерога або Водолія ». Цікаво, що Гіппократ виділяв серед зірок шкідливий вплив Плеяд, Арктура, Сіріуса.
Відповідно до видимих ознаків планет їм давалися характеристики. Марс вважався сердитим і злим, Меркурій – непосидою і стрибуном, Сатурн – статечним і важливим. Тепло і світло відповідних планет сприяли «теплу» і «світу» різних людей (немов би входячи в резонанс).
Так, вологий і меланхолійний Місяць протегував професіям, звичним до напівтемряви: акторам, шинкарям, лихварям, чаклунам. Меркурій, рухливий і мінливий, з’являючись, сприяв швидкості думки людей науки і мистецтва, зокрема, самих астрологів. Марс благоволив тим, кого тягне червоний колір: ковалям, лікарям, катам, кухарям, воїнам. Спокійне світло Юпітера сприло життям мудреців і хліборобів. Монахів та згасаючих старців підтримував Сатурн з його блідим мертвенним світлом.
Передбачаючи долі, астрологи складають гороскопи (від грецького «гороскопус» – спостерігає час).Офіційно гороскопом називають саму таблицю розташування світил. А в спеціальному значенні слово «гороскоп» означало точку екліптики, висхідну у момент народження людини. «Гороскоп – є те, чого трапляється з’являтися в той час, коли відбувається зародження», – писав Секст Емпірика.
У IV столітті сицилієць Ф. Матерн вперше в Європі сформулював вчення про дванадцять «будинків», на які поділялося небо. Найближчий до гороскопу, нижче горизонту, назвався будинком життя. Далі йшли будинок багатства, будинок братів, будинок родичів, будинок дітей і так далі. Виходячи з розташування планет у цих будинках, складалася «небесна фігура» і її аспекти. У постатях попарно поєднувалися ознаки: сильний-слабкий, гарячий-холодний, красивий-потворний, високий-низький, філософський-легковажний та інше.
Підтвердилися і деякі погляди стародавніх ескулапів на особливості лікування в ті чи інші години доби. Встановлено, що чутливість зубів до болю максимальна о 18 годині, мінімальна незабаром після півночі. Вночі погіршується стан хворих, частішають напади бронхіальної астми, стенокардії, частіше трапляються інфаркт міокарда та інсульт. Вміст адреналіну в крові досягає максимуму о 9 годині, мінімуму – в 18. З такою ж ритмічністю виробляються статеві гормони.
Народжується людина найчастіше в районі опівночі. Не виключено, що пологи провокуються магнітними бурями. За даними одного дослідження, криві добових збурень геомагнітного поля і частоти народжень практично повторюють один одного. Певна категорія людей (в першу чергу – нервовохворих) чутлива до змін атмосферної іонізації і земного магнетизму під впливом фаз Місяця. «Місяць безпосередньо не визначає людське поводження, але, змінюючи співвідношення електромагнітних сил Всесвіту, він може викликати катастрофічні прояви в неврівноважених людей», зауважує американський психіатр Л. Равіц. За даними Американського інституту кліматології, кількість психічних зривів (і злочинних дій) збільшується до півночі. Статистика показує, що нещасні випадки найчастіше відбуваються з людьми при тій же місячній фазі, при якій вони народилися. Протилежна фаза, правда, теж загрожує неприємностями, зате проміжні майже безпечні.
Сучасні астрологи складають гороскопи вже не так, як раніше. За днем народження людини відразу визначається знак зодіаку, виводяться психічні риси. Наведемо, для ілюстрації, скорочений уривок з досить популярного, але, на жаль, анонімного «Великого гороскопу» (20 сторінок): 1) Телець, 2) 21.03 – 20.04; 3) аметист, 4) під знаком вогню; 5) під заступництвом Марса; 6) для чоловіків: «характерна сильна натура, владність, осяяні життєвою силою і енергією. У них талант керівника. Спільні риси – оптимізм, честолюбство, деяка імпульсивність і схильність до перебільшення … »7) для жінок:« народжена під цим знаком майже завжди має професію. Вони легко опановують чоловічу спеціальність … »; 8) шлюбні зв’язки:« сприятливий союз із Близнюками, Стрільцем … »
Для кожного знаку зодіаку астрологи виділяють свій психологічний тип,їх всього дванадцять.
За будовою тіла виділяють три типи: товсті і жирні, широкоплечі і м’язисті, тонкі і худосочні. Для кожного з них характерні певні психічні риси. Для перших: розслабленість у поставі і рухах, любов до комфорту, спрага похвали і схвалення, легкість у спілкуванні, м’якість і контактність у стані сп’яніння, тяга до людей у важку хвилину. Для других більш типові: впевненість в поставі і рухах, любов до пригод, емоційна черствість, явність намірів, але скритність в почуттях та емоціях, наполегливість і агресивність у стані сп’яніння, тяга до дії у важку хвилину. Нарешті, для третіх: скутість у поставі, загальмованість в рухах, нетовариськість, соціальна загальмованість, скритність, емоційна стриманість, схильність до самоаналізу, стійкість до дії алкоголю, тяга до самотності у важку хвилину. Неважко помітити, що фізичні і психічні риси у кожного типу складають логічно завершений комплекс.
Риси будови та поведінки зформовані у людини в першу чергу генами батьків. Проте прояви генетики багато в чому залежать від середовища – в першу чергу від пори року. Розподіл етапів періоду виношування по сезонах дуже важливий: організм майбутньої матері дуже чутливий. Взимку, наприклад, бракує вітамінів Е і С – це прямо пов’язане зі станом ендокринних залоз і приводить до порушень синтезу гормонів. А вони «сильно впливають на формування конституційного типу людини. З’являється можливість прогнозувати, з певними допущеннями, конституцію дитини за датою її народження. Цікаві роботи К. Бірзела, він теж виділив різні типи нервової діяльності. Умовно вони позначені так: 1) розумовий і розважливий, 2) художній і вразливий, 3) пасивний і загальмований. Аналізувалися дати народження осіб, які належать до цих категорій, і характер геомагнітної активності в ці дати. Виявилася певна кореляція. Вчений дійшов і до висновку про вплив геомагнітного поля на прояв в дітях переважаючих рис одного з батьків.
Древні вважали, що на людину впливають різні світила (планети і Сонце). У наші дні з’ясовується, що найбільший вплив на людину надають сонячна і геомагнітна активність. Майбутнє, ймовірно, покаже неймовірно складну систему взаємодій зірок, планет, Сонця. Дуже мало людей розуміє справжній стан астрології в сучасних умовах. У багатьох країнах вона вважається лженаукою, і це зрозуміло. Висміювати, проте, слід не астрологію, предмет дуже цікавий, а людей, які перетворили одну з найдавніших наук у своєрідну «золоту жилу».