Астрологія займається тим, що визначає майбутнє людини по положенню зірок і планет у момент його народження. До речі, досить забавно, що існують насправді дві астрології, що люто борються один з одним. Друга вважає, що потрібно брати момент не народження, а зачаття! Однак, оскільки цей момент досить важко визначити на відміну від дати в паспортній графі, друга астрологія заробляє на своїх пророкуваннях значно менше – а зрозуміло, що вся історія затівалася для витягу грошових знаків у довірливого населення.
Астрологія (astrologia, від астро… «зірка» і Iogos «навчання») – навчання про способи пророкування земних подій, характеру і долі окремого індивіда, заснованих на дослідженні розташування небесних тіл як відносно один одного, так і щодо обрію. Астрологія робить пророкування і дає ради про поводження індивідуумів, груп людей або народів, виходячи з обумовленого емпірично або постулируемого нею впливу небесних тіл або областей неба. Астрологія робила часом більше, а часом менший вплив на хід історії. Астрологія багато в чому суперечить методами і результатами сучасної науки.
Це точно. Астрологія ставиться до астрономії приблизно так само, як алхімія – до хімії. І до речі, алхіміки чи ледве не поголовно були астрологами. Bo усякому випадку, вони використали астрологічні терміни для опису своїх алхімічних реакцій.
Основна ідея астрології полягає в тому, що різні моменти часу розрізняються по якості, і необхідно знати, яке час сприятливо для певних дій, а яке – несприятливо. Причому ці якісні відмінності проміжків часу обумовлені впливом небесних світил. Ця ж ідея з’явилася передумовою до створення науки про календар – хронології, що у такий спосіб генетично родинна астрології. Періоди обігу світил, часи їхнього сходу і заходу і т.п. відіграють важливу роль і в астрології, і в хронології.
Астрологія базується і іде своїми коріннями в астральну релігію і у стародавності становила з нею єдине ціле. Обожнювання світил приводило до необхідності їх багаторічного регулярного спостереження (у культових і календарних цілях). При цьому накопичувався величезний емпіричний матеріал, опираючись на який, робилися спроби визначити, що хотіли божества виразити тим або іншому небесному знаменню, як воно вплине на земні справи, який момент часу найбільш сприятливий для звертання до богів і т.д.
Астрологи дійсно досить багато зробили для нагромадження даних про планети, зірки, комети і інших небесних об’єктів. І зрозуміло, що доступне тільки присвяченим знання здавалося народонаселенню Древнього світу таємничим і священним. Уже жерці Древнього Єгипту відмінно пророкували місячні затемнення, а американець із «Янки з Коннектикуту при дворі короля Артура» взагалі врятувався і став напівбогом у середньовічній Англії, коли наказав Сонцю згаснути. Недарма Марко Твен помістив свого героя в той самий рік і день, коли відбулося повне сонячне затьмарення. A вуж спроби визначити, що хотіло сказати божество, насилаючи на Землю чергову комету, і зовсім були досить вигідні пророкам – як і в XXI столітті, мова йшла про поділ губерній «на годівлю», кар’єрному росту, перенапрямку фінансових потоків у власну сторону. Втім, на астрології навчилися заробляти й більше простим шляхом – продажем гороскопів.
C VII до н.е. починається новий етап розвитку астрології — проміжний між астрологією ознак і сучасної гороскопной астрологією. Гoроскопи ще не складаються, але вже існує Зодіак(з Ve. до н.е.). Гороскопи, у сучасному розумінні цього слова, з’явилися в Месопотамії не пізніше початку V в. до н.е. Вони містили дату народження дитини, дані про положення планет на цей момент, які обчислювалися теоретично, і пророкування долі дитини. Однак ще не була розроблена система небесних будинків – вона з’явилася тільки в елліністичний період.
Зараз астрологія – це і є в основному складання гороскопів, які регулярно друкуються у всіх жіночих і глянсових журналах, у відривних календарях і, на жаль, навіть у таких серйозних виданнях, як «Комерсант» і «Вісті». Гороскопи складені за принципом «чого робити і чого не робити» у цей день, у цей тиждень і у цей місяць. Багато в гороскопах і пророкувань – іноді збуваються, частіше банальних і що не виправдалися.
C наукової точки зору астрологія зовсім неспроможна. Породжені (або зачаті) у різну пору року, напевно, можуть відрізнятися один від одного по темпераменті і здоров’ю. C деякою натяжкою можна навіть сказати, що в народжених, наприклад, улітку, майбутнє очікується в середньому більше вдале, чим у січневих. Ho навіть якщо погодитися з розподілом майбутнього, зірки і планети отут зовсім ні при чому. A до найближчої планети Марс, між іншим, мінімум 56 мільйонів кілометрів! A до найближчої зірки Альфа Центавра 4,3 світлові роки, тобто взагалі несусвітня відстань у сорок мільйонів мільйонів кілометрів! Ніякого впливу сузір’я на нас провадити не можуть.
B початку III в. н.е. астрологія початку піддаватися переслідуванням з боку римських імператорів. Повернулася вона в Європу наприкінці I тисячоріччя, але і у Середні століття в неї було чимало непримиренних супротивників. От назва трактату Георга Трапезундського (1395—1483): «Про шарлатанство» і «Чому астрологічні дані по більшій частині помилкові». Розвиток науки в XVII—XIX вв. повністю витиснуло астрологію на узбіччя суспільних інтересів, але в XX в. відбулася неймовірне: астрологія практично повстала з попелу. Bo багатьох цивілізованих країнах почався астрологічний бум. Правда, час від часу астрологи самі підкидають переконливі докази неспроможності астрології. Так, чоловік і жінка Глоба, демонструючи могутність астрології, здійснили ретроспективний прогноз життя Сталіна (класичний випадок пророкування минулого). Як і очікувалося, зірки показали, що він народився21 грудня 1879 р. Яка ефектна демонстрація могутності астрології! І треба ж було трапитися, що найшлися церковні книги, з яких треба, що в дійсності Сталін народився 6 грудня 1878 р. Так астрологія (у який раз!) виявилася викритої в шахрайстві.
Астрологи стверджують, що схильність людини до тієї або іншої професії визначається за допомогою гороскопа.