Постійний прогрес людства зовсім не ліквідує всіх загроз існуванню суспільства. Навпаки, у міру розвитку зберігаються старі і з’являються нові глобальні загрози. Світ стає комфортнішим, але не безпечнішим. Постіндустріальна епоха створює загрозу нових вірусів або хвороб, поява яких може бути спровоковано продовженням розробок ядерної зброї, хімічної зброї та біологічної зброї.
В умовах несприятливого ??екологічного середовища, а також глобальних систем комунікації розповсюдження біологічних вірусів стає все більш можливим.
Поки людство стикається лише з «пробними погрозами» – ВІЛ, атиповою пневмонією, губчатим енцефалітом. Ці віруси забрали життя дуже багатьох людей, але поки що не викликали пандемії, тобто такого поширення хвороби, коли в осередку ураження опиняться мільйони людей. Але це може відбутися в будь-який момент. Причому, на відміну від чуми, віспи або холери, які відбувалися в минулі століття, поширення хвороби не можна буде локалізувати в декількох країнах або навіть на одному континенті. За кілька годин вірус буде перевезений за океан на літаку. Причому якщо у носія вірусу буде інкубаційна стадія розвитку хвороби, то служби безпеки аеропортів не зможуть запобігти його переміщення з країни в країну і навіть з континенту на континент.
У сучасному світі яскраво виражений факт загрози біологічної зброї, який може бути використано не тільки в цілях масового знищення людей, а і встановлення диктаторського режиму, або застосування терористичними організаціями.
Біологічна зброя – це патогенні мікроорганізми або їх спори, віруси, бактеріальні токсини, заражені тварини, а також засоби їх доставки (ракети, керовані снаряди, автоматичні аеростати, авіація), призначені для масового ураження живої сили противника, сільськогосподарських тварин, посівів сільськогосподарських культур, а також псування деяких видів військових матеріалів і спорядження. Є зброєю масового ураження і заборонено згідно Женевського протоколу 1925 року. Вражаюча дія біологічної зброї ґрунтується в першу чергу на використанні хвороботворних властивостей патогенних мікроорганізмів і токсичних продуктів їх життєдіяльності.
Створення різними країнами цих видів зброї і подальша розробка у військових цілях не завжди було обґрунтованим. Рано чи пізно, спрощення технологій виробництва та розробки зброї масового ураження мало призвести до втрати контролю над ним і поставити все людство перед новими і дуже серйозними загрозами безпеки. Біологічна зброя та її компоненти на сьогоднішній день є найбільш доступними. Крім того, за ефективності впливу, біологічну зброю нітрохи не поступається ядерній зброї або хімічній зброї. Крім прямих людських втрат, біологічна зброя має ще одну вражаючу дію – воно здатне викликати масштабну паніку.
Сьогодні людям погрожують «старі і нові» інфекційні захворювання, для яких медиками були розроблені і реалізуються дослідницькі програми, спрямовані на захист людей від інфекцій. У першу чергу, це захист від пандемії СНІД, яка «стартувала» на Заході в 1982 році. Через 20 років після її появи більше 60 млн. чоловік на планеті є носіями ВІЛ-інфекції (першої стадії фатального СНІД) та більше 5 млн. чоловік заразилися в 2002 році. Інша «нова» інфекція – атипова пневмонія (SARS), вірусне респіраторне захворювання, була виявлено на території континентального Китаю і в 2002-2003 році вразила кілька тисяч людей. Боротися з вірусами досить складно. За визнанням медиків, щоб вивести штам будь-якого вірусу з обігу, потрібно вакцинувати 95% жителів планети. А це завдання вельми скрутна. Це означає, що повністю перемогти хвороби практично неможливо.
Сучасні засоби транспорту і новітні технології переміщення величезних мас людей (товарів) по повітрю, суші і океанах істотно активізують процеси поширення інфекцій, їх переносників практично по всіх країнах світу. Розширення обсягів міжнародної торгівлі і переміщення маси людей між континентами підвищує ймовірність поширення інфекційних захворювань, особливо з коротким інкубаційним періодом і повітряно-крапельним механізмом передачі збудника (грип, віспа, чума). Сьогодні туристам важливо знати, що в деяких країнах існує реальна можливість зараження особливо небезпечними інфекційними захворюваннями, які характеризуються тяжким клінічним перебігом і можуть призвести до смертельного результату. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я особливо небезпечні інфекції реєструються в основному, в країнах Азії, Африки і Південної Америки. Боротьба з інфекціями у цих країнах вимагає активного втручання з боку їхніх держав, з метою застосування сучасних методів і технологій протидії інфекціям. Це можуть бути новітні методи діагностики, ефективні засоби профілактики та лікування інфекційних хвороб. Однак, вартість реалізації таких програм, освоєння сучасних методів, технологій і ресурсів для протидії інфекціям часто настільки висока, що практично недоступна. Тому епідемії різних інфекційних захворювань в бідних країнах світу можуть приймати великі масштаби з важкими соціально-економічними наслідками для їх населення.
Еволюція біологічної зброї, хімічної зброї привела до створення нового виду озброєнь – так званого “генного зброї”, яке базується на останніх досягненнях молекулярної біології. Сучасні методи молекулярної біології можуть бути використані у двох напрямках: для створення високоефективних ліків і засобів ураження. Пошук ефективного лікарського препарату, діє на біологічні агенти, ведеться на молекулярно-клітинному рівні. Так, наприклад, дослідники з Гарвардського університету та Університету м. Медісон (штат Вісконсін) виявили на поверхні макрофага клітини імунної системи, на яку в першу чергу діють бацили сибірської язви які використовують рецептори макрофага для транспорту токсинів. Розчин цих молекул у воді при додаванні їх до макрофагів підвищував стійкість останніх до токсину, що, можливо, послужить основою для створення нового препарату проти сибірської виразки. Однак ці ж дані можуть бути використані і для створення штамів, що володіють високою вірулентністю, які дозволяють розробити новий вид біологічно активних сполук, які стануть основою вірусів з непередбачуваним спектром токсичності!
У свій час дію сибірської виразки вивчалося на найбільшому в світі випробувальному полігоні біологічної зброї, який був закладений на острові Відродження в Аральському морі в 1948 році. На полігоні був побудований лабораторний комплекс, з усією необхідною інфраструктурою. У час правління Сталіна, на острові була розміщена жіноча колонія для особливо небезпечних злочинниць. Аж до 1953 року, досліди проводилися саме на ув’язнених. Тут же в невеликому саморобному крематорії трупи загиблих спалювалися.
Елементи генної інженерії в сучасному світі широко застосовуються в косметології та виробництві продуктів харчування. Це найпростіший і найбільш масовий шлях поширення біологічної зброї та особливо небезпечних інфекцій! Це бомба уповільненої дії, яка може бути використана в якості геноциду. Тому необхідні дієві заходи з визначення впливу харчових добавок на організм людини, новітніх косметичних засобів, постійна перевірка якості продукції. Є спостереження, що свідчать про розвиток залежності від харчових добавок. У результаті після припинення їх прийому знижується рівень здоров’я, пропадає інтерес до життя, знижується стійкість до захворювань. Це планомірне негативний вплив на генофонд нації.
Біологічна зброя слід тримати під суворим контролем: не тільки в плані забезпечення безпеки військово-біологічних і промислових об’єктів по зберіганню запасів і зразків засобів захисту від біологічної зброї; науково-дослідних і промислових об’єктів, що випускають і використовують у виробництві особливо небезпечні біологічні речовини і патогенні мікроорганізми ; але і в плані прогнозування розвитку нових інфекцій.
Якщо населення Росії в XXI столітті зустрінеться в масовому порядку з раніше невідомою або особливо небезпечною інфекцією, то подальша доля Росії, як держави, залежатиме від того, наскільки оперативно будуть організовані і реалізовані заходи протидії епідеміям. Тому сьогодні необхідно більш активно підтримувати і швидше розвивати фундаментальні науки, які забезпечать в країні можливості виживання в нових реальностях XXI століття.