Незважаючи на триваючу фінансову кризу іпотека продовжує розвиватися. У Західній Європі та Північній Америці річні процентні ставки за іпотечними кредитами опустилися до рекордних позначок.
Так, в США ставка сьогодні найнижча за останні 60 років. Середня фіксована ставка за кредитами з терміном погашення 30 років складає 4%, 15 років – 3,3%, 5 років – 3%. У Франції при виплаті позичальником першого внеску в розмірі 20% від вартості житла (80% дає банк) мінімальна ставка становить 2,9%. А якщо банк видає позичальникові позику в розмірі 100% від вартості житла, то ставка становить 4,75%. У деяких банках законослухняні і кредитоспроможні позичальники можуть розраховувати на ставку 2,45%. Якщо, припустимо, людина бере позику в розмірі 250 000 євро на 20 років, то щомісячні платежі в залежності від величини ставки і конкретних умов будуть складати 700-1 600 євро.
У Британії процентна ставка коливається в межах 3-6%. Як правило, банки вимагають обов’язковий перший внесок – 10-20% від вартості нерухомості, що купується, мінімум – 5%. При покупці сімейного будинку вартістю 130 000 фунтів стерлінгів (прибл. 148 000 євро), першому внеску 13 000 фунтів (прибл. 14 800 євро) при позиці з терміном погашення 5-10 років і ставкою близько 4% щомісячні виплати складуть близько 630 фунтів ( приблиз. 720 євро). На найменшу ставку (2-2,7% річних) можуть розраховувати ті, хто робить первісний внесок у розмірі 25-40% від вартості нерухомості і бере позику на невеликий термін (два-три роки).
В Іспанії, де працює багато великих іноземних банків, ставки теж невисокі – 3,3-4,5%. І тут на найнижчу ставку можуть розраховувати ті, хто робить перший внесок у розмірі 30-40% від ціни нерухомості.
На Кіпрі ставки вищі – 3,5-6%. У ряді випадку ставка може досягати 8%. Це багато в чому пов’язане з коливаннями валютних курсів (долара, євро, фунта стерлінгів і швейцарського франка). За останні кілька років вартість основних валют по відношенню один до одного сильно змінилася і банки хочуть перестрахуватися. Взагалі, валюта кредиту – це далеко не просте запитання. Наприклад, ті, хто для покупки кіпрської нерухомості взяв кілька років тому кредит у швейцарських франках, сьогодні платить майже подвійну ціну – швейцарський франк за кілька років дуже сильно подорожчав.
Розширюється обсяг іпотечного кредитування в Болгарії, включаючи столицю країни Софію. За даними софійської консалтингової фірми Credit Center, у другому кварталі цього року обсяг виданих у столиці кредитів виріс на 18% в порівнянні з першим кварталом. Найчастіше позичальники набувають двокімнатні квартири. Отримання іпотечної позики стало справою набагато більш буденним і оформлення всіх документів здійснюється протягом трьох – шести місяців. Кількість угод з нерухомістю, за свідченням Sofia Echo, зросла в першому півріччі по всій країні на 27%. Однак ставки за кредитами досить високі – в середньому трохи більше 10% у місцевій валюті.
Банки вимагають від позичальника первинний внесок – не менше 30% від ціни нерухомості. При цьому позичальник повинен точно вказати нерухомість, яку він набуває, а банк-кредитор сам оцінює вартість купується позичальником житла.
Це пояснюється тим, що ціни за час кризи сильно просіли, і банки не зацікавлені в тому, щоб їхній клієнт потрапив у боргову пастку. Тобто, позичальник, погодившись з продавцем придбати житло за ціною значно вище реальної, і відповідно, взявши позику в більшому (ніж слід) розмірі, може виявитися неплатоспроможним, оскільки обсяг кредиту з усіма виплатами значно перевищить вартість житла. Максимальний термін погашення суди – 20 років. Максимальний вік позичальника: 60 років для жінок і 65 років для чоловіків.
Туреччина серед країн, мабуть, одна з найбільш просунутих щодо іпотеки. Законослухняні і кредитоспроможні іноземні позичальники можуть отримувати тут позику в розмірі 80% від вартості нерухомості, що купується. Але зазвичай розмір кредиту не перевищує 70-75% від повної ціни житла. У стамбульському районі Бейликдюзю за допомогою іпотечного кредиту в розмірі 80% можна придбати однокімнатну квартиру, 65 кв. метрів, з терасою, вартістю 67 000 євро.
У місті Бодрум в сучасному житловому комплексі двокімнатну квартиру, 62 кв. метра, плюс тераса, 22 кв. метра, за іпотечним кредитом можна придбати за 74 000 євро, а трикімнатну з трьома ванними кімнатами, 125 кв. метрів, плюс тераса, 70 кв. метрів, – за 187 000 євро. У цьому комплексі з цілодобовою охороною є спільний басейн, сауна, турецька лазня, спортмайданчики, тенісний корт, салони краси, магазини, ресторани, бари і гольф-поле. А в місті Белек поруч з гольф-центром також по іпотеці трикімнатну квартиру, 114 кв. метрів, можна придбати за 96 000 євро.
Для любителів елітної нерухомості і красивого життя теж є можливість скористатися іпотечної позичкою та купити в місті Фетхіє, поряд з Мариною, за 425 000 євро розкішну віллу, 225 кв. метрів, з басейном і ділянкою, 500 кв. метрів. Річна процентна ставка коливається в межах від 4 до 6,5% у твердій валюті (долари, фунти, стерлінгів, євро, швейцарські франки, японські ієни). Розмір ставки залежить від конкретних умов. Максимальний термін погашення кредиту – 20 років. Максимальний вік позичальника – 75 років. Мінімальний розмір кредиту – 25 000 євро, максимальний не обмовляється. Доступная ипотека рейтинг.