Трохи статистики про піраміду Хеопса Нинішня висота піраміди -138,75 м. Спочатку піраміда Хеопса була заввишки 146,6 м. Вважається, що нагорі лежав цільний шматок граніту – Пірамідіон. Припускають, що він впав під час землетрусу. Зараз на верхівці піраміди квадратний рівний майданчик. Довжина кожної з сторін піраміди у Підстави – 230 метрів.
Загальна площа – 5 га. Об’єм піраміди спочатку становив 2,5 мільйона кубометрів. У Середні століття араби зняли з піраміди всю її зовнішню обшивку і обсяг споруди зменшився на 150 тисяч кубометрів. Зараз обсяг піраміди 2,35 мільйона кубометрів. Піраміда складається з 2 мільйонів 300 тисяч вапнякових блоків, складових 210 лав. У середньому кожен блок важить 2,5 тонни. Висота цих блоків від півметра до півтора метрів. У цілому піраміда Хеопса важить близько 6,3 мільйона тонн. На будівництво всіх соборів, церков і каплиць Англії пішло менше будівельного матеріалу, ніж на створення однієї цієї споруди.
Піраміда вдвічі більша знаменитого хмарочоса в Нью-Йорку – Емпайр-Стейт-білдінг за обсягом і в 30 разів – за вагою. Всередині піраміди (будь вона полою) могла б розміститися пускова установка для космічних ракет або собор Святого Петра у Ватикані. Протягом тисячоліть піраміда була найвищою спорудою у світі, поки в 1880 році цей рекорд не був побитий надбудованими вежами Кельнського собору, а у 1889 році – Ейфелевою вежею в Парижі (300 м).
Ось ще кілька цікавих цифр – до 50-х років XX століття вага піраміди перевищувала тоннаж всього військового флоту США, включаючи авіаносці, а її кам’яних блоків цілком би вистачило, щоб побудувати місто з населенням стотисячним або обнести всю Францію стіною триметрової висоти. Вчені вважають, що творіння Хеопса не могла б знищити навіть атомна бомба, рівна потужності тієї, яку скинули на Хіросіму. Офіційна історична наука вважає, що піраміди були побудовані приблизно за 2,5 тисячі років до нашої ери фараонами Хеопсом, Хефреном і Мікеріна.
Так написано в усіх підручниках історії. Звідки взяті ці дані?Найдавніший документ, в якому йдеться про піраміди, – це книга «Історія» давньогрецького вченого Геродота. Саме він першим назвав імена їх будівельників – фараонів Хеопса, Хефрена і Мікеріна. Версія, викладена Геродотом, дійшла до наших днів і визнається офіційною наукою єдино правильною. Хто такий Геродот? Чи можна йому довіряти? Геродот (народився після 490 р. до н.е. – помер після 430 р. до н.е.) справедливо називають «батьком історії», а його книгу-першим історичним твором.Першими історичними документами можна також вважати поеми Гомера «Іліада» та «Одіссея» і біблійні оповіді Мойсея. Але роботи Геродота відрізняються тим, що він намагався створити саме наукові праці, відокремлюючи міфи і легенди від реальних подій минулого. Геродот багато подорожував і намагався у своїх книжках як можна більш достовірно передати побут і життя давніх греків, єгиптян, скіфів та інших народів.
Він як можна ретельніше і докладніше описував те, що бачив своїми очима, і приводив розповіді знаючих людей.Природно, Геродот не міг поручитися за правдивість всіх легенд і історій, розказаних йому різними фахівцями в його подорожі. Але в міру можливості намагався критично ставитися до зібраної інформації. Для нас Геродот безцінний своєю розповіддю про піраміди, тому що, це найдавніший документ, що дійшов до наших днів.
Але природно, ця давнина досить умовна. Зверніть увагу на наступну деталь. Геродот написав свою книгу в V столітті до нашої ери. Тобто, через більш як дві тисячі років після описуваних подій.Щоб зрозуміти, в яких умовах працював Геродот, уявіть собі, що, наприклад, вам довелося б у наші дні скласти перший документ про історію Риму на основі розповідей сучасних жерців.Тобто до сьогоднішнього дня ви нічого не чули про Римської імперії. Тому що немає жодного документа, нічого не збереглося. Ви першопрохідник, намагаєтеся відкрити для себе і для всього людства ту епоху.
Ви стоїте біля руїн Колізею і намагаєтеся довідатися правду у місцевих священиків – хто побудував цю будівлю, для чого, як, навіщо?Як ви думаєте, наскільки вірогідною буде їх розповідь? Неймовірно, але факт. До наших днів дійшли тисячі і тисячі документів, записаних єгипетськими ієрогліфами, в яких розповідається не тільки про головні події в історії країни, а й докладно описується побутове життя єгиптян, їх обряди і звичаї.Але серед цього безлічі документів немає жодного, який би роз’яснював, хто і коли збудував піраміди. Розповідь Геродота – це найперший документ про ці загадкові споруди, нічого стародавнішого цієї рукописі до наших днів не збереглося. Що саме написав Геродот про піраміди? Ось уривок з книги Геродота «Історія», що пояснює історію створення пірамід. Зазвичай його завжди цитують в урізаному вигляді. Ось повний текст: «… 124. Так от, до часу царя Рампсініта, розповідали далі жерці, при хороших законах, Єгипет досяг великого процвітання.
Однак його наступник Хеопс увергнув країну в безодню лих. Перш за все він наказав закрити всі святині й заборонив здійснювати жертвопринесення. Потім змусив усіх єгиптян працювати на нього. Так, одні були зобов’язані перетягувати до Нілу величезні брили каміння з каменоломень в Аравійських горах (через річку каміння перевозили на кораблях), а іншим було наказано тягти їх далі до так званих Лівійських гір. Сто тисяч людей виконували цю роботу безперервно, змінюючись кожні три місяці. Десять років довелося змученому народові будувати дорогу, по якій тягли ці кам’яні брили, – робота, по-моєму, чи не настільки ж величезна, як і спорудження самої піраміди.
Адже дорога була 5 стадій довжини, а шириною в 10 оргій, у найвищому місці 8 оргій висоти, побудована з тесаного каміння з висіченими на них фігурами. Десять років тривало будівництво цієї дороги і підземних покоїв на пагорбі, де стоять піраміди. У цих покоях Хеопс влаштував свою усипальницю на острові, провівши на гору нільський канал. Спорудження ж самої піраміди тривало 20 років. Вона чотиристороння, кожна сторона її шириною в 8 плефров і такої ж висоти, і складена з тесаних, ретельно прілаженних один до одного каменів. Кожен камінь довжиною по крайній мірі в 30 футів.
Побудована ж ця піраміда ось як. Спочатку вона йде у вигляді сходів уступами, які інші називають майданчиками, або сходинками. Після того, як заклали перші камені (підстави), решта (для заповнення майданчиків) піднімали за допомогою помостів, збитих з коротких балок.Так піднімали з землі камені на першу щабель сходів. Там клали камінь на другий поміст; з першого рівня витягали на другий поміст, за допомогою якого піднімали на другу сходинку.
Скільки було рядів ступенів, стільки було і підйомних пристосувань. Однак,можливо,було тільки одне підйомне пристосування, яке після підйому каменю без праці переносилося на наступний щабель. Мені ж повідомляли про обоє способи – чому я і приводжу їх. Таким чином, спочатку була закінчена верхня частина піраміди, потім спорудили середню і наостанок самі нижні щаблі на землі. На піраміді єгипетськими письменами було зазначено, скільки редьки, цибулі, часнику з’їли робітники.
І, як я дуже добре пам’ятаю, перекладач, який читав мені напис, пояснив, що на все це було витрачено 1600 талантів срібла. Якщо це правда, то скільки ж грошей пішло на залізні знаряддя, на хліб і одяг для робітників, так як будівництво всіх цих споруд тривала 20 років і, крім того, чимало часу знадобилося на ломку і перевезення каменів і спорудження підземних покоїв [для усипальниці] . 126. А Хеопс врешті-решт дійшов до якого зла, що за розповідями жерців, що, маючи потребу в грошах, відправив власну дочку в публічний будинок і наказав їй добути деяку кількість грошей – скільки саме, жерці, втім, не говорили. Дочка ж виконала батьківський наказ, але задумала і собі самій залишити пам’ятник: у кожного свого відвідувача вона просила подарувати їй по крайній мірі один камінь для спорудження гробниці. З цього-то каміння, за словами жерців, і побудована середня з трьох пірамід, що стоїть перед великою пірамідою (кожна сторона цієї піраміди в півтора плефра). 127.
І царював цей Хеопс, за словами єгиптян, 50 років, а після його кончини престол успадковував його брат Хефрен. Він вступав у всьому подібно брату і також побудував піраміду, яка, втім, не досягає величини Хеопсової. Я ж сам її виміряв. Під нею немає підземних покоїв і не проведено з Нілу канал, як у тій, іншій, піраміді, де вода по штучному руслу утворює острів, на якому, як кажуть, похований Хеопс. Самий нижній ряд ступенів він звелів вивести з багатобарвного ефіопського каменя і побудував піраміду на 40 футів нижче першої, при таких же, втім, розмірах.
Обидві піраміди стоять на тому ж самому пагорбі висотою близько 100 футів. І царював Хефрен, за словами жерців, 56 років. Ці 106 років вважаються часом найбільших лих для Єгипту, коли святилища були замкнені. Єгиптяни так ненавидять цих царів, що тільки з небажанням називають їх імена. Навіть і піраміди ці називають пірамідами пастуха Філітіса, який в ті часи пас свої стада в цих місцях ». Що говорять сучасні історики ?У цьому тексті вчені помітили деякі невідповідності.
Наприклад, Геродот плутає хронологію Єгипту: Рампсініт (Рамсес II) – цар XIX династії (1345-1200 рр.. До н.е.), а Хеопс – IV династії (2600-2480 рр.. До н.е.). Сума, витрачена на будівництво – 1600 талантів срібла, – просто сміховинна і навіть віддалено не нагадує реальну вартість такої грандіозної споруди. Хеопс, згідно знайденими пізніше документами, царював не 50 років, а всього лише 24 роки. І після його кончини трон перейшов не до брата Хефрену, а до брата Дедефру. А вже після цього престол перейшов до Хефрену, який був не братом, а сином Хеопса. Навіть ці неузгодженості свідчать про те, що незважаючи на всю повагу до «батька історії», до його слів потрібно ставитися з усією належної критикою. А до інформації про сто тисяч робітників, які протягом двадцяти років за допомогою дерев’яних пристосувань піднімали багатотонні плити на 147-метрову висоту, навіть серед вченого співтовариства немає однозначного ставлення.
Чи можна вірити єгипетським жерцям? Саме це питання виникає першим після прочитання цієї розповіді. Так, наскільки можна їм вірити? Сам Геродот не зовсім довіряє розповідями хитромудрих жерців. Це можна помітити з подальших його записів. Ось ще один уривок з книги Геродота «Історія» – розповідь жерців на фараона Мікеріна (той, який побудував третю, найменшу піраміду): «… Мікерін нібито загорівся пристрастю до своєї рідної дочки і проти її волі силою оволодів нею.
Після цього дівчина, кажуть, з горя і сорому сунула у петлю. Батько ж зрадив їй похованню в цій корові (спеціальному саркофазі), а мати дівчини звеліла відрубати руки служниць, які видали дочку батьку. Ще й понині їх безрукі статуї показують, що вони зазнали за життя. Все це, втім, як мені здається, пусті балачки, особливо ж – історія з руками статуй. Адже я сам бачив, що руки у статуй відвалилися від часу і ще при мені лежали тут же біля ніг ».
Тобто Геродот у своєму творі прямо назвав слова жерців «порожньою балаканиною». І ще зверніть увагу на оповідання жерців про те, що фараон Хеопс, якому не вистачило грошей на будівництво піраміди, змусив свою дочку піти в публічний будинок, щоб заробити відсутню суму. Наприкінці цієї розповіді Геродот робить уїдливе зауваження – «скільки саме, жерці, втім, не говорили». Дійсно, смішно навіть припустити, що на створення такого величної споруди, як піраміда, відсутню суму могла поодинці заробити проституцією якась дівчина, хай навіть і дочка фараона. Не кажучи вже про те, що фараону, якого вважали піддані Богом на Землі, зовсім не було необхідності вдаватися до допомоги своєї дочки. Вже напевно у нього була тисяча можливостей зібрати гроші, яких бракує будь-яким іншим способом. З тексту прямо можна зрозуміти, що жерці не любили фараона Хеопса, тому що він «… перш за все … наказав закрити всі святині й заборонив здійснювати жертвопринесення». Тобто так сильно образив жерців, що через навіть дві тисячі років вони ніяк не могли забути нанесену образу. Тому й вигадали цю безглузду історію про дочку, віддану батьком у публічний будинок.
Гаразд, Бог з нею, з дочкою! Нас, звичайно, цікавить інше – чи можна вірити жерцям в решті частини їх розповіді, яка стосувалася безпосередньо споруди піраміди? Як саме будували піраміди? Геродот у своєму творі говорить про два способи побудови піраміди – за допомогою одного підйомного пристосування і з допомогою безлічі подібних пристосувань. Додаючи при цьому: «Мені адже повідомляли про обох способах – чому я і приводжу їх». Як би виправдовуючись перед своїми читачами, мовляв, що мені сказали, то я і передаю. Суперечки про те, хто і коли збудував піраміди, щосили велися вже за часів Геродота.У книзі Геродота можна знайти відгомони цих суперечок. Ось ще одна цитата: «Деякі елліни думають, що це піраміда гетери Родопіс, але це невірно. Вони стверджують так, очевидно, не знаючи, хто була Родопіс.
Інакше адже вони не могли б приписати їй споруду такої піраміди, для чого, взагалі кажучи, потрібні були б тисячі і тисячі талантів. Крім того, Родопіс жила за часів царя Амасіса, а не при Мікеріні, тобто багато поколінь пізніше будівельників цих пірамід ». Найцікавіше, що за майже дві з половиною тисячі років після Геродота наші знання про те, хто, як і для чого побудував піраміди, ні найменше не змінилися. Що в ті часи розповідь невідомих жерців вважалася основною версією, що в наш час. Що тоді нічого до ладу не знали, що зараз.