Розміри жирових накопичень передаються по невидимім ланцюжку від покоління до покоління. Це послання з минулого, записане в ДНК, а в ролі листоноші виступають наші гени.
Давним-давно гени контролю ваги влилися в кров вашого роду. Тепер вони визначають, яку кількість жиру треба відкласти і де його зберігати. Слід пам’ятати, що гени – дуже давні.Ми наслідуємо гени не лише наших батьків, але і дідусів, прадідусів, пра-пра-пра … і т. д. А це означає, що у нас можуть бути стегна нашої неандертальської тітки!
Інша ознака нерозривного зв’язку генетики і маси тіла – ті коливання ваги, які слідують за деякими віхами вашого життя – статевою зрілістю, менопаузою і, особливо, народженням дитини. Щодня в США народжується 10 000 немовлят. Кожна четверта мати після пологів важить більше, ніж перед початком вагітності. Післяпологовий період стає для них віхою на шляху до надлишків ваги або ожиріння.
Неймовірно, жирові відкладення у щасливих мам утворюються саме там і саме в такій же кількості, як і у їхніх матерів, спотворюючи таз і стегна!
Ви можете скинути десятки кілограмів жиру, але вони повернуться. Ви напевно помітили, що кожного разу жирові відкладення з’являються саме там, де і були.
У 1994 році наука знайшла пояснення цьому факту. Доктор Джеффрі М. Фрідман та його група з Рокфеллерівського університету в Нью-Йорку виявили ген контролю ваги, який був названий ob (скорочення від obesity – ожиріння).
Дослідження доктора Фрідмана проклало для нас шлях до нового способу контролю маси тіла, суть якого можна викласти так: скидання ваги регулюється генами, а не силою волі.
Пам’ятайте про 30 мільярдів жирових клітин вашого організму? Чудово, кожна клітина містить безліч генів, контролюючих вагу. Вони, як сторожові пси на посаді, охороняють ваші жирові відкладення від зникнення. Ні найменша частка жиру не може залишити клітку без їх дозволу.
Ці гени являють собою закручені в подвійну спіраль стрічки нуклеїнової кислоти глибоко в жировій клітині. Вони визначають, як і де розподіляються жирові відкладення по вашому тілу.
10 принципів боротьби із зайвою вагою – генетично обгрунтовані
1. Нерегулярні вправи не допоможуть скинути зайву вагу.
2. Успіх принесуть тільки регулярні безперервні заняття.
3. Надмірна фізична активність підвищує апетит.
4. Вуглеводи і жири підвищують апетит.
5. Сім хвилин інтенсивних вправ зменшують апетит.
6. Ходьба пішки не допомагає скинути зайву вагу.
7. Те, що ви їсте після вправ, і зробить вас тонким і витонченим.
8. Неправильне харчування після вправ викличе збільшення ваги.
9. Більша частина жиру згорає не під час виконання вправ, а після їх закінчення.
10. Якщо проміжок між вправами і прийомом їжі складе 40 хвилин, це допоможе ефективно боротися із зайвою вагою.
Якщо ваш генетичний код запрограмований на утворення на стегнах і животі жирових відкладень, то так і буде. Те ж стосується й інших частин вашого тіла.
Кілька годин у спортивному залі та найсучасніша дієта безсилі проти тисяч років генетичного програмування.
Боротися з генами – все одно що вести війну з самим собою, тому що гени не просто частина вас, вони і є ви!
Саме тому їх не перехитрити, не випередити і не пережити. Проте вони – не німі, застиглі на століття, сфінкси. Гени гнучкі і можуть адаптуватися до змін стану організму, наприклад до інтенсивних тренувань і дієт.
Справжнє диво, продемонстроване наукою, полягає в тому, що гени, які контролюють вагу, відгукуються на вплив. Вони постійно реагують на те, що ви їсте і як рухаєтеся.
Подання про гени як про щось незмінне і скам’яніле застаріло. Правда в тому, що функції нашого організму генетично обгрунтовані і більшість генів реагують на зміни нашого тіла.
Наприклад, коли ви тренуєтеся з вантажами, м’язи збільшуються в обсязі, тому що гени які знаходяться в них запустили механізм росту. Курильщики хворіють на рак легенів і сечового міхура, тому що канцерогенні речовини, які містяться в сигаретах, змушують гени мутувати, викликаючи патологічний ріст клітин.
Також гени піддаються і впливу харчування. Серед японців дуже поширене таке захворювання, як рак шлунка. Ця нація споживає багато копчених м’яса і риби, що містять велику кількість канцерогенних речовин, що викликають мутацію генів і появу злоякісних пухлин.
Коли дитина росте, її зростання і загальний розвиток залежать від харчування, вправ, сну і стану здоров’я. Всі ці фактори впливають на гени, які або допомагають дитині зростати, або гальмують цей процес.
Сьогодні роль генів у контролі маси тіла – науково встановлений факт. Після відкриття цих генів опубліковано більше 3000 наукових статей, які доводять, що скидання ваги значно залежить від генетики.Першою побачила світ стаття французьких вчених, які довели: деякі продукти здатні змінювати гени, які контролюють масу тіла і внутрішній стан жирових клітин.
Вони виявили, що одні продукти можуть активізувати ці гени, тоді як інші, навпаки, заморожують їх, не даючи зменшитися жирових відкладень. Як тільки було встановлено, що деякі харчові продукти активізують гени контролю маси тіла, відразу виникло питання: чи існують фізичні вправи, які, як і продукти харчування, зможуть активізувати гени? Позитивна відповідь на це питання було знайдено.
Цього разу французькі і американські учені виявили, що деякі фізичні вправи стимулюють гени контролю маси тіла, примушуючи спалювати жир, зменшуючи тим самим вагу невідомим способом. Після опублікування результатів цього дослідження з’явилися тисячі публікацій, підтверджучі висновки. Було точно доведено, що їжа і фізичні вправи здатні вплинути на гени.