Багато людей, стикаючись з концепцією спонтанності, сприймають її суть, як якусь ігрову форму діяльності. На ділі ж, спонтанність розуму проявляється тотально. Тобто, все, що людина відчуває – відбувається абсолютно спонтанно, або ж в інший межі сприйняття цього процесу – механічно.
Механічність – це сприйняття спонтанності через призму її причини. І ця причина робить спонтанність чимось фатальним, неминучим. Тому багатьом теорія про ілюзорність свободи вибору може відверто не сподобатися. У такому ключі варто акцентувати свою увагу саме на спонтанності, поза причин і наслідків.
Просвітлення, про який оповідають духовні вчення – це усвідомлення тотальної спонтанності (механічності) всіх процесів свідомості, і звільнення від тягаря «здібності» робити вибір.
При усвідомленні факту тотальної спонтанності розуму, людина змушена зіткнутися з таким парадоксом, як ілюзорність будь-якого вибору. Вибір – це сутність життя людини, тому що все його життя – це “річка” безперервних виборів.
Кожен момент – це сумнів і новий вибір, на який спрямована наша увага. Сама суть вибору як би говорить про те, що у нас є різні варіанти подій, і вони завжди присутні як би паралельно. І вибір, в такому ключі є «свобода» у розвитку сюжетної лінії життя. Однак, реально, життя так і залишається лінійною і свобода ця ілюзорна. Ми лише спостерігаємо це життя, як кінофільм. Участь у житті, воля і вибір – це також, лише частина того, що ми спостерігаємо. Воля – просто є, як частина кінофільму. Воля трапляється спонтанно, як і все-все в цьому житті.
Відчуття вибору породжує, відчуття, що ви щось робите, участь в процесі. Однак, по-суті, переживання себе, як діяча – це своєрідна річка, що складається із сотень послідовних “мікро виборів” за певний короткий проміжок часу (близько тисячі в секунду). Ці мікро вибори не усвідомлюються обивателем, тому діяльність розуму відчувається як щось само собою зрозуміле: «інакше і не може бути».
Вибір, як можливість прийняття одного, або іншого рішення – ілюзія тому по суті він є спонтанним, хаотичним наслідком течії мікро виборів, які просто трапляються. Те, що ми називаємо діяльністю розуму, і життям людини – відбувається абсолютно механічно в силу спонтанного руху тонкої матерії та енергії.
Як і звідки виникає відчуття вибору? Відчуття вибору (як і відчуття «я») здається дуже реальним, тому що в ньому присутні «енергія свідомості». Відчуття вибору відбувається тому, що не «влаштовує» те, що є в момент «зараз», тому вибір – це “відштовхування” справжнього моменту, його уникнення. Будь-який вибір – це всього лише хвиля неприйняття. Потім йде спад хвилі – між двома виборами, фокус свідомості знову повертається на реальність, знову проявляється нездатність її прийняти, і знову – новий мить відштовхування в новому виборі. Все це відбувається спонтанно.
Чому відбувається відштовхування реальності в момент відчувається як вибір? Відштовхування реальності – це нездатність свідомості усвідомити саме себе, усвідомити те, що є в сьогоденні. Нездатність усвідомити те, що є, залежить від рівня ясності. Таким чином – вибір, як відштовхування реальності, є простою відсутністю ясності. Реальність (в людському прояві) усвідомлює саму себе активно, хвилеподібно, але як би частково. Більш глибоке безперервне ясне усвідомлення може усунути це відчуття “відштовхування життя”. Також вона усуне ілюзію вибору, тому що відобразить його складові, такі як: нездатність свідомості усвідомити себе і хвилю неприйняття, яка складається з спонтанних часток.
Чому проявляється нездатність усвідомити себе? Тому, що свідомість “змішано” з матерією. Концентрація і споглядання (медитація), як основні фактори розвитку ясності, усувають ілюзію вибору і сумніви, і дозволяють по-справжньому прийняти зараз. А також можете AdWords для чайников.