В останні роки фахівці все частіше говорять про нове душевне захворювання – Інтернет залежність.
Завдяки їй люди можуть буквально цілодобово сидіти в Мережі, не помічаючи ні часу, ні оточуючих. Особливо цим грішить молодь.
За деякими даними, симптом комп’ютерно-ігрової залежності виявляється зараз приблизно у 10-14 відсотків українських підлітків, просиджують штани перед моніторами в ігрових залах.
Що ж таке залежність від Мережі і як з нею боротися? Як Інтернет змінює майбутнє? На запитання відповів психотерапевт Сергій Вигонський.
– Один геймер якось зізнався, що якщо не пограє в комп’ютерні ігри годин 6 – 7, то він себе людиною не відчуває. Він так і заявив: мене без комп’ютера ламає. Чому ж одні люди потрапляють під “згубний” вплив Інтернету, а інші ні?
– Інтернет – справжнісінький техномонстр, що володіє потужним ейфорізуючим ефектом, який допомагає людині подолати стрес. Вижити у віртуальному просторі з його численними спокусами можуть лише ті, хто має достатній духовним потенціалом. Таких, до речі, в Мережі також багато.
– А хто більше схильний до впливу Інтернету – екстраверти або інтроверти?
– Звичайно ж, інтроверти. Їм важче підтримувати контакти з новими співрозмовниками. Тому вони і кидаються в Мережу в пошуках яскравих вражень. Екстраверти, навпаки, відчувають у спілкуванні себе дуже впевнено. Для них скоріше характерна схильність до залежності від мобільних пристроїв, які розширюють коло спілкування з іншими людьми, а також надають широкі можливості для розваг (музика, JAVA-ігри і т.д.).
– Як же таке зіставити: з одного боку, “захоплені” користувачі Мережі відрізняються заниженою самооцінкою, більше схильні до депресій, з іншого боку, це люди по-особливому обдаровані, творчі. Як ущербний людина може бути творцем?
– Так уже розпорядилася еволюція. Прогрес людства визначають не більше 5 відсотків всього населення. І більшість таких людей несуть у собі приховані ознаки психічних хвороб, які, власне, і звільняють розум від стереотипів мислення. Виплеск творчості дозволяють таким особистостям долати власну внутрішню ущербність, а заодно дають людству ще один шанс просунутися на крок вперед.
– Як позбутися від Інтернет залежності?
– Перш за все слід привести свій спосіб життя до якогось балансу. У ній має бути щось цікаве крім Інтернету і комп’ютерних ігор. Доречним тут буде звернення до спорту, туризму, занять музикою, художньою фотографією …
– Багато “підсаджуються” на он-лайн-щоденники. Чи можна говорити про те, що Інтернет спільноти чимось нагадують племена, і приналежність до того чи іншого племені підвищує статус людини?
– Частково так. Справа в тому, що молодь має нестійким почуттям самооцінки. Компенсуються психологічні комплекси участю в неформальних об’єднаннях, різних тусовках, в тому числі і в Мережі. Ті, хто крутіше і по інтелектуальніше, вливаються в літературний або музичний андеграунд. А ЖЖ – це свого роду місце під аркою, де можна провести вечір в компанії собі подібних, та й до того ж щось написати на стінах. Для нагадування тим, хто не зміг прийти на зустріч.
– Ваш прогноз: як далі Інтернет буде впливати на людину? Чи здатна Мережа змінювати стиль мислення?
– Звичайно ж, Всесвітня павутина змінює характер мислення. В нашу лексику увірвалися комп’ютерні терміни, які тут же стали метафорами. Якщо хтось вимовляє “пере завантаження” або “апгрейд”, то ці слова сприймаються не тільки в прямому, а і у переносному сенсі. Змінена мова сприяє розмивання почуття реальності, що відбувається з користувачем і віртуалізації його свідомості.
Коли технологічні новинки стають глобальними, як це сталося з Інтернетом, людина поступово перетворюється в кіборга. Вчені все більше міркують про імплантації індивідуальних чіпів, що несуть інформацію про людину. В майбутньому Мережа буде управляти всім – від роботи енергетичних систем до найпростіших побутових приладів.
– Що рухає хакерами крім слави і грошей? Безкарність?
– Хакер – це свого роду екстремал в кібер просторі. Тому головне для нього зовсім не слава і гроші, а нові відчуття. У старі часи такі особистості пускалися в далекі подорожі. Саме вони були на піку популярності в епоху Великих географічних відкриттів. Зараз же вони занурюються в надра кібер простору, попутно зламуючи сайт-другий. У хакингу є ще один аспект. Це незгоду з комерціалізацією сфери програмного забезпечення, що в кінцевому рахунку виливається в злом софтвера і розповсюдження в мережі піратських програм.
– У своєму інтерв’ю ви стверджували, що сидіння в Інтернеті те саме медитації. А хіба медитація не передбачає відключення від всяких думок та образів? Але на інтернетчика якраз звалюється купа образів і інформації.
– Деякі з форм медитації засновані на суб’єктивному злиття і розчиненні практикуючого її людини в навколишньому середовищі, традиційно прирівнюваної до природи. Але часи злиття з природою пройшли, і в технологічному суспільстві web-сервери зливаються з віртуальним світом онлайнових ігор (подоба динамічної медитації східних єдиноборств), занурюються в парадоксальну атмосферу Відео приколи (зовсім як в дзен-медитації), пускаються на пошуки образу ідеалізованого сексуального партнера ( аналог тантричної медитації).
– В Англії віруючим скоро необов’язково буде ходити до церкви. Як ви це оцінюєте? Свіжі новини Кіровоградщини. Чи може таке бути у нас, в Україні?
– Уже зараз в Мережі є достатня кількість християнських сайтів. І це добре, тому що віруючі можуть отримати необхідну для свого духовного життя інформацію. Що ж до сповіді та проповіді, то тут потрібно живе людське спілкування. Думаю, навряд чи у нас приживуться такі опосередковані комп’ютерною технікою форми роботи з парафіянами. Хоча, звичайно, деяким модерністських налаштованим релігійним організаціям такі форми роботи напевно припадуть до душі.
– Чи потрібно вводити цензуру в Інтернеті? Чи допоможе це?
– Здається, що Інтернет точно так само, як і традиційні мас-медіа, у введенні спеціальної цензури не потребує. В принципі в Мережі можна виявити кожного, хто використовує її в кримінальних цілях.