Напевно, сама дивна із всіх земних цивілізацій – культура майя. У майя не було знарядь із металу. У Древнім царстві метал взагалі невідомий, а в Новому царстві (тепер цей період називають “мексиканським”) золото, мідь і їхні сплави вживалися тільки для виробництва прикрас і предметів культу (кільця, намиста, підвіски, пластинки, чаші, блюда, дзвіночки…). Древні майя не знали і колеса. І що ж? По самих завищених історичних оцінках, на самому початку неоліту, “у століття шліфованих кам’яних знарядь”, створює архітектурні шедеври начебто Храму Кукулькана, розробляє релігію і філософію, на основі яких створює самий точний і глибоко враховуючі астрономічні тонкості календара, – індіанці майя знали про зоряну прецесію – самих точних астрономічних годинниках! Говорячи про календар, ми знову зіштовхуємося із загадкою: ну, для чого точний календар народу-хліборобів!..
1. Оракул, або Діяння одержимого ченця.
Величезна роль релігії, містики, астрології в повсякденному житті держав майя (саме держав – до моменту Конкісти їх було біля десятка) яскраво виявилася в годину приходу іспанських завойовників – 1517 (Эрнандо де Кордоба), 1518-1519 (Хуан де Грихальва), 1527 (Франсиско де Монтехо), 1531 (він же), 1540-1541 (Франсиско де Монтехо-младший) і більше пізні роки. Пояснень, чому країна майя виявилася легким добутком не великого, контингенту іспанців.
По-перше, з 1441 року на півострові Юкатан бушувала відкрита громадянська війна, що затихає лише для того, щоб підросли до необхідного віку юнаки з тієї, інший, третьої і т.д. сторін. На класові війни накладалися численні міжусобиці малюсіньких держав, на які давним-давно була розбита країна індіанців майя: вона гинула і без іспанського втручання! Процес був історичний. Міста спалювалися, руйнувалися і покидались їхніми жителями, які не встигли вдостоїтися честі бути принесеними в жертву богам противної сторони. Десятки прекрасних міст стояли в руїнах (або цілі, але покинуті).
По-друге, за свідченням самих іспанців, вони були уражені, коли прийшли завойовувати країну, не завойовану з першого разу в минулому поході п’ятирічної давнини: вони не довідалися навіть місцевості! – всю зелень поїла сарана, а народ вимер…
По-третє, добрий, інтелігентний бог майя Кукулькан (Кецалькоатль), що колись, в “золоте століття”, навчив диких індіанців розуму, змусив займатися землеробством, подарував вогонь, показав зірки і способи будівництва храмів, ідучи, обіцяв повернутися. Краще б він цього не обіцяв!
Тисячі років прождали його люди! І що?.. Точно так само, як ішов (по морю), з боку вод під сліпуче білими вітрилами з’являються такі ж білі бородаті боги: повернувся наш дорогий і улюблений, і ті ж помічники з ним!.. Опір іспанцям було зроблене самий мінімальний і дуже формальний. Тисячі і тисячі індіанців, не боялися смерті в бою, звичайно, були приголомшені гуркотом рушниць і гармат, але повинні були дуже незабаром отямитися і помітити, що рушниця, як і пушка, вимагає довгого перезарядження, а скрутити 250 чоловік проблеми не становить.
По-четверте, до приходу іспанців оракул майя урочисто оголосив, що по воді – з’явиться “сильна людина” і “захопить цю землю”, і наступить кінець благоденству, тому що земля ця надовго стане чужою, а ви понесете хрест кілька сторіч розплату вашу за гріхи ваші… До приходу іспанців індіанці вже готові були до повороту подій. Вони виявилися внутрішньо багаторазово паралізованими.
В 1549 році францисканський чернець Дієго де Ланда прибув з Іспанії в монастир Ісамаль (Юкатан). Прибув виконати свій борг.
І виконав. У місті Ваб, виявивши найбагатшу бібліотеку доколумбової пори, у якій були зібрані всі досягнення цивілізації майя, Дієго де Ланда наказує спалити бібліотеку на міській площі! Публічне спалення всієї доісторичної інформації відбулося, “оскільки книги не містили нічого, крім марновірства і диявольської неправди…”! Так був знищений безцінний археологічний скарб. Ортодоксальність католицизму привела до одноразової втрати цілої епохи розвитку Землі. Ні історії епохи – немає і самої епохи.
Дієго де Ланда незабаром зрозумів, що саме він зробив. Знову одержимий, тепер протилежною ідеєю, Дієго де Ланда невпинно записує усні перекази із глибинки, пояснює читання втрачених ієрогліфічних письмен, календар майя… І завдяки йому на сьогоднішній день ученими прочитаний календар майя, прочитана одна третина текстів. Правда, дві третини ієрогліфів, якими записане щось важливе в храмі, гробниці, на стелі, пластинці, намистах і т.д., – залишаються недоступними розумінню.
Майя, вирвавшись із загального плину, зробили гігантський культурний стрибок, що у Європі і Африці може відповідати Єгиптові або Греції.
4. Занепад майя. Загадка без відгадки.
Утворившись близько 2000 року до н.е., поселення древніх індіанців, розрісшись до міст, відносно благополучно існували до початку середини I-го тисячоріччя нової ери. На цей час доводиться розквіт класичної епохи майя. Багато в чому завдяки Дієго де Ланде вчені добре освоїли календар майя і почали датувати знахідки по написах на них. З II – III вв. н.е. на Юкатані вже існувало і процвітало потужні держави майя. Нарахувавши у своїй квітучій епосі 600 – 700 років, воно раптом захиріло і занепало, причини якого дотепер не прояснені. Ми знаємо про міжусобні війни доколумбових десятиліть, що передували Конкісті. Причини роздробленості ніколи єдиних держав добре вивчені, і майя не становлять виключення. Однак історики не схильні пояснювати занепад майя міжусобицями. Одних вимотуючих війн недостатньо, щоб кинути напризволяще сотні міст, багато хто з яких навіть не зруйновані. Однак з Х по XV століття в майя тривав занепад, що носить саме такий характер: численне населення, без усяких підстав залишило всі міста і немов розчинилося в джунглях. Чума або інша епідемія, які описані Дієго де Ландой, не пояснюють масового відходу: людей. А потім залишають і ці нові міста, прагнучи знову кудись.
Багато вчених пояснюють занепад кризою системи землеробства: майя постійно було потрібно боротися з новими і новими ділянками джунглів, які доводилося спалювати і розчищати, щоб улаштувати на цьому місці нові поля. Незабаром земля виснажувалася, і хлібороби, збройні тільки загостреними ціпками, за допомогою яких саджали свої культури кукурудзу, картоплю, томати, бавовну і інші чисто американські рослини, змушені були міняти землю, тобто знову відвойовувати її в джунглів. Нарешті, гарної землі на Юкатані не стало… Однак останнє твердження цілком суперечить де Ланде, що стверджує, що в майя поля дають прекрасний урожай.
До того ж, якщо перед індіанцями вставала проблема ревізії системи землеробства, вони б по необхідності її здійснили. Не перешкодило ж землеробство розвитку потужних держав протягом усього I тисячоріччя нашої ери. Або попередніх тисячоріч… Процес занепаду залежав від чого-небудь іншого.
Революції, що відбуваються передчасно, в історичних масштабах мало впливають на хід розвитку цивілізації. Любою занепад порозумівається, як правило, економічними причинами, а в жодному разі не політичними. Так само як і зліт.
Про тім же говорить і дата 26 грудня 2012 року, переведена по календарі майя на звичний нам календар: саме це число значиться там, як день Кінця Світу. Вірніше, ніч.
І як це сходиться з “одкровенням від Єнісею”.
Але є й інша дата. Можна сказати, православна, хоча православ’я і заперечує, як ми бачили в Четвертій Частині, саму можливість знання дати Страшного Суду. Дату обчислив відомий письменник і дослідник аномальних явищ Прямо скажемо, після знайомства з деякими обрядами високорозвинених індійців стає зрозумілим – учинок Дієго де Ланде.