Які ж конкретні нещастя може зв’язати пам’ять людства з появою на небозводі комети Галлея? Щоб відповісти на це питання, перелічимо найбільш значні природні події, які відбиті в тимчасовій хроніці поблизу дат останніх семи появ комети, тобто в 1531, 1607, 1682, 1759, 1835, 1910 й 1986 роках.
1531 рік – руйнівний землетрус і значні цунамі в Лісабоні.
1604-1606 роки – падіння великого метеорита в західній частині Аравійського моря (непрямі відомості).
1682 рік – найсильніша повінь у Новій Зеландії (затоплено близько 27 тисяч гектарів суші).
1755 рік – найсильніший землетрус і цунамі в Лісабоні, місто повністю зруйноване, загинуло від 30 до 60 тисяч чоловік.
1758 рік – падіння великого метеорита в Атлантичний океан поблизу Африки, сильні цунамі на Західному узбережжі Центральної Африки.
1834 рік – сильні цунамі на Східному узбережжі Центральної Японії.
1835 рік – сильні цунамі на Західному узбережжі Південної Америки, значні руйнування в м. Консепсьон (Чилі).
1906 рік – сильний землетрус у Сан-Франциско (США), загинуло більше 600 чоловік; сильний землетрус у Сантьяго (Чилі), загинуло близько 20 тисяч чоловік.
1908 рік – найсильніший землетрус на Сицилії, перетворений у руїни м. Мессіна, загинули 83 тисячі чоловік; падіння в Сибіру Тунгусского метеорита.
1911 рік- найсильніший сейсмічний поштовх у центрі високогірного Паміру, ділянка Музкольского хребта обсягом більше 2 кубічних кілометрів обрушився й завалив долину ріки Мургаб.
1912 рік – сильний землетрус в Ісландії, приведшее до руйнування половини будинків і споруджень на площі близько 1000 квадратних кілометрів.
1913 рік – жителі Канади й північних районів США спостерігали проліт болидного потоку, що складався з низки одиночних і групових світних тел. Їхній лад залишався незмінним протягом майже 10 тисяч кілометрів. Космічні прибульці унеслись, не заподіявши Землі ніякої шкоди.
І нарешті, розглянемо більш детально події, пов’язані з останнім зближенням комети Галлея із Землею.
Так, 2 грудня 1983 року, як повідомляли центральні газети, у багатьох областях України, Білорусії і Центральній Росії протягом декількох хвилин багато очевидців спостерігали яскраву “зірку”, що рухалася по нічному піднебінню. За нею тягся величезний різнобарвний шлейф, що займав чи ледве не чверть небозводу. Аналіз зібраних матеріалів показує, що найбільше правдоподібно це явище може бути пояснено падінням великого боліда.
По даним радянської візуальної службии метеорів, вищезгаданий потік за десять місяців до найбільшого наближення комети Галлея до Землі збільшив свою активність у порівнянні зі звичайної в кілька разів і значно знизив її в 1987 р. Порівняння цих даних з австралійськими результатами, де умови спостережень набагато краще, показало їхній гарний збіг.
Відомо, що щороку на Землі відзначається величезна безліч природних явищ: 100 тисяч гроз, 10 тисяч повеней, тисячі землетрусів, пожеж, зсувів і ураганів, сотні вивержень вулканів і тропічних циклонів.
А яка щодо цього роль комети Галлея, що, як ми вже відзначали, теж “не байдужі” до енергетичних флуктуацій нашого світила? Які наслідки її останнього “рандеву” з нашою планетою?
Отже, продовжимо вищенаведений перелік природних подій:
1984 рік – землетрус у районі м. Газлі (Узбекистан), зруйнована частина міста, є людські жертви.
1985 рік – сильний землетрус у Мехіко, загинули 5 тисяч жителів близько 13 тисяч чоловік залишилися без даху.
1986 рік – землетрус у Сан-Сальвадорі, загинули 1400 чоловік; викид вуглекислого газу на озері Ниос у Камеруні, катастрофа погубила 1700 чоловік.
1987 й 1988 роки – серія помірних і досить сильних землетрусів на півострові Алясці, визнаних фахівцями незвичайними навіть для цієї сейсмічно активної зони.
1988 рік – землетрус у Непалі, що супроводжувався сильними зсувами й руйнуваннями житлових будинків, загинули 700 чоловік; безпрецедентна посуха, що охопила значну частину США; велика повінь у Бангладеш, загинули 1,5 тисячі чоловік і серйозно постраждали 45 мільйонів жителів; сильний землетрус у Північній Вірменії, зруйновані міста Спитак і Ленинакан, значно постраждало місто Кировакан, постраждало близько 25 тисяч жителів.
1989 рік – надзвичайної сили зливові дощі охопили всю Австралію, самий посушливий материк Землі. Розливи давно пересохлих струмків і рік заподіяли значний матеріальний збиток: загинули тисячі овець, піддалися затопленню тисячі кілометрів автомобільних і залізниць, були відрізані від зовнішнього миру десятки населених пунктів і навіть столиця країни Канберра; землетрус у Гиссарской долині (Таджикистан), потужний зсув обрушився на кілька кишлаків, загинуло близько 300 чоловік; сильний землетрус у Сан-Франциско (США), обрушилася секція моста Бей-Бридж через морську затоку, загинуло близько 60 чоловік.
Кожне з наведених явищ природи випереджає дату приходу комети Галлея або відстає від її на кілька років. Можливо, тому кожне побачення з кометою, незважаючи на грандіозність і вразливість спостережуваного видовища, не викликало в людей нічого, крім несвідомого страху, для якого, безсумнівно, були цілком реальні, матеріальні підстави.
Аналіз сильних землетрусів на території Вірменії з початку нашої ери по теперішній час свідчить про те, що більше чверті з них (26%) відбулися в період зближень Землі з кометою Галлея.
Не можна осмислити проблеми майбутнього, не аналізуючи що свершились. Людство не має права забувати сумні уроки минулого. І насамперед для того, щоб не допускати глобальних катастроф у майбутньому. Інакше кажучи, при наступних зустрічах з кометою астрономи Землі повинні вести ретельні спостереження всіма доступними технічними засобами околокометного простору, щоб не залишити великі метеорні тіла непоміченими.