У гострий період захворювання лабораторна діагностика заснована на виділенні вірусу з матеріалу мазка з глотки, змивів з носоглотки або з мокротиння.
При неускладненому перебігу грипу рекомендується симптоматичне лікування – усунення головного болю, міалгії і лихоманки з використанням парацетамолу або препаратів саліцилової кислоти. Але слід уникати застосування останніх у дітей молодше 16 років, так як встановлено взаємозв’язок між прийомом ацетилсаліцилової кислоти і наступним розвитком синдрому Рея.
Застосування протикашльових препаратів, що містять кодеїн, показано лише в тих випадках, коли кашель заподіює значне занепокоєння хворому. Варто зберігати постільний режим, підтримувати адекватну гідратацію (насичення організму рідиною) під час гострої фази захворювання. Повертатися до вихідної активності слід поступово, тільки після того, як захворювання вирішиться, особливо у випадку важкого його перебігу.
Лікування при бактеріальних ускладненнях гострого грипу, таких як вторинна бактеріальна пневмонія, проводиться протибактеріальної препаратами. Симптоми грипу та його ускладнення.
Найбільш великою мірою профілактики грипу, розпочатої громадською охороною здоров’я, є використання грипозної вакцини. В даний час ці вакцини отримують з вірусів грипу А і В, які циркулювали під час попередньої епідемії грипу. Якщо отримана вакцина і циркулює в момент наступної епідемії вірусу близького за антигенною структурою, то можна очікувати, що вакцина забезпечить захист 50-80% населення від захворювання.
Сучасні вакцини – це високоочищені препарати, які не викликають виражених побічних реакцій. Приблизно у 5% вакцинованих осіб спостерігаються невелике підвищення температури тіла і помірні системні симптоми протягом 8-24 год вакцинації, а у 30% – почервоніння або підвищення чутливості в місці введення вакцини. Оскільки вакцинний штам отримують з використанням курячих ембріонів, особам, у яких є справжня гіперчутливість до продуктів птахівництва, зокрема до курячих яєць, слід проводити десенсибілізацію або утримуватися від введення вакцини.
Рекомендується проводити вакцинацію проти грипу осіб з хронічними розладами серцево-судинної і дихальної системи, а також осіб, які проживають у притулках та інших установах, що забезпечують постійний догляд. В обов’язковому порядку слід вакцинувати медичних працівників, які контактують з пацієнтами високого ризику. Доцільно вакцинувати також в цілому здорових людей у віці старше 65 років, осіб, які страждають хронічними порушеннями обміну речовин (включаючи цукровий діабет), дисфункцією нирок, анемією, імуносупресією або астмою.
Оскільки вакцини, що надходять у продаж, є інактивованими, їх можна без побоювань вводити пацієнтам з порушеннями імунної системи. Протигрипозна вакцинація не супроводжується також посилюванням наявних розладів нервової системи, таких як розсіяний склероз. Вакцинацію слід проводити ранньо восени до виникнення спалаху грипу і повторювати щорічно для підтримки імунітету проти найбільш часто зустрічаються штамів вірусу грипу.
Амантадин і ремантадин також ефективні при профілактиці грипу А. Було встановлено, що в 70-90% випадків ці препарати дозволяють запобігти виникненню захворювання. Найбільш доцільне застосування амантадину або ремантадину для профілактики грипу в осіб з високим ризиком, яким не проводилася протигрипозна вакцинація або якщо раніше вводиться вакцина була неефективна внаслідок антигенних змін у циркулюючого вірусу. Якщо вакцинація проводиться під час спалаху, то одночасно з інактивованою вакциною можна вводити амантадин, оскільки він не перешкоджає формуванню імунної відповіді організму на введення вакцини.
Крім того, є дані про те, що захисна дія амантадину і вакцини може складатися (адитивна дія). Амантадин також використовували для профілактики внутрішньолікарняних спалахів грипу А. З профілактичною метою прийом амантадину або ремантадина слід починати відразу ж після виявлення активності грипу А і продовжувати щодня протягом усього спалаху. Доза для дорослих становить 200 мг на добу. Однак хворим з нирковою недостатністю та особам похилого віку дозу амантадину необхідно зменшити.