Мати, що годує немовля, повинна ретельно стежити за своїм раціоном, тому що більшість речовин, що надходять у її організм із їжею, передаються через молоко дитині. Немовля може одержати шкідливі речовини, які вплинуть на його ріст і розвиток.
Під час годівлі дитини грудьми жінка не повинна в великих кількостях їсти ласощі, макаронні вироби, каші і картоплю. Їй варто повністю відмовитися від вживання згущеного молока із цукром, шоколаду, натуральної кави, какао і гострих приправ.
Якщо жінка буде вживати в їжу продукти з різким запахом, наприклад цибулю, чосник і перець, у дитини може виникнути відраза до молока і мати не зможе годувати немовлю грудю.
Мати, що годує немовля, категорично заборонено вживати алкогольні напої, у тому числі пиво. Це може привести до порушення розвитку центральної нервової системи дитини і істотно вплинути на його здоров’я. Мати, що годує немовля, не повинна приймати ліки без призначення лікаря, оскільки багато хто з них можуть бути шкідливими для дитини і передаватися з молоком.
Матері необхідно також виключити зі свого раціону продукти, які найбільше часто викликають алергійні реакції. До них відносяться шоколад, шоколадні цукерки, какао-продукти, цитрусові, горіхи, полуниця і морепродуты.
Дуже обережно матері що годують повинні вживати в їжу фрукти і овочі жовтогарячих і червоних квіток (яблука, болгарський перець, помідори і т.п.). Якщо в дитини з’явилася алергійна реакція на який-небудь продукт, його відразу варто виключити з раціону матері.
Якщо в матері або її родичів відзначаються алергійні реакції будь-якого типу (необов’язково харчова алергія), вона повинна особливо строго дотримувати дієти. Якщо в дитини постійно спостерігається сухість шкіри і пітниця, ці ознаки свідчать про алергійну схильність.
Поки немовляті не виповниться 4-5 міс, мати що годує не повинна включати у свій раціон продукти, що викликають підвищене газоутворення. До таких продуктів ставляться свіжа і квашена капуста, бобові, чорний хліб, сире молоко, виноград, зелені яблука і т.д. Деякі до цієї групи відносять також огірки, помідори, кабачки і баклажани.
Ці продукти дуже небезпечні для немовлят, тому що в дітей у перші місяці життя ще недосконала система травлення, для якої властиві невисока активність ферментів і недостатня скорочувальна здатність м’язового шару кишки, що значно утрудняє пересування їжі по кишечнику і відхід газів. Тому в немовлят можуть виникати хворобливі відчуття в кишечнику – кольки, особливо при вживанні матір’ю продуктів, що викликають газоутворення.
По цій же причині в меню матері, що годує, потрібно виключити велику кількість сирих овочів і фруктів, оскільки в них утримується дуже багато речовин, які роблять велике навантаження на кишечник дитини і провокують кольки.
До таких продуктів можна також віднести кольорову капусту і спаржу. Навіть якщо дитина добре переносить ці продукти, краще спочатку поставитися до них з підвищеною увагою.
Самої шкідливої для дитини їжею з раціону матері, що годує, є продукти, що містять харчові добавки – барвники, ароматизатори, консерванти і т.п. Серед таких продуктів можна виділити ковбаси, копченості, консервовані продукти, газовані напої, напівфабрикати, продукти швидкого харчування, майонез і всілякі соуси.
Всі ці продукти є шкідливими навіть для дорослих, а для організму маляти навіть у менших кількостях вони є шкідливими.
Ці добавки важко переварюються, що особливо негативно позначається на маляті, травні органи якого, як уже було сказано вище, працюють ще незовсім.
Шкідливість харчових добавок полягає ще в тім, що вони виводяться з організму, змушуючи напружено працювати шлунково-кишковий тракт. Крім цього, варто враховувати, що більшість інгредієнтів харчових добавок є алергенами, через це вони збільшують ризик розвитку алергійних реакцій у дитини.
Були відзначені випадки, коли продукти, що містять синтетичні добавки, викликали затримку рідини в материнському організмі, гальмуючи вироблення молока.
Якщо виконувати всі наведені вище рекомендації й заборони, раціон матері, що годує, може виявитися дуже несмачним і прісним, що приведе до зниження апетиту і, як наслідок, недостатньому заповненню в організмі жінки живильних речовин.
Щоб зробити блюда більше смачними, можна застосовувати різні способи кулінарної обробки. Наприклад, не тільки відварювати продукти, але і запікати в духовці із сиром або сметаною, а як приправа можна використати натуральну зелень. Розширювати раціон треба обережно, оскільки будь-який новий продукт може викликати в дитини алергійну реакцію. Однак вносити розмаїтість у їжу матері, що годує, необхідно. Її їжа повинна бути повноцінною, містити всі необхідні для нормального функціонування організму речовини.
Почавши із уживання їжі, приготовленої із круп і молочних продуктів, поступово можна додавати в раціон нові компоненти, в основному фрукти і овочі. У жодному разі не можна вносити розмаїтість у меню за рахунок копчених ковбасних виробів або шоколаду.
Не можна вводити в раціон більше одного нового продукту одночасно. Це дозволить у випадку виникнення в маляти алергійної реакції точно визначити, на що вона розвилася. Після цього потрібно буде виключити з їжі всі подібні компоненти.
Необхідно уникати вживання складних блюд, тому що вони можуть містити не один алерген, що зробить алергійну реакцію дуже бурхливою.
Не слід водити в раціон матері, що годує, нові продукти частіше, ніж 1 раз в 3-4 дні. При цьому завжди варто починати з невеликої порції. Наприклад, можна з’їсти половинку ківі. Якщо через 2 дні в маляти не виявилися ніякі реакції, можна почати їсти по цілому плоді. Якщо надалі не виникне ніяких проблем, можна вважати, що цей продукт не викликає в дитини алергії, а виходить, є безпечним, після чого його можна сміло вводити в раціон. Втім, збільшувати дозу треба поступово і обережно.
Не варто розбудовуватися із приводу збідненого раціону, адже період вигодовування дитини грудьми пролетить дуже швидко.
А поки він триває, мати повинна в першу чергу піклуватися про здоров’я маляти, а не про власне задоволення. Для свята господарці, що є одночасно, що годує матір’ю, краще готовити такі блюда, які вона сама зможе їсти нарівні з іншими, щоб не виникало почуття голоду і незадоволеності або щоб ненароком не з’їсти недозволені продукти, які можуть завдати шкоди здоров’ю дитині.