Термін медитація з латині означає «вправляти розум», «міркувати», «зцілювати».
Медитація використовується майже у всіх релігійних традиціях.
І те, що вже очевидно, це поняття настільки по різному трактується в різних народах, і різних релігіях і сектах, що знайти сенс істинного значення зараз дуже складно.
Безумовно, найбільш розвиненою ця практика є в традиціях Сходу і там, мабуть, найбільш правильне поняття цієї дії, так як те, що видають за медитацію у нас це всього лише пародія чи викачка грошей.
Учителем Фоми Аквінського Святим Альбертом Великим стверджувалося, що для філософів медитація є акт вдосконалення думки, а для віруючих – процес вдосконалення їхньої віри. Молитви, які вимовляються в безмовності, також можна вважати медитацією, так як розум в даний момент направлений до духовного джерела.
У Буддизмі вона є основною духовною практикою. Існує думка, що медитуючи під деревом Боддхі, Будда досяг просвітління, після цього він повернувся в світ для того, щоб навчати праведності своїх послідовників. Буддійські ченці живуть в молитві, цнотливість, бідності і медитації. Традиційно метою медитації для буддиста є досягнення просвітлення, яке дає можливість зводитися від пут страждання і помилки.
В індуїзмі не обмежена якоюсь сектою чи школою. В Упанішадах говориться, що людина здатна усвідомити Бога всередині себе тільки сконцентрувавшись і заспокоївшись. Також згідно індуїзму стан розуму під час медитації є найвищим.
Медитація в Християнстві є формою молитви, в якій здійснюється спроба роздумувати про одкровення Бога. Християнські техніки, на відміну від східних способів медитації, полягають в обмірковуванні і усвідомленні значення священних писань, а не в повторенні мантр.
Медитація в джайнізм є шляхом до спасіння. Даний шлях включає такі три важливі частини, як правильна віра і сприйняття, Правильне знання, Правильна поведінка. Також вони відомі як Три Коштовності. Засновника джайнізму – Махавіра практикував глибоку медитацію, в результаті чого досяг просвітління. У Аштанга Сутре детально описується система, яка застосовується в джайнізм.
Прихильники сикхізм також вірять, що любов здатна прийти через медитацію на ім’я Господа, так як ця практика сприяє прояву в собі позитивних емоцій, отображающихся в наших діях.