Навіть для тих жінок, які не збираються постійно користуватися засобом контрацепції, вони корисні як спосіб вивчення власного організму.
Вивчати методи контрацепції може будь-яка жінка в будь-який час. Але перш ніж покладатися на контрацепцію. Ви спочатку повинні дуже добре вивчити свої фізіологічні цикли.
Температурний метод контрацепції
Репродуктивна (відтворююча) система жінки дуже складна. Дослідження останніх п’ятдесяти років дали краще розуміння її основних взаємодіючих процесів. І одне з перших відкриттів полягає в тому, що існують дні, коли здорова жінка може зачати, бувають дні, коли зачаття неможливе, а бувають дні, коли зачаття можливе, але малоймовірне.
Послідовність таких днів має тенденцію укладатися в місячні графіки. Для жінки, що не бажає завагітніти, дуже важливо вивчити свій графік оскільки ефект запобігання вагітності буде залежати від сексуальної помірності пари під час днів, коли зачаття можливе.
Природно, пари, що бажають зачати дитини, можуть використати ті ж методи контрацепції, щоб бути впевненими, що зачаття можливе. Найважливіше в цьому методі контрацепції, щоб вони обоє знали, коли наступають дні, сприятливі для зачаття, і як довго цей період триває.
Менструальний цикл
Кожен цикл ділиться на дві частини: до овуляції і після овуляції. При 28-денному циклі схема виглядає приблизно так:
• День, коли починається менструація,— це «День 1». Менструація звичайно триває від трьох до п’яти днів. Потім у період до сьомого дня дія певних гормонів приводить до того, що в одному з яєчників починає дозрівати чергова яйцеклітина. Між сьомим і одинадцятим днем слизова матки починає товщати. Вплив додаткових гормонів приводить до того, що після одинадцятого дня (на 14-15-і день) з яєчника виходить дозріла яйцеклітина. Це перша частина циклу менструації.
• У другій частині циклу менструації яйцеклітина подорожує по фаллопієвим трубам у напрямку до матки. Якщо один-єдиний чоловічий сперматозоїд з’єднається з яйцеклітиною із заплідненою яйцеклітиною досягне губчатої слизової матки, то відбувається вагітність.
Якщо не відбувається зачаття, то яйцеклітина руйнується протягом доби або двох. Приблизно на 25-й день рівень гормонів знижується. Це приводить до того, що слизова матки руйнується і протягом декількох днів вона відшаровується під час наступної менструації. Це може відбуватися більш-менш часто. Тривалість менструального циклу може коливатися від 21 до 35 днів. Єдина фаза, постійна для циклів різної тривалості – це те, що яйцеклітина виходить, як правило, за 14 днів до початку наступної менструації. Але в кожної жінки цикли можуть мінятися від місяця до місяця. Такі загальні обставини життя, як хвороба, фізичне перевантаження, зміна клімату можуть порушити регулярну цикли менструації. Це може привести до того, що інтервал між попереднім циклом і овуляцією – перша критична частина – може бути нерегулярною. Тому більшості жінок, що практикують помірність, найбільше потрібна допомога у визначенні, що овуляція відбулася.
Деякі жінки думають, що вони можуть сказати, коли яйцеклітина виходить із яєчника. Деякі говорять про наявність слабкого болю у низі живота. У деяких також бувають невеликі кров’янисті або світлі виділення з піхви. Але, загалом, звичайно, жоден із цих ознак не є ясним сигналом про вихід яйцеклітини: подібні симптоми можуть бути викликані іншими причинами.
Однак дослідники виявили кілька змін, що звичайно мають місце в жіночому організмі. Одне з них – це те, що температура їтіла буває нижче під час першої частини циклу. У більшості жінок вона звичайно небагато піднімається під час овуляції і залишається підвищеною протягом другої частини, майже до початку наступного циклу. Тому щоденний запис температури може допомогти у визначенні того, коли відбулася овуляція.
Температурний метод контрацепції містить у собі побудову графіка Вашої температури тіла (БТТ), тобто температури тіла, вимірюваної, коли Ви повністю розслаблені. У більшості жінок до овуляції температура не перевищує 37° С. У момент овуляції температура різко піднімається вище 37° С (37,2-37,5° С) і в здорових жінок тримається вище 37° С у плин 14 днів до менструації. Під час менструацій темепература завжди нижче 37° С.
Вимір температури
Щоранку, як тільки Ви прокинулися, до вставання з постелі, розмов, прийняття їжі – виміряйте свою температуру. Вставте термометр у задній прохід на п’ять хвилин, потім запишіть температуру з точністю до десятої градуса.
Побудова кривої
Кожен вимір повинне бути записаний. Якщо температура кожного дня наноситься на графік, Ви навчитеся розпізнавати свою власну залежність. Характер температурної кривої може мінятися навіть від циклу до циклу. Ви повинні розуміти, що на БТТ може впливати фізичний або емоційний розлад або навіть недолік сну. Тому позначки про подібні події на графіку допомагають в інтерпретації (розшифровці) вимірів.
Безпечний період
Через три дні після температурного стрибка починається безпечний період, тому що яйцеклітина зберігає здатність до запліднення протягом 24-48 годин (плюс ще 1 день для підстрахування). Він буде тривати до наступної менструації. Перша половина циклу повинна вважатися небезпечною, тому що температурний метод показує, коли овуляція вже відбулася, але не може пророчити, коли відбудеться наступна овуляція. Крім того, сперматозоїд звичайно зберігає здатність до запліднення яйцеклітини протягом 1-2 днів після еякуляції. Були, однак, рідкі випадки реєстрації сперматозоїдів, що зберігали активність 5 і більше днів після сексу. Тому, якщо Ви займалися сексом за кілька днів до овуляції, існує великий шанс, що живий сперматозоїд усе ще зможе запліднити заново виділену яйцеклітину. Отже, найнебезпечніші дні – за 5 днів до овуляції, 2-3 дні після овуляції – усього 7-8 днів.
Календарний метод контрацепції
Це спроба передбачити овуляцію, використовуючи запис менструацій жінки. Звичайний календарик може служити для запису кожного циклу, що триває від першого дня одного менструального циклу до (але не включаючи) першого дня наступного циклу. День початку менструації – це «День 1» і Ви позначаєте його, обводячи кружечком дату в календарі. Стежачи за тривалістю своїх циклів протягом декількох місяців, Ви можете визначати дні овуляції, що відбувається за 14 днів до наступної менструації.
Памятайте — якщо всі Ваші цикли короткі, то не намагайтеся користуватися оцінкою по календарі. Перша частина будь-якого циклу може бути нерегулярною. Спроба додати кілька днів може виявитися ризикованою.
Особливості всіх методів контрацепції
Ці методи вимагають ведення постійних і акуратних записів, тому що помилка залежить від того, наскільки точно інтерпретуються сигнали і записи і як акуратно їм вимірюють. Якщо в жінки регулярний менструальний цикл, вони більш надійні.
Також дуже коштовно для обох партнерів ґрунтовно повчитися і підтримувати один одного в дотриманні вимоги помірності. Багато пар вибирають метод періодичної помірності, оскільки він економічний, безпечний і від нього легко відмовитися, коли вагітність стає бажаною. Необхідні лише деякі обчислення. Не задіяні ніякі ліки, тому цей метод контрацепції може сподобатися тим жінкам, здоров’я яких не дозволяє застосувати інші форми контрацепції. Ці методи прийнятні для всіх релігійних груп. Однак дуже важлива професійна інструкція, порадьтеся з тими, хто вже користувався методами природної контрацепції.