«Піду-но кровиночки чиємусь поп’ю». – «Слухай, а ти реально кров пив?» – «Та не, ти че, стрьомно. Так, приколююся ». – «А ми з подругою хочемо спробувати. Кажуть, нереально вставляє, якщо один у одного крові попити! »
Діалог вели двоє юнаків у чорному, з підведеними очима, пірсингом у носі і бровах. У першого були вставні ікла і промальовані на підборідді цівки крові. На другому красувалися нашийник з шипами і кулон у вигляді кажана. Навколо сновигало ще десятка три подібних персонажів: у столичному нічному клубі відзначалося свято Хеллоуїн, прижився і в наших палестинах. Кореспондент «АіФ» виявився там невипадково: його метою було знайти справжніх вампірів, а також дізнатися, де вони беруть кров і як поживають в цьому світі.
Винні предки?
Вампірська тематика останні роки надзвичайно популярна. Фільм «Сутінки» – про любов звичайної дівчини і симпатичного упиря – зібрав в світовому прокаті 385 млн дол Однойменний роман американки Стефані Майєр, по якому і знято кіно, переведений на 37 мов і розійшовся більш ніж 100-мільйонним тиражем. По ТБ йдуть вампірські серіали, а в Інтернеті діють сайти, де обговорюються нагальні питання: чи готові ви вбивати, ставши вампіром? Як сколотити труну, щоб у ньому було зручно спати? Як вампірам слід займатися сексом? У будь-якому місті знайдеться магазин, що продає відповідну атрибутику – костюми, перуки, щелепи з іклами. Упир став справжнім героєм поп-культури.
«Інтерес до цієї теми частково викликана пам’яттю про канібалізм, властивому нашим предкам, – впевнений Юрій Хейфец, психотерапевт і фізіотерапевт. – Адже вони не тільки їли м’ясо собі подібних, але й пили кров своїх ворогів – як мертвих, так і живих. Згадаймо цивілізацію ацтеків. Їхні жерці пили кров своїх ще живих жертв прямо у них на очах ».
Майже у всіх народів зустрічаються легенди про кровосисних монстрах. Але особливо популярні вони були на Балканах. Місцеві вампіри спали в могилах з відкритими очима і покидали свої труни зі сходом Місяця. Вони не відбивалися в дзеркалах, не відкидали тіней, боялися часнику, срібла і розп’яття.
Середньовічні селяни всерйоз вірили, що аристократи ночами п’ють їхню кров. Інакше кажучи, смокчуть кров народу в прямому сенсі, і чи не звідси прийшло в нашу мову цей вислів? Апофеозом вампірської культури став роман Брема Стокера «Дракула», виданий в 1897 р. Згодом за його мотивами зняли 24 фільми, а сам Дракула породив безліч нових образів у масовій культурі.
«Герой Брема Стокера був страхітливим монстром, а вампіри останніх десятиліть гарні, вони володіють явним еротизмом, – говорить Валерій Панкратов, культуролог. – У фільмі «Інтерв’ю з вампіром» знялися Том Круз, Бред Пітт і Антоніо Бандерас – перші красені Голлівуду. Герой «Сутінків», зіграний Робертом Паттінсоном, став секс-символом для сучасних дівчаток-підлітків. Цей вампір взагалі позитивний: у нього є свій кодекс моралі, він п’є кров тварин, а не людей, всіляко оберігає героїню. Ще одна риса: вампіри нового часу обтяжуються своїм положенням і тим самим викликають співчуття ».
Аналізуючи «вампіроманію», експерти приходять до висновку: інтерес до цієї теми викликаний дитячими страхами. Крім того, вона пов’язана з пошуками вічного життя (вампіри безсмертні), дає можливість сховатися від дійсності, висловити протест. Зрештою – відчути себе обраними. Марк Сандомирський, психотерапевт, звертає увагу на паралель між вампіризмом і гомосексуалізмом: в обох випадках мова йде про меншість, яка відторгається більшістю. І ті, і інші загрожують суспільству, на них здійснюється гоніння. І ті й інші активно вербують новачків. Є ще одна аналогія – наркотики. Так само як і наркоман, вампір відчуває ломку, шукає чергову дозу кайфу, а отримуючи її, впадає в екстаз і знаходить якісь «особливі сили».
Так чи може вампіризм існувати в реальності? Медичні передумови до цього є. Скажімо, люди, хворі на сказ, уникають сонячного світла, бояться води і дзеркал, у них спінюється слина. Сам вірус сказу передається через укус. У багатьох країнах джерелами зараження стають кажани, а саме в цих тварюк, як відомо з міфології, люблять перетворюватися вампіри.
Крім того, існує таке захворювання, як порфірія. «Це надзвичайно рідкісна патологія. Ніхто до кінця не знає, чим вона викликана, швидше за все, генетичною мутацією, – пояснює Юрій Хейфец. – Це страждання пов’язане з грубим порушенням обмінних процесів і проявляється в тому, що людина як би їсть самого себе. Наприклад, дитина, яка страждає патологією, починає поїдати власні пальці ».
Для хворих на порфірію сонячне світло нестерпний. Їх зуби можуть ставати червоними або червоно-коричневими. У них блідне шкіра, в денний час вони відчувають занепад сил, а вночі стають рухливі. Вважається, що ця недуга був дуже поширений в Трансільванії. А адже саме вона – батьківщина Дракули.
Готуйте кілки!
Щоб знайти вампіра в Москві, треба навідатися на Чисті ставки. Тут тусується молодь, відносить себе до культури готів, а ці люди, власне, упирями себе і вважають. На Чистих ставках, якщо пощастить, можна побачити фантастичне видовище – «вампірську» весілля. Наречений і наречена – обоє в чорному, включаючи фату. Хіба що букет в руках у дівчини буде білим. Тут тінейджери шокують перехожих тим, що ріжуть собі бритвами мови і потім, обливаючись кров’ю, цілуються у всіх на очах.
«Нас вважають божевільними, вважають, що ми віддалені від життя і не маємо права на існування, – говорить Микита, молодий чоловік у чорному плащі. – Але ми такі ж, як ви. Просто ви нас не помічаєте. І ви більш божевільні, ніж ми: ми-то розуміємо цей світ, а ви – ні ».
Щоб дізнатися, як вони розуміють цей світ, заглянемо в Інтернет. «Кривавий форум Братства Вампірів» – одне з найпопулярніших співтовариств спадкоємців Дракули в Мережі. «Звичайно ж, є люди, які п’ють кров для показухи і виставляють себе вампірами. Вони забавні », – коментує Флакс Еон, адміністратор сайту. Інший адміністратор, Діа, зізнається: «Є дуже агресивні особистості, з пригніченою психікою і манією переслідування. Таких достатньо багато. Я б не сказала, що вони хворі. Просто вони трохи не такі. І в цьому їх принадність ».
Сама Діа живе в Таганрозі. У реальності її звуть Галею, вона художник і дизайнер. Пише картини – наприклад, в автопортреті використовувала власну кров. Каже, що на самій-то справі кров не п’є, а от сире м’ясо їсть – це дає їй стимул до творчості: «Хочеться стати більше, ніж людина, хоча можливості обмежені. І в вампірів я не вірю, мене приваблює лише естетика ». Зараз Галя готується до балу вампірів, який пройде в Санкт-Петербурзі в кінці листопада, і агітує всіх відвідати цей захід.
Галю намагалися направити до психіатра. Як вона стверджує, тільки тому, що у неї «такий світогляд». Зустрічала вона реальних вампірів в житті? «Так, у різних містах – Пітері, Ростові, Києві, Москві – доводилося перетинатися з людьми, які називали себе вампірами. Коли сиділа поруч з ними, було відчуття, що вони не з цього світу.
У їхніх очах було щось величне – мудрість і в той же час втому. Як ніби вони у багато разів старше, ніж виглядають, і знають те, що звичайній людині знати не дано. Але взагалі багато молодих людей, які грають у вампірів, просто живуть у своєму маленькому світі, особливо нікого не чіпаючи ».
Добре, коли так – нікого не чіпаючи. А то як вам це послання, отримане кореспондентом «АіФ» з цього ж сайту: «Організація вампірів стоїть набагато вище людської влади. У нас є свої закони і порядки. Ми – колонізатори цієї планети, її загарбники. І, поки діє угода з світовим урядом про нерозголошення нашого існування, вас не чіпатимуть. Але як тільки ми будемо зацікавлені в знищенні людства, ви самі у всьому переконаєтеся ».
Загалом, як вчить класика, готуйте осикові кілки!