Товщина кори великих півкуль головного мозку у людей різного інтелектуального рівня приблизно однакова, однак динаміка її зміни з віком істотно розрізняється. У дуже розумних дітей в період від 6 до 10 років товщина кори швидко збільшується, досягаючи максимуму до 11 років, а потім починає зменшуватися. У «просто розумних» дітей кора потовщується повільніше, і вже до 8-9 років зростання змінюється зниженням. У дітей із середніми здібностями в 6 років кора товщі, ніж у їхніх інтелектуальних однолітків, однак надалі вона лише тоншає.
Незважаючи на великі успіхи нейрон біології в останні десятиліття, одвічне питання про те, чому одні люди розумніші інших, як і раніше залишається без відповіді. Спроби знайти кореляцію між інтелектуальним рівнем і ступенем розвитку тих чи інших відділів мозку, звичайно, робилися, але чітких результатів не дали. Загальний об’єм мозку виявився дуже слабо пов’язаний з інтелектуальним рівнем (хоча позитивна кореляція таки простежується; r = 0,3). Тому з’явилося припущення, що відмінності в інтелектуальному рівні, можливо, визначаються не стільки будовою мозку дорослої індивідуума, скільки динамікою його розвитку в дитячому і підлітковому віці, тобто тим, коли, в якій послідовності і з якою швидкістю відбуваються зміни абсолютних і відносних розмірів різних частин мозку, в першу чергу – кори великих півкуль.
Саме це припущення і вирішила перевірити група вчених із США і Канади.
Дослідники виміряли за допомогою магнітно-резонансної томографії товщину кори у 307 дітей та підлітків (від 5 до 16 років), зіставивши отримані дані з результатами тестів на інтелект (IQ). Тести, зрозуміло, проводилися з урахуванням віку кожної дитини. За підсумками тестування дітей розділили на три групи, приблизно рівні за чисельністю:
1) «дуже розумні» (IQ = 121-149),
2) «просто розумні» (IQ = 109-120),
3) «середні» (IQ = 83-108).
Дослідження ґрунтувалося на наявних даних про те, що з розумних дітей зазвичай виростають розумні дорослі, і навпаки (ця кореляція була встановлена раніше низкою дослідників). Звичайно, можна простежити зміну товщини кори в одного і того ж дитини протягом усього дитинства і юності, але на це, як неважко здогадатися, потрібно чимало років. У настільки високо конкурентній області, як вивчення мозку, дослідники не можуть дозволити собі таку розкіш. Тому в даному випадку величина IQ, виміряна в дитини, розглядалася просто як константа, яка не буде змінюватися з віком. На цій основі приймалося, що розташовані в ряд виміри товщини кори у різновікових дітей з однаковим IQ показують, як змінюється цей показник з віком у людей з даним інтелектуальним рівнем.
Виявилося, що у «дуже розумних» дітей кора великих півкуль розвивається найбільш динамічно (див. рис.): Спочатку товщина кори швидко росте, потім (починаючи з 12 років) досить швидко знижується. Максимальна товщина кори спостерігається в одинадцятирічному віці. У «просто розумних» і збільшення, і подальше зменшення товщини кори відбуваються повільніше, а максимум досягається в 8,5 років. У «середніх» спостерігалося лише повільне зменшення товщини кори.
Автори роблять висновок, що інтелектуальний рівень, очевидно, пов’язаний не з «кількістю сірої речовини» в тих чи інших відділах кори, а з тим, як розвивається мозок в дитинстві і юності. Культура жизни – ряд публикаций на живые темы..