Перевертень – одна з центральних фігур найдавніших марновірств. Разом з вампірами, відьмами, русалками, привидами і чаклунами він існує вже тисячі років, наводячи жах на дорослих і дітей у великих містах і глухих містечках.
Слово «лікантроп», від якого він отримав свою назву, буквально означає «людина-вовк» і походить від грецького Likantropia. Деякі словники визначають це слово як «перетворення відьми у вовка».
Тема людини-вовка була популярна в усних переказах і у хроніках майже по всьому світу. У Франції це чудовисько було відомо як Лугара, в інших частинах Європи як вервольф, або Верман, волкодлак, або волколок – в Трансільванії, полтенік – в Болгарії.
Починаючи з Ромула і Рема історії про вовка, людину-звіра і самому перевертня розбурхували уяву таких людей як Жан-Жак Руссо, Карл Лінней і Джонатан Свіфт. Талановиті письменники створили цілу серію чудових творів про перевертнів.
Однак перевертень не так добре відомий, як його побратим – лиходій вампір. Перевертень багатозначні і таємничіші, ніж вампір. Всі приписувані йому міфічні якості можуть бути досить легко розвінчані сучасною наукою, але ще в древні часи дійсно існувала якась хвороба, яка вражала цілі села, перетворюючи людей у ??шалених звірів, і ці хворі мали всі класичні симптоми лікантропія. Відомо, що в Європі в XVI столітті, після кривавих оргій, ці нещасні, підозрювані в демонізм, переслідувалися і труїлися собаками, гинули сотнями.
Інтерес до оборотнічеству воістину невичерпний. У XX столітті він висловився у постановці таких фільмів, як «Людина-вовк» (1941), «Франкенштейн зустрічає Людину-вовка» (1943), «Жінка-вовк у Лондоні» (1946), «Перевертень» (1956), « Я був перевертнем-підлітком »(1957),« Перевертень у дівочій спальні »(1961) – це лише маленька частина списку з більш ніж п’ятдесяти фільмів, зазначених у« Довіднику-каталозі фантастичних фільмів »Уолта Лі. Ймовірно, самий відомим перевертнем кіноекрану є Лон Чейні молодший, 41 кінематографічна трансформація з людини на вовка займала і менше шести годин попередньої підготовки в гримерці, і ще більший час саме перетворення. Образи перевертнів, які подаються фільмами, дуже різноманітні, від справді художніх, часом навіть викликають симпатію, до нарочито страхітливих і кумедно-кровожерливих. Сучасна художня література та журналістика демонструє ще більш глибокий підхід до теми перевертнів, ще більш шіроксд її розгляд.
17 грудня 1976, наприклад, лондонська «Дейлі мейл» вийшла зі статтею під заголовком «Ми спіймали перевертня-вбивцю», – каже поліція “, у якій повідомлялося про подробиці захоплення вчинила численні вбивства злочинця, відомого як« Паризький перевертень ». В кінці Другої світової війни нацисти створили терористичну організацію, члени якої творили жахливі злодіяння під кодовою назвою «Вервольф» (Оборотень). У застосуванні до кримінальних злочинців слово «перевертень» служить як сильна моральна метафора, коли мова заходить про якісь нелюдських, диких, що не піддаються логіці злочинах, таких як численні вбивства, згвалтування, канібалізм, катування, садомазохізм, сатанізм. Іронія такої оцінки полягає в тому, що сам вовк (якщо тільки він не голодний або не поранений) не вбиває і не нападає. Згідно з нещодавно проведеним дослідженням, у вовчій зграї підтримуються тісні довірчі відносини, співтовариство грунтується на взаємній відповідальності, і якщо хто-небудь з його членів починає проявляти інстинкти вбивці, його винищують заради блага всієї зграї.
«Справжні» перевертні в нашому сучасному суспільстві – це ті, хто з’являється в якості пацієнтів у психіатричних клініках і ритуальних церемоніях американських індіанців. Про людей обох статей, які уявили і відчувають себе перевертнями, лікарі говорять як про лікантропія. Хоча етимологічне розходження між словами «перевертень» і «лікантроп» незначно (перевертень-vir, лат.: Людина-вовк; лікантроп-lykanthropos, грец.: Волкочеловек), по своєму застосуванню вони розрізняються: слово «лікантроп» служить сьогодні професійним терміном для позначення патологічного стану, а «перевертень» – не медичне слово, використовуване в художній літературі, фільмах і для характеристики злочинців.
Нам належить довгий шлях – крізь століття, по різних країнах. Але для початку ми дозволимо собі привести одну історію, яка викличе у читача трепет і здивування; допоможе зрозуміти, як вся ця містика могла вижити і зберегтися в наші дні. Наприкінці XVI століття в Оверні жив заможний пан на ім’я Санрош.Жив він на широку ногу, тримав слуг, був щасливий у шлюбі. Маєток Санроша розташовувалося на горі. З численних вікон землевласник і його домашні милувалися зеленими схилами, швидким струмком, чудовим лісом і далекими горами, що видніється в блакитним серпанку. Одного разу опівдні ранньої осені 1580 Санрош сидів біля вікна, коли увійшов слуга доповів, що прийшов мсьє Фероль.
Фероль був відомим в окрузі мисливцем і рибалкою, а Овернь вважалася прекрасним місцем для цих занять: в найчистіших річках повно риби, а в лісах – птахів, оленів, ведмедів. Фероль зайшов, щоб запросити друга разом вистежувати оленя. Санрош ж з жалем відхилив запрошення – він чекав свого адвоката, який ось-ось мав зайти по справах. Фероль відправився один.Адвокат прийшов, як було домовлено, і більше години вони з Санрошем займалися справами, пов’язаними з маєтком, Санрош навіть забув про візит свого друга. Провівши адвоката і повечерявши, він несподівано згадав про денний запрошенні. Термінових справ у Санроша більше не передбачалося, дружини вдома теж не було, і він, щоб не нудьгувати на самоті, вирішив піти назустріч своєму другу. Він швидко спускався по стежці, що веде в долину, і через кілька хвилин помітив на протилежному косогорі фігуру свого друга, всю червону в останніх променях сонця. Чим ближче він підходив до одного, тим ясніше Санрош бачив, що його приятель чимось схвильований.
Коли вони зустрілися у вузькій лощині між двома косогору, землевласник побачив, що сукня Фероль порвана і покрито брудом і плямами, схожими на кров. Фероль був сильно пригнічений і ледь дихав, так що його друг відклав розпитування і обмежився тим, що взяв у мисливця мушкет і сумку для дичини.Деякий час друзі йшли мовчки. Потім, трохи перевівши дух, але все ще хвилюючись, Фероль розповів Санрошу про разюче подію, пережите ним у лісі. Ось його розповідь.
Мисливцеві довелося досить довго походити по лісі, перш ніж він побачив неподалік групу оленів. Підібратися ж до них ближче, щоб зробити постріл, йому ніяк не вдавалося. Зрештою, переслідуючи їх, він зайшов у гущавину і відчув, що на зворотну дорогу потребуватиме чимало часу … Повернувши додому, Фероль раптом почув страшне рикання, що лунали з сирого, зарослого папороттю яру. Повільно задкуючи і не спускаючи очей з того місця, мисливець, крок за кроком, подолав близько півсотні метрів, коли величезний вовк вискочив з яру і кинувся прямо на нього. Фероль приготувався до пострілу, але оступився – його чобіт потрапив під корінь – і постріл не влучив у ціль. Вовк з шаленим риком стрибнув на мисливця, намагаючись вчепитися йому в горло.
На щастя, у Фероль була хороша реакція – він ударив звіра прикладом, і той впав на землю. Майже відразу ж вовк знову схопився. Фероль встиг вихопити мисливський ніж і хоробро ступив назустріч готується до стрибка звіра. Вони зійшлися в смертельній сутичці. Але секундна пауза і досвід допомогли мисливцеві, він встиг намотати плащ на ліву руку і сунув її в пащу звіра. Поки той марно намагався добратьс своїми гострими іклами до руки, Фероль наносив удари кинджалом, намагаючись перерізати тварині горло.Мисливський кинджал Фероль з широким і гострим, як бритва, лезом, з величезною рукояткою був пошт таким же важким, як невеликий топірець. Людина і звір впали на землю і в шаленому поєдинку покотилися по листю. У якийсь момент вони виявилися у поваленого дерева, лапа звіра, люто дивився на мисливця налитими кров’ю очима, зачепилася за кострубатий стовбур. У той же момент Фероль вдарив по ній ножем і перерубав гострим лезом плоть, сухожилля і кістку. Вовк моторошно і сумно завив і, вирвавшись з обіймів мисливця, кульгаючи, втікши геть. Фероль, забризканий кров’ю звіра, в знемозі сидів на землі. Плащ був розірваний на смуги, але він з полегшенням виявив, що завдяки імпровізованій захисту на руці залишилися лише поверхневі подряпини. Мисливець зарядив мушкет, маючи намір знайти і добити пораненого звіра, але потім вирішив, що вже пізно, і якщо він ще затримається, то йому доведеться добиратися до будинку свого друга в темряві. Можна уявити, з яким хвилюванням слухав Санрош цю докладну розповідь, раз у раз перериваючи його вигуками подиву і переляку. Друзі повільно брели і, нарешті, увійшли в сад Санроша. Фероль вказав на свій мішок. «Я прихопив лапу звіра з собою, – сказав він, – так що ти можеш переконатися в правдивості моєї розповіді». Він схилився над мішком, стоячи спиною до одного, так що Санрош не міг відразу побачити, що той витягує. Придушено скрикнувши, мисливець щось упустив на траву. Він повернувся, і Санроша вразила його смертельна блідість.
«Я нічого не розумію, – прошепотів Фероль, – адже це ж була вовча лапа!» Санрош нагнувся, і його теж охопив жах: на траві лежала свіжовідрубаних кисть руки. Його жах ще посилився, коли він помітив на мертвих витончених пальцях кілька перснів. Один з них, майстерно зроблений у вигляді спіралі і прикрашений блакитним топазом, він дізнався. Це був перстень його дружини.
Сяк-так відбувшись від зовсім спантеличеного Фероль, Санрош загорнув кисть в хустку і, спотикаючись, поплентався додому. Його дружина вже повернулася. Слуга доповів, що вона відпочиває і просила її не турбувати. Зайшовши в спальню дружини, Санрош знайшов її лежачу в ліжку в напівнепритомному стані. Вона була смертельно бліда. На простирадлах виднілася кров. Викликали лікаря, і він зміг врятувати життя мадам Санрош майстерною обробкою рани: кисть її руки виявилася відрубаної. Санрош провів кілька болісних тижнів, перш ніж вирішив поговорити з дружиною про цю історію. Зрештою нещасна жінка зізналася, що вона перевертень. Мабуть, Санрош був не дуже хорошим чоловіком, оскільки він пішов до влади і доніс на неї. Почалося судовий розгляд, і після тортур жінка зізналася у своїх злих справах. Незабаром мадам Санрош була спалена біля стовпа, і більше Овернь перевертні не турбували.
Ця історія в тому чи іншому варіанті збереглася в багатьох джерелах того часу. Безумовно, вона – одна з найбільш яскравих ілюстрацій страшного явища. Тепер же настав час назвати все своїми іменами, спробувати пролити світло на цю загадкову історію. Перевертень і його огидні справи були відомі вже за часів заснування Риму. Цього істоти боялися і в Стародавній Греції. Але, як і в історіях з вампірами, найбільше присутність перевертнів проявлялося у Східній Європі, де лише при одній згадці про вовкулак селянин бліднув і з тривогою озирався навколо.
Франція неабияк натерпілася від Лугара, і народні легенди містять безліч розповідей про полюваннях на людино-звірів, що мешкали в горах. Цілком природно, що ці легенди більше поширені в сільських та гірських районах, таких, як Овернь і Юра, де вовки завдавали багато клопоту пастухам. Німеччина пережила чимало від цієї напасті. Що ж стосується її розповсюдження на північ, то хоча Англія, мабуть, не була занадто їй схильна, що збереглися записи свідчать, що в Ірландії перевертні мешкали. На відміну від вампіра, що виходить з могили, щоб пити кров живих людей, перевертень не є вихідцем з «того» світу. Він – явище чисто земне. Схоже, що перетворення людини в перевертня викликалося якоїсь хворобою, яка могла вразити будь-кого. Вкушений перевертнем заражався обов’язково, але жахливі симптоми могли з’явитися у людини і тоді, коли він в безпеці сидів у себе вдома і не робив нічого, що могло б визначити йому такий спадок. Саме з цим були пов’язані дикий страх і масові страти в середні віки, коли підозрюваних у тому, що вони перевертні, спалювали і зраджували мечу. Жахлива була лють, з якою в народі зустрічали прояви властивих, як вважалося, перевертням ознак, а примітивні суди і масові страти були схожі на загальну істерію. Під час спалахів шаленого масового страху людина, злегка зворушений божевіллям або «змахує» на вовка – має гострі зуби, худе видовжене обличчя, – міг легко опинитися під підозрою і попасти в суд.
Найбільше боялися повного місяця, оскільки вважалося, що напасти вражає в цей час особливо часто. «Уражені місяцем» виявляли, що їх тіла змінилися мерзенним, огидним чином, вони починали походити на вовка і вести себе, подібно до цих звірів. Зазнавши такі перетворення, вони відправлялися в нічні поневіряння і вбивали кожного, хто попадеться їм на шляху. Цілком імовірно, що вони представляли собою страшне лихо. Щоб людина перетворилася на вампіра, на нього повинен напасти інший вампір. Але лікантропія може несподівано уразити будь-якої людини, і від неї немає порятунку – ні часник, ні хрест не допомагають.
Як оповідають стародавні трактати, істинний лікантроп не тільки змінюється фізично, так що своїм виглядом починає скидатися на звіра, але змінюється і його розум, поведінку. Він відчуває себе тільки звіром. На відміну від вампіра він не обмежується нічними діями, зустріч з ним загрожує бідою і в сонячний день. Але все ж місячне світло особливо небезпечний. У повню людина ризикує особливо. Вражений лікантропія дуже швидко змінювався зовні. Початок нападу часто супроводжувалося відчуттям легкого ознобу, який потім перетворювався лихоманкою. Людина відчував головний біль і страждав від сильного спраги. Руки починали пухнути і подовжуватися щ як і у хворих на проказу, шкіра обличчя і кінцівок Грубель і розпливалася. Піт і утруднене дихання теж часто супроводжували npeвращенію, що приймає потім більш визначену форму. Ногам Haчінала заважати взуття, і жертва її скидала, пальці ніг викривлялися і робилися чіпкими. Розум жертви теж змінювався: їй ставало не затишно і тісно в будинку і хотілося вибратися назовні. Потім разом з нудотою і спазмами приходило повне помутніння розуму, у грудях починалося печіння, мова відмовлявся коритися, замість членороздільної мови істота видавало гортанне бурмотіння. Коли наступала ця стадія, лікантроп скидав одяг і ставав на карачки, тулуб його темніло, покриваючись матовою шерстю, зaтверділі підошви ніг – гола людина-звір міг бігати по гострих каменях і колючках так, як не зміг би нормальна людина з чутливою шкірою. Голова заростала грубим волосом так, що здавалося, ніби людина надів маску тварини. Потім, особливо в повний місяць, лікантропія цілком опановувала жага крові, пригнічуючи всі інші почуття. І він тікав у ніч, виття на місяць і вбиваючи всіх – тварини або людини, – хто попадався йому на стежці.
Зазвичай він убивав, як і більшість хижаків, прокушуючи шийні артерії. Задовольнивши свою кровожерливість, лікантроп падав у лісі на землю і засипав. До ранку людина-вовк знову ставав людиною. Вбивства вночі, каяття вдень – така була жахлива доля душогуба-перевертня.
Лікантроп завжди відчував, як починалися ці зміни, але все відбувалося так швидко, що страждають цією хворобою повинні були приймати спеціальні заходи, щоб запобігти своє викриття. Ті, у кого будинки були досить великі, ховалися в потаємних кімнатах до тих пір, поки знову не ставали самими собою. Інші, якщо напад починався вночі, тікали в ліси і там гарчали і каталися по землі, кусаючи і дряпаючи стовбури дерев, а після мучились муками розуму в такій же мірі, як і муками тіла.
У лікантропія було мало шансів на зцілення. Він був приречений блукати щоночі, поки який-небудь істота, більш сильне, ніж він, не знищить його або поки срібна куля не покладе кінець його стражданням. Правда, перевертні на відміну від вампірів могли бути вбиті і звичайними способами, але найефективнішим засобом вважалася спеціально виготовлена ??срібна куля, вірно вражала чудовисько на смерть. Ця думка була широко поширена в деяких областях Європи до XVIII століття так само, як і стара історія про те, що перевертень завжди носить із собою свій товстий, кудлатий вовчий хвіст. Люди вважали, що ця фізична особливість завжди зберігається при лікантропія, і при оглядах доктора незмінно довідувався про його наявність.
Існувало також думка, що, якщо сховати або спалити одягу підозрюваного перевертня, він не зможе повернути свій людський вигляд. Це марновірство було особливо поширене у Східній Європі та Росії. У багатьох країнах свята вода вважалася еліксиром проти напасті. Люди вірили, що, вилита на підозрюваного лікантропія, вона фізично спалює шерсть і очищає жертву.
Вам это хотелось знать – мода и стиль. Вы всегда узнаете на блоге о моде OnlyStyles.Ru. Ситуація, в якій опинявся підозрюваний в лікантропія, була справді жахливою.