Французький учений Лауєрт приїхав у Єгипет 60 років тому, щоб знайти ключ до таємниць пірамід. Сьогодні він, заявляє, що загадок для нього стало ще більше, ніж було.
Піраміди залишаються першим чудом світу тому, що все, що ми знаємо про піраміди, є лише здогадами і припущеннями. Про таємниці єгипетських пірамід розповідає єгиптолог кандидат історичних наук Інституту сходознавства РАН Тетяна Шакурова.
Чому саме піраміда?
Найпростіша відповідь, що піраміда – це найпростіша закінчена форма. Але піраміда також може персоніфікувати собою міф про загробний світ, що із часом еволюціонував разом з архітектурною думкою.
Якщо ранні могили являли собою ями із щаблями вниз, то пізніше з’явилися поховання типу ослонів, а пізніше східчасті піраміди. Піраміди Хеопса, Хефрена і Микеина теж східчасті, тільки покриті зверху облицюванням. Таким чином, ці спорудження повинні були допомогти померлим правителям швидше добратися по щаблях на небеса.
Є припущення, що піраміди виконували не тільки похоронну, але і ритуальну функцію фараона. Перед пірамідами споруджували дворик, у якому після 33 років правління фараона і кожні три роки проходило свято Сиве – ювілей фараона.
Під час цього ритуалу фараон повинен був довести, що він розумний правитель, хоробрий воїн і сильний самець. Фараон бігав по цьому дворику, виконував різні вправи, а також демонстрував ерекцію, показуючи свої чоловічі можливості.
Представники неофіційної науки які займаються дослідженнями таємниці пірамід стверджують, що камені піраміди ховають у собі систему взаємозалежних чисел, температур, градусів, геометричних завдань і відомостей про космос. Друга група дослідників підтримує ідею, що піраміда – це насамперед гігантська сонячна астрономічна обсерваторія. А третя група сконцентрувалася на формі піраміди і приписує вплив на живих істот і неживі предмети.
Можна уявити собі розчарування дослідників, що вперше відкрили саркофаг Хеопса і замість мумії виявили невелику статуетку. За всю історію єгипетської археології непошкодженою була виявлена тільки мумія Тутанхамона, що померли у віці 18 років. Інші мумії фараонів Єгипетського царства не знайдені. Та і чи були вони усередині саркофага? Після смерті фараон повинен був відправитися в загробне царство, і фараон зникав за допомогою жерців, які ховали його тіло в іншому місці. Такий здогад з’явився після того, як археологи виявили місце, де були заховані мумії майже всіх фараонів Нового царства, а гробниці фараонів у Доліні царів були знайдені порожніми. Двадцять мумій лежали, як дрова, далеко від Доліни в замурованій печері на березі Ніла.
Древнє твердження, що час боїться пірамід, сьогодні ставиться під сумнів: піраміди руйнуються. Місцева влада перестали пускати в піраміду Хеопса і до сфінкса не тільки туристів, але і учених, тому що пам’ятники розвалюються на очах. На піраміді Хеопса замість верхівки утворилася вже ціла площадка розміром 10 квадратних кілометрів.
Вчені до пірамід так і не добралися і навряд чи доберуться, у найближчому майбутньому. Тому що за задоволення покопатися в Гізі треба заплатити мільйони доларів. Якщо в майбутньому і очікувати відкриттів, що стосуються першого чуда світла, то тільки від французів, що осіли в Єгипті із часів Наполеона.
Єгиптяни не дозволяють іноземним ученим копати самим. Серед місцевого населення зложилися професійні династії, що спеціалізуються на розкопках. Археологи перебувають під постійним контролем місцевих інспекторів, що стежать за тим, щоб жодна знайдена річ не була вивезена за кордон. Єгиптяни перестали віддавати законну частину знахідок, що покладається відповідно до міжнародних договорів. Велика піраміда зберігає мовчання.