Спостерігаючи природу, грецькі філософи фіксували і різні незрозумілі явища. Коли місяць у повні із людьми діяться незвичайні речі.
А от у Радянському енциклопедичному словнику 1988 року видання до поняття «лунатизм» є такий коментар: «Назва від неправильних уявлень про вплив місячного світла на людину». Але про лунатизм писав ще в 400 році до нашої ери такий визнаний авторитет, як батько медицини Гіппократ.
Оскар Кольер агент із Нью ? Йорка, улаштовує аукціони, на яких продаються видавничі права на рукописи тільки в дні повного місяця, і робить він це зовсім не з марновірств. Просто виявив, що в повний місяцяь торгівля йде набагато жвавіше!
Кольер не єдиний, хто звернув увагу на те, що багато з людей піддані впливу Місяця. Поліцейські, пожежні, лікарі «Швидкої допомоги» знають, що в моменти зміни місячних фаз у них найбільше роботи. Саме в ці дні різко зростає число самогубств, убивств, навмисних підпалів й інших злочинів.
Відомий боксер Мохаммед Алі теж волів битися в повню, чесно зізнаючись, що в ці дні він «звіріє» і здатний супротивника «стерти в порошок».
Знаменитий убивця XIX століття Чарльз Хайд запевняв на суді, що невинен, оскільки його до божевілля доводить повний місяць. І злочини він скоював у несвідомому стані. Хайд не переконав суддів і був присуджений до смерті, але здобув літературне безсмертя: Роберт Луїс Стівенсон зробив його героєм свого роману.
По телебаченню пройшов сюжет про нового російського Чикатило, що спеціалізувався на вбивствах закоханих парочок, що приїжджали на машині в ліс для любовних занять. Розслідуючи випадки цих невмотивованих убивств, міліція встановила, що вони відбуваються переважно в повню!
Народні легенди стверджують, що деякі люди в повню перетворюються у вовкулаків. Найвідомішим прихильником теорії «місячного божевілля», що він називає «трансільванським синдромом» (згідно тим же легендам, саме в Трансільванії водилися вампіри), є американський психіатр Арнольд Либер. У своїй книзі «Місячний ефект» він пише, що гравітація Місяця впливає на наші внутрішні біологічні «припливи» так само, як вона впливає на води морів й океанів. Деякі з людей її не зауважують, і, слава богові, таких більшість, але деяких Місяць доводить до божевілля й загибелі.
Як доказ своєї теорії доктор Либер наводить дані, зібрані в штатах Огайо і Флориді. Незаперечна статистика свідчить, що число вбивств, особливо невмотивованих, у дні повні різко зростає.
Зрозуміло, можна скільки завгодно говорити про вплив Місяця на все живе на Землі, посилаючись на особистий досвід лікарів, артистів і боксерів, але поки немає об’єктивного критерію впливу нашого супутника на біологічні процеси, все це буде сприйматися вченими як своєрідна місячна астрологія.
І все-таки біологи виявилися на висоті. Американець Г. Берр вивчав біоструми у тварин і рослин. Експерименти були досить прості: у дерево вбивалися два посріблених цвяхи й вимірявся за допомогою звичайного гальва.нометра електричний потенціал між ними.
Роблячи щоденні виміри, Берр зненацька виявив, що двічі на місяць відбувався стрибок потенціалу, не пов’язаний з якими? або зовнішніми факторами. Учений вимірював паралельно температуру, вологість, тиск, освітленість. Жоден із цих факторів не був пов’язаний з відзначеними стрибками потенціалу. Зате виявив, як і Браун, чіткий зв’язок з місячними фазами!
Колега Берра Л. Равиц провів аналогічні експерименти з людьми, які могли повідомити додаткову інформацію. Сотні вимірів показали чітку залежність між настроєм і різницею потенціалів. При підвищенні її в піддослідних людей спостерігалися апатія, непевність, дратівливість. При падінні в тих же людей відбувалася повна зміна настрою: гарне самопочуття, ентузіазм, схильність до спілкування. Дивні зміни електричного потенціалу відбувалися кожні чотирнадцять – сімнадцять днів і точно збігалися з моментами молодика і. повні.
Коли Берр і Равиц зрівняли свої результати, то виявилося, що діаграми напруг в організмах піддослідних людей повністю збігалися з аналогічною діаграмою для дерев! Виходить, все живе на Землі живе по єдиному місячному ритмі!
Оскільки фізики активно пручалися ідеї гравітації як діючого фактора, біологи почали говорити про якесь невідоме випромінювання, пов’язаному з Місяцем (за аналогією з невідомим Z ? випромінюванням Чижевского для аналогічного впливу Сонця на біосферу).
Людиною, якій, нарешті, удалося зафіксувати ці загадкові «місячні промені», став наш співвітчизник, інженер з Ульяновска Володимир Бєляєв. Завдяки щасливому випадку, раніше він займався маятниковими приладами спеціальних конструкцій, призначеними для реєстрації гравітаційних варіацій (такі прилади застосовуються, наприклад, у геофізику для рудної розвідки).
У найпростішому вигляді такий прилад, називається крутильним маятником або крутильними вагами, являє собою невеликий диск або «гантельку», підвішені на найтоншій шовковій нитці. Сила гравітаційної взаємодії визначається по куті закручування нитки.
Інженер Бєляєв один раз вирішив удосконалити прилад і підвісити диск на нитці, позбавленій пружності, що повинне було різко підвищити його чутливість. Таку нитку після десяти років наполегливих пошуків він виявив у природі – це була павутина одного з видів павуків. Підвішений на ній диск міг безупинно робити в одну сторону тисячі зворотів, не закручуючи нитки.
Прилад Бєляєва, названий їм «Дельтою», був сконструйований з урахуванням колишнього досвіду роботи із гравіметрами. Нитка з диском була підвішена в скляній посудині, що після відкачки з нього повітря був заповнений парами аміаку. Посудина розміщалася глибоко під землею на сейсмостійкій підставі й була оточена трьома суцільними екранами — мідним, водяним й азбестовим, покликаними надійно екранувати від електромагнітних випромінювань, у тому числі теплових. З 1? 972 по 1976 рік робота приладу тривала цілодобово, що дозволило виявити досить цікаві і несподівані закономірності. Зокрема., за тиждень? два можна було пророкувати, великі землетруси в будь-якій точці Землі. Але нас зараз цікавить інше. Як відзначає сам Бєляєв, «з місяця на місяць, рік у рік спостереження підтверджували зв’язок показань „Дельти“ з безпосередніми прямими „опроміненям“ Місяця, не пов’язаними із приливними явищами (тобто із дванадцяти годинними циклами). У період повні записувалися цикли — двух і чотиригодинні, про які науці сьогодні практично нічого невідомо…І що ще важливо: наприкінці повні, у дні, коли, здавалося б, датчик не повинен був фіксувати настільки дивні сплески,, він їх усе? таки фіксував. Чому? Здавалося, що весь Всесвіт посилає свої сигнали на Землю в цьому діапазоні. Але ж немає ні однієї обсерваторії у світі, де реєструвалися б подібні випромінювання!» Що ж це за випромінювання? Оскільки інженер Бєляєв добре» про екранував свою «Дельту», впливати на неї можуть гравітаційні варіації і торсіонні петлі залишаються під питанням, тим більше що Бєляєв виявив два зовсім непояснених ефекти: його «Дельта» реагувала на людину, що входить у підвал, що зовсім неймовірно, на виплескування за стінами підвалу зі склянки десятипроцентного розчину аміаку (нагадаю, що аміачними парами заповнений герметична посудина, у який укладена «Дельта»). Тобто молекули аміаку як? те впливають на своїх «колег» на великій відстані йікрізь непроникні екрани! Так що на прилад інженера Бєляєва варто звернути увагу тим, хто експериментує з торсіонними полями.
Науці не відомий достименно вплив місячних фаз напевно ми це якесь випроиінювання або магнітне коливання яке змінює поведінку людей, на манняків гвалтівників і убивць.
Ну а поки вчені не розібралися з місячними випромінюваннями, можна лише порекомендувати міліції в повню підсилити пильність, а жінкам не робити на самоті прогулянок у безлюдних місцях.