Очікування неприємностей не зменшує розчарування від невдач, коли вони відбуваються. До такого висновку прийшли американські психологи, провівши серію експериментів зі студентами.
Більшість людей вважає, що якщо подумки приготуватися до най гіршого – наприклад, до провалу на іспиті або до поразки в змаганнях, – то перенести ці неприємності, якщо вони дійсно відбудуться, буде набагато легше. Однак це подання спростовується експериментом, який був проведений психологами з Тихоокеанського університету Сіетла (Seattle Pacific University) та Університету штату Вашингтон (University of Washington).
Спочатку групі з 80 студентів запропонували заповнити опитувальник, за яким визначався загальний емоційний портрет людини – радісний або похмурий. Потім студентам дали можливість попрактикуватися на комп’ютері у вирішенні середньої складності завдань на підбір словесних асоціацій. На підставі цього досвіду студентів просили оцінити, наскільки успішно вони впораються з другої серією подібних завдань – вже без допомоги комп’ютера.
У новій серії половина студентів отримала трохи більш прості завдання, а іншій половині запропонували більш складні завдання. Після закінчення тестування студенти заповнили ще один опитувальник, який перевіряє їх емоційний стан, – визначалося, наскільки збентеженими почуваються ті, хто допустив у тестах серйозні помилки.
Несподівано виявилося, що студенти, які з самого початку не сподівалися на хороший результат, відчували себе гірше тих, хто був впевнений в успіху, але прорахувався. А от у тих випадках, коли результат був хороший, рівень позитивних емоцій був приблизно однаковим, повідомляє журнал Nature.
Дослідники вважають, що реакція людини на невдачу визначається в основному його загальним ставленням до життя, а не ступенем готовності до конкретної ситуації. Виявилося, що старий рада «бути готовим до гіршого» просто не працює, а песимістична установка перетворює людину на невдаху. Ті ж, хто впевнений в успіху, навіть при невдачі часто вважають, що діяли в цілому не так уже і погано.
Ще одне опитування учасників експерименту показав, що песимісти схильні звинувачувати в невдалих результатах тесту себе і свої недостатні здібності. У цьому виявляється їх менша готовність до невдач. Навпаки, оптимісти не пов’язують отримані слабкі результати з самооцінкою, що дозволяє їм легше пережити невдачу.
Але у такого ставлення до своїх успіхів є і зворотний бік: люди, які дивляться на світ і на себе через рожеві окуляри, не схильні визнавати свою відповідальність за допущені провали. Їх самозаспокоєність може приховувати від них реальний масштаб проблем аж до того моменту, коли наслідки стають незворотними.
З песимістами теж не все так однозначно. Для деяких людей занепокоєння з приводу можливої невдачі служить потужним мотивуючим стимулом. Власний негативний прогноз змушує їх ретельніше готуватися до майбутніх випробувань. Психологи називають таку реакцію «захисним песимізмом».
Все це, звичайно, робить неоднозначним питання про практичну користь песимізму та оптимізму, але ось думка про те, що песимістична установка збереже вам нерви при невдачі, можна вважати експериментально спростованим. Ви можете додати оголошення на сайті безкоштовно.