Існують п’ять пояснень цього найвищою мірою дивного небесного феномена.
Перше пояснення: всі повідомлення про «літаючі тарілки» і інших НЛО – суцільна дурниця, вигадка і містифікація несумлінних людей.
Така точка зору, погодитеся, дуже зручна, тому що не вимагає ніяких інтелектуальних зусиль і убиває проблему в самому зародку. Однак варто помітити заради справедливості, є в ній і частка істини.
У галасі, піднятої в американській, пресі навколо «літаючих тарілок», лунали голоси і містифікаторів, і шахраїв, авантюристів, що вирішили погріти руки на сенсації. Досить згадати горезвісного американського містифікатора Адамского, що прославився своїми скандальними інтерв’ю майже на увесь світ. Цей прудкий парубок запевняв, що йому вдалося пролетіти в одній з «літаючих тарілок»… на Венеру! Він нібито навіть висаджувався там.
Сучасний читач прекрасно знає, що висадження людини на поверхню Венери неможливо в принципі. Радянські автоматичні зонди, що робили у вісімдесяті роки посадки на цю планету, зареєстрували біля її поверхні колосальний атмосферний тиск і температуру, смертельно небезпечну для людини «повітря», що досягає декількох сотень градусів по Цельсію.
Перебували в усі тій же Америці ловкачі, нескладним фототрюком що перетворювали підкинутий капелюх у таємничого «гостя з космосу». Фальшивих фотографій НЛО було опубліковано у свій час досить чимало. Лише ретельний лабораторний аналіз їхніх негативів дозволив встановити, що вони – фальшивки…
Однак огульне заперечення феномена НЛО як реального явища може бути на руку лише людям, що взагалі не бажають замислюватися над тими або іншими «таємничими загадками природи».
На жаль, майже на всіх поворотних пунктах історії науки нові факти і ідеї, як правило, заперечувалися, оголошувалися дурницею. Так, наприклад, до 1803 року падіння каменів з неба заперечувалося навіть таким великим ученим, як Лавуазьє. За висновком французьких академіків, зробленому ними в 1772 році, «падіння каменів з неба фізично неможливі», і це явище «нічим розумним пояснити не можна».
Заперечення тих, хто доводив реальність метеоритів, оголошувалися антинауковим маренням, «дурістю, що не заслуговує навіть спростування».
Або от вам друге пояснення загадки феномена НЛО: ці об’єкти існують, але насправді вони не те, чим здаються. НЛО – усього лише оптичні ілюзії, пов’язані з аномальним поширенням світла в земній атмосфері, подібно веселці.
Ця точка зору ретельно пропагувалася американським астрономом Д. Мензелом у його книзі «Про літаючі тарілки», написаною за завданням ЦРУ і виданою, між іншим, у перекладі на російську мову в нашій країні.
При читанні книги Д. Мензела мимоволі випробовуєш глибоке розчарування, тому що автор не дає скільки-небудь переконливого тлумачення загадкових небесних феноменів. Тому коли книгу «Про літаючі тарілки» намагаються представити читачам як солідну наукову працю, як якусь докладну «оптичну теорію НЛО», те ці рекомендації виглядають не більш ніж омана. Загадка НЛО не може бути пояснена засобами атмосферної оптики. Природа цих явищ набагато складніша.
Третє пояснення феномена «літаючих тарілок»: НЛО – нові секретні літальні апарати однієї із земних держав.
Перший час така точка зору була досить поширена. У Пентагоні і навіть на урядовому рівні в США всерйоз обговорювалися слухи, що над країною літають якісь надсекретні радянські апарати. Пізніше ця безглузда версія відпала, і зараз у неї вже немає прихильників.
Четверте пояснення: НЛО – невідоме явище природи.
Навколишній матеріальний світ нескінченно різноманітний і складний. Безсумнівно, що непізнаних явищ природи незмірно більше, ніж зрозумілих і вивчених. Може бути, і насправді НЛО – щось зовсім, невідоме, який, скажемо, з’явилася нам радіоактивність наприкінці минулого століття?
Така точка зору, безумовно, заслуговує на увагу. Вона стимулює наукове вивчення НЛО, і в цьому її більша цінність.
Американський журнал «Авіейшн уікэнд спейс текнолоджі» у статті, опублікованій в жовтні 1966 року, заявляє, що вивчення результатів спостережень НЛО дає підставу припускати: вони є не що інше, як плазма, що складається з іонізованих часток повітря і заряджених часток пилу. Автори статті посилаються на досвіди по створенню штучної плазми. Вони проводять аналогію між характеристиками плазми і властивостями НЛО.
В університеті в Чейпел Хилле, штат Північна Кароліна, США, була отримана штучна плазма при створенні дугового розряду в скляній трубці, з якої частково викачали повітря. Форма і кольори плазми мінялися при зміні напруги постійного струму, який подавався на електроди . При цьому плазма перебувала в нерухомому стані, то швидко оберталася, то зникала зовсім. Загалом, поводилася, точнісінько як НЛО!
Відомо, що плазма завжди міняє свої кольори при зміні рівня внутрішньої енергії. Напевно, це явище і спостерігали очевидці, коли в них на очах НЛО міняли свої кольори.
І ще один цікавий висновок роблять автори статті. Спостереження, зроблені за допомогою радіолокаторів, показують, що НЛО з’являються тільки в межах земної атмосфери. Це свідчить, на їхню думку, про неспроможність припущення про неземне походження непізнаних літаючих об’єктів.
Нарешті, останнє пояснення феномена – п’яте: НЛО – літальні апарати інопланетян, що досліджують Землю і звичайно ж нас.
Прихильники цієї точки зору звертають увагу на величезні швидкості і прискорення НЛО, недоступні для сучасних земних літальних апаратів і нестерпні для земних організмів. Вони вказують на величезну кількість повідомлень не просто про спостереження НЛО, а про зустрічі людей з їхніми екіпажами.
Згадуваний Д. Хайнек, директор Дюрнборської обсерваторії, пише: «Для більшості вчених, знайомих з темою феномена НЛО тільки в результаті швидкого перегляду популярної літератури, ця область здається «заборонною». Літаючі тарілки – от дурниця, продукт незрілих, захопливих або навіть розстроєних розумів, поле дії псевдовчених і містиків, улюблене дітище людей з «тріщинкою в казанку»!… Однак багато хто з моїх колег, що залишили це драпірування досить давно, приєдналися до всі зростаючим рядам здивованих учених: приватно вони серйозно цікавляться феноменом, але привселюдно, як і самі НЛО, залишаються невідомими. Вони не бажають стати предметом глузувань і знущань. Але вони шукають, шукають навпомацки, розглядаючи ідеї, які здаються фантастичними і дивними…