Що можна для того, щоб покращити якість свого життя? І яке відношення до цього має розвиток здібностей людини?
Якість життя визначається тим, що людина вважає своїми життєвими пріоритетами. Тим, яку позицію він займає: «пасажир» (більшість), “сам-собі-човняр» (меншість) або “керманич” (ще менше).
Насправді, всі ці ролі для життя суспільства необхідні. Так само, як і їх співвідношення.
Уявіть, наприклад, що буде, якщо “човнярі” стануть більшістю. Класична ситуація, описана Криловим в байці про рака, лебедя і щуку.
Реальним результатом була б анархія або безладна багатопартійність кшталт тієї, яку ми знаємо з історії Росії періоду 1916-1918 рр..
З іншого боку, “керманич” – зовсім не сам-собі-човняр. Перший, як правило, все-таки представляє інтереси більшості (рідкісні винятки з цього правила звуться пасіонаріями Вони-то і влаштовують революції -. Не обов’язково в реальному житті, але хоча б в умах). А сам-собі-човняр – це людина, що рухається туди, куди треба саме йому. І не важливо, за течією це чи ні. Просто у нього своя човен.
Відповідно, щоб поліпшити якість свого життя, “пасажирові” треба взяти процес у свої руки. Стати човнярем. Чи повинен “човняр” ставати рульовим? А ось це як раз і необов’язково. Можна просто обзавестися для свого човна мотором.
Рульового це теж стосується. Йому також потрібен мотор: щось, що дозволяє рухатися швидко і якісно. Рухатися разом зі своїми пасажирами в обраному напрямку. Таким мотором є розвиток здібностей людини.
Фактори розвитку
Перейдемо до конкретики. Які можна виділити основні фактори, що дозволяють людині розвивати свої здібності і застосовувати їх у реальному житті – для поліпшення її якості?
Перший фактор розвитку можливостей людини – це адаптація до зовнішнього середовища. Зовнішня Середа – це необов’язково “консенснусная реальність”, колективна пасажирами. Звичайно, адаптованість до прямої соціальному середовищі теж важлива – але не тільки. Зовнішня Середа – це весь спектр видимих ??і невидимих ??взаємозв’язків, які нас оточують.
Потрібен вихід саме в зовнішнє середовище. Ту, яка за межами буденності простого “пасажира”. Простий приклад: використання таких інформаційних каналів, як RSS або ICQ. Результат: невелика (і зазвичай неусвідомлювана) коригування світогляду і вихід на альтернативні джерела інформації. А це – вже перехід до наступного фактору: розширенню ерудиції.
У загальному випадку, більш широка ерудиція дає масу конкурентних переваг. При цьому ерудованість зовсім не означає “Мозговітий” або сильніший інтелект. “Мотору” це не важливо, головне – доступ до більшої кількості можливих варіантів … чого завгодно. Дій, рішень, інтерпретацій … Просто: більший вибір.
Хоча тут є невелика особливість, або навіть небезпеку. Багата ерудиція буде слабким “паливом”, якщо її не використовувати за прямим призначенням – для ефективного прийняття рішень. Часто буває з точністю до навпаки: очманілий від різноманітності інформації людина нічого не робить і вдаряється в любомудрие (філософію). Замість того, щоб розвивати свої здібності на практиці, він починає просто “перетасовувати” картинки реальності у себе голові.
Звідси – наступний фактор розвитку здібностей людини: пряма мотивація до дії. Потрібен СТИМУЛ. Причому стимул досить сильний, щоб змусити людину реально рухатися.
Це може бути мотивація “ВІД …” (Уникнення небезпеки, неприємних ситуацій і т.д.). Вона працює дуже добре, але тільки в короткостроковій перспективі.Як тільки неприємності закінчуються – людина знову залазить в стару раковину.
Тому краще використовувати мотивацію “К …” (Чого-небудь), яка працює набагато довше – поки людина не досягне поставленої мети. Сформувати таку мотивацію можна і в «безстрокове» варіанті, якщо скористатися концепцією особистої місії (про неї я вже писав). Тоді вона буквально перетвориться в “вічний двигун”, що штовхає людину вперед. До розвитку своїх здібностей і їх застосування.
Розвиток здібностей людини: Вирішальний фактор
Отже, у нас є хороша орієнтування у зовнішньому середовищі, широкий вибір різних варіантів і сильна мотивація … Чогось не вистачає. Що може бути головним, вирішальним фактором для реального та ефективного розвитку здібностей людини і його руху вперед?
Цей фактор – вміння робити правильний вибір. Робити правильний вибір стратегічно – взагалі, і тактично – в кожному конкретному випадку. Що може цьому перешкодити? Невміння це робити правильно, і велика кількість інформаційного шуму.
Коротко суть зводиться до наступного: занадто великий обсяг інформації (велика частина якої є тим самим “шумом”) не стільки спрощує вибір, скільки ускладнює його. Зауважте: йдеться не про тих каналах розширення сприйняття або ерудиції, про які ми говорили вище. Шум – це стороння, не має відношення до справи інформація, що заповнює інформаційне поле. А також – та, яка спотворює потрібну.
Тому вирішальний фактор розвитку – це вміння робити правильний вибір. Здатність виділяти та використовувати головне, і відкидати несуттєве. Тоді все інше стає на свої місця: і вихід на кращі джерела інформації, і визначення цілей, і постановка мотивації … І – реалізація задуманого. Битва экстрасенсов на телеканале ТНТ Россия.
А потім починається новий цикл. Що, в свою чергу, означає вихід на новий якісний рівень. Новий рівень розвитку здібностей людини розвитку … і руху вперед. До кращого себе.