Про маніпуляціях людською свідомістю сьогодні чув навіть першокласник. Що вже говорити про психологів, одна половина яких зайнята складанням навчальних посібників для професійних маніпуляторів, а друга роздає практичні поради з приводу того, як від них захиститися. «Мене-то їм точно навколо пальця не обвести», – самовдоволено стверджує освічений обиватель – перед тим як потрапити на гачок чергового «торговця ілюзіями». І все ж уникнути настільки незавидною долі можна. Логіка і тверезо мислити в цьому випадку – найкраще щеплення від маніпуляцій.
З маніпуляторами – людьми, що намагаються викликати у нас певне почуття, і, відштовхуючись від цього, використовувати нас у своїх цілях, – доводиться зустрічатися практично щодня. Вплив – будь то проникливі заклики несуть слово Боже в маси новоявлених сектантів-місіонерів чи солодкі умовляння працівника сфери мережевого маркетингу придбати «самий найліпший» пральний порошок – відбувається в завуальованій формі. Природно, хто ж погодиться, щоб його свідомість ґвалтували відкрито! Завдання ж у такого впливу цілком конкретна: направити думки, спонукання і цілі людини в потрібне маніпулятору русло. Щоб згодом знайти над жертвою своїх «вправ» абсолютний контроль.
Обережно: пересадка думок!
Чим більше значення ми надаємо оселилася в мозку чужій ідеї, тим впевненіше і швидше вона приживається і розвивається. Непомітно для самих себе ми починаємо думати про речі, вчора ще нам абсолютно байдужі. Ви не ловили себе на думці, що не можете спокійно заснути через чудо-сковорідку з рекламного ролика? Що в аптеці шукаєте очима розрекламовану по ТВ чергову панацею, залишаючи без уваги давно відомі і перевірені засоби? А доля сусідки з 8-го поверху, нещасної в шлюбі з алкоголіком, торкнула вас настільки, що ви вже поспішайте віддати нещасній соромливо виклянченну у вас у борг певну суму?
Діагноз зрозумілий: технічним маніпуляторам вдалося посадити в вашу голову зерно нав’язливе, вірніше, нав’язану, ідею. Чим сильніше ви її «думаєте», «вигодовує» своєю енергетикою, тим більше ця спочатку чужа, можливо, навіть ворожа вам думка видозмінює риси свого нового «господаря». Останній же, в свою чергу, робить те, чого від нього і хотіли.
Слоган іміджу – брат і товариш
Як стверджують авторитетні психологи, – зокрема, Світлана Солонська, – в останні роки маніпулятивним технологіям, побудованим на особливостях людської психіки, приділяється пильна увага. Високоефективні розробки зі сфери психолінгвістики, нейролінгвістичного програмування, Еріксоніанського гіпнозу втручаються в нашу підсвідомість. Стандартний набір прийомів, якими користуються маніпулятори-професіонали, заснований на психології сприйняття.
Взяти хоча б один з найбільш дієвих способів «промивання мізків» – так зване «асоціативне зв’язування». «Монтуючи» рекламне або пропагандистське повідомлення, маніпулятори тонко розраховують, які саме асоціації воно повинно викликати у нічого не підозрює споживача інформації. На перший погляд, окремо взяті газетна стаття або телепередача абсолютно нейтральні, однак введені в них непомітні деталі можуть направити уяву аудиторії в потрібну сторону – викликавши певні асоціації. В результаті імідж товару, послуги або кандидата в депутати формується на рівні несвідомого. Вищий пілотаж в використанні «асоціативного зв’язування» – вміла подача такого роду повідомлень в певному порядку: в силу інертності людського мислення враження, отримане від попереднього інформаційного блоку, накладається на наступне за ним. «Зарослий» додатковими деталями імідж (позитивний або негативний – значення не має) закріплюється в умах цільової аудиторії.
Фахівці давно помітили: людині властиво довіряти телеекрану більше, ніж власним очам і вухам. Навіщо визирати у вікно і виходити на вулицю – нам і без того все покажуть і розкажуть. Дехто навіть погоду дізнається виключно з Інтернету: будь на вулиці хоч проливний дощ, просунутий «юзер» парасольку з собою не візьме ні за що, якщо віртуальний барометр показує «ясно». Саме завдяки стійкій ілюзії «об’єктивності» та «достовірності» представленого на екрані зображення, телебачення володіє практично необмеженими можливостями для маніпулювання масовою свідомістю.
Відчуваючи себе повноправним співучасником подій, середньостатистичний телеглядач навряд чи здогадується про нюанси застосування таких прийомів, як монтаж, ракурс, план. Умілі телевізійники здатні за допомогою ретельно відібраних деталей сформувати заданий імідж будь-якої події.
Що вже говорити про горезвісні рекламних слоганах! Хто з нас не повторював про себе, як мантру, що в’їдається в пам’ять нав’язливо-безглузду скоромовку? Серед кріейтеров і копірайтерів часом зустрічаються справжні таланти: їх яскраві, часто римовані вислови покращують сприйняття та підвищують запам’ятовуваність рекламного месиджу. Не біда, що про технічні характеристики і смакових якостях розрекламованого товару нам навряд чи що-небудь відомо: при використанні в його просуванні на ринок вдалого слогана в мозку друкується не тільки і не стільки особливість конкретного продукту, скільки його ідеалізований і привабливий (хоч біжи і купуй) образ.
Обряди від лукавого
За часів соціальної нестабільності чимала частина збитих з пантелику психологічно нестійких громадян підпадає під вплив так званих псевдо релігії. Пропонуючи порятунок і обіцяючи досягнення просвітленості, популярні нині секти вміло маніпулюють свідомістю потенційної пастви. Деякі з них вважаються дуже небезпечними: відчуваючи сильну психологічну залежність від сект, їх адепти ізолюються від зовнішнього світу – аж до відходу з родин. Одного разу вступивши в подібну організацію, вийти з неї дуже важко: тамтешні гуру володіють чудово налагодженим механізмом стеження за своїми побратимами і повернення «заблудших овець» у одурманені «стадо». Вплив секти на людину може бути дуже велике: нерідко у нього повністю змінюється сприйняття світу.
Слухняний зомбі готовий піти будь наказом «згори»: заради порятунку громади він без роздумів розлучиться зі своїми переконаннями, з майном, а іноді – і з життям …
Не так вже і багато часу пройшло з тих пір, як члени достопам’ятного Білого братства, готуючись до кінця світу, збиралися вчинити так званий обряд очищення – а попросту – масового самогубства. На щастя, в дії їх керівників вчасно втрутилися правоохоронні органи. Подальші дослідження показали, що молоді люди були піддані невідомому психологічному впливу.
Звичайно, без певної обробки жоден психічно здорова людина не стане жертвувати життям в ім’я сумнівної ідеї. До слова, коріння сліпий покірності адептів виростають із сивої давнини, коли релігійні жертвопринесення мали особливий містичний зміст: чолов’яга нерідко догоджали володарів підземного світу і небес, щоб ті послали урожай або злих демонів – щоб не насилали мор і засуху, а в фундаменти зводилися будинків замуровували живих людей – для міцності …
Маніпулятивні психотехнології використовуються в різних сферах нашого життя – від мережевого маркетингу до політичного піару. При всій варіативності і специфічності прийомів схема впливу на маси залишається незмінною: вміло жонглюючи ідеями, маніпулятори непомітно упускають їх в нашу свідомість – поки «реципієнт мимоволі» не сприйме нав’язану ззовні думка як свою власну.
В target group увійшов кожний перший …
У середовищі маніпуляторів-профі побутує думка: не внушаємих людей не буває. Маніпуляції свідомістю піддаються всі без винятку – потрібно тільки підібрати правильний «ключик».
Простіше за все, як не дивно, маніпулювати людьми, не вірять нікому і нічому. Їх реакції прораховуються елементарно, отже, управляти ними можна без проблем: варто лише натякнути «розумним і прагматичним» нігілістам, що певна модель поведінки принесе їм якісь дивіденди.
Задача маніпулятора багаторазово ускладнюється, коли він зустрічає на своєму шляху індивідуума з твердими переконаннями (в психології це називається стійкими стереотипами поведінки). Однак для справжнього майстра немає перешкод. Доведеться, правда, попотіти. А саме: застосувати індивідуальний підхід (а це і клопітно, і витратно), а то і на прямий обман піти. Тобто зловмисно використовувати наявні у людей стійкі («тверді») стереотипи.
В середовищі «інтелектуалів» побутує думка, що маніпуляціям легко піддаються люди малоосвічені. А вони самі, мовляв, обрані і витончені, мають якийсь імунітет. На жаль, приземлені професійні маніпулятори розвіяли черговий міф інтелігенції: дослідження показали, що переважна більшість населення як раз і не обтяжує себе частою зміною стереотипів. Новомодні штучки інертні обивателі просто пропускають повз вуха – інтелектуальна ж еліта завжди готова до сприйняття свіжих ідей …
Як захистити свідомість від «наїзду»
Можна довго сперечатися про те, чи припустимо управління свідомістю людини, – для його ж, людини, блага, – якщо маніпулятором виступає, наприклад, шкільна вчителька чи мудрий і освічений правитель. Напевно відомо лише одне: приховані маніпуляції позбавляють індивіда свободи в набагато більшому ступені, ніж прямий примус. Що потрапив під вплив маніпулятора людина стає річчю.
Чітко розробленого механізму захисту від цих технологій, на жаль, не існує. Виходить, що кожен бажаючий може маніпулювати свідомістю ближнього безкарно?
На жаль, це так. І все ж є ряд простих – але дієвих – прийомів, досить нескладних у застосуванні, завдяки яким можна відобразити атаки на нашу свідомість. Тут допоможуть вдумливий аналіз і накопичений життєвий досвід. Григорій Фудим, який очолює підкомісію з вивчення питань психотронного впливу на людину при НАН України, радить в першу чергу постаратися перевести взаємини з потенційним маніпулятором в рамки логіки. Людина, що намагається приховано впливати на чиєсь свідомість, нерідко застосовує прийом «підміни тези». Протиотрутою можуть стати логічні ланцюжки, чіткі запитання та уточнення, за допомогою яких руйнується нав’язуваний ззовні помилковий стереотип.
Маніпулятор прагне якомога швидше – з нальоту – захопити вашу увагу. Підозрілий контакт необхідно хоч ненадовго перервати: випити склянку води, зробивши 21 ковток (для заспокоєння нервів), по масажувати центр потилиці – найбільш виступаючу його частину (там, де знаходиться «кристал волі» – по суті, кінцева мета вироблених маніпуляцій). Можна під час бесіди прикрити ліву сторону потилиці долонею.
Відмінно спрацьовує спосіб захисту від маніпуляцій на рівні мисле форми: уявіть, що у вас на грудях у вигляді розкішного хутряний горжетки розташувалася … кішка – жива, тепла і волохата. На перший погляд, тварина міцно спить. Але варто «противнику» зробити в вашу сторону необережний випад – пухнаста захисниця не забариться випустити свої кігтики …
І, звичайно ж, не дозволяйте втягнути себе в дискусію, не вивчивши предмет досконально. Володіючи глибокими знаннями, ви зможете парою-трійкою «убивчих» доводів збентежити нав’язливого співрозмовника: маніпулятивні психотехнології, як правило, працюють на емоційному рівні. Виявивши в вас ознаки справжнього homo sapiens, маніпулятор поспішить піти геть.
Як захистити свідомість від «наїзду»
Можна довго сперечатися про те, чи припустимо управління свідомістю людини, – для його ж, людини, блага, – якщо маніпулятором виступає, наприклад, шкільна вчителька чи мудрий і освічений правитель. Напевно відомо лише одне: приховані маніпуляції позбавляють індивіда свободи в набагато більшому ступені, ніж прямий примус. Що потрапив під вплив маніпулятора людина стає річчю.
Чітко розробленого механізму захисту від цих технологій, на жаль, не існує.Виходить, що кожен бажаючий може маніпулювати свідомістю ближнього безкарно?
На жаль, це так. І все ж є ряд простих – але дієвих – прийомів, досить нескладних у застосуванні, завдяки яким можна відобразити атаки на нашу свідомість. Тут допоможуть вдумливий аналіз і накопичений життєвий досвід.Григорій Фудим, який очолює підкомісію з вивчення питань психотронної впливу на людину при НАН України, радить в першу чергу постаратися перевести взаємини з потенційним маніпулятором в рамки логіки. Людина, що намагається приховано впливати на чиєсь свідомість, нерідко застосовує прийом «підміни тези». Протиотрутою можуть стати логічні ланцюжки, чіткі запитання та уточнення, за допомогою яких руйнується нав’язуваний ззовні помилковий стереотип.
Маніпулятор прагне якомога швидше – з нальоту – захопити вашу увагу.Підозрілий контакт необхідно хоч ненадовго перервати: випити склянку води, зробивши 21 ковток (для заспокоєння нервів), помасажувати центр потилиці – найбільш виступаючу його частину (там, де знаходиться «кристал волі» – по суті, кінцева мета вироблених маніпуляцій). Можна під час бесіди прикрити ліву сторону потилиці долонею.
Відмінно спрацьовує спосіб захисту від маніпуляцій на рівні мислеформи: уявіть, що у вас на грудях у вигляді розкішного хутряний горжетки розташувалася … кішка – жива, тепла і волохата. На перший погляд, тварина міцно спить. Але варто «противнику» зробити в вашу сторону необережний випад – пухнаста захисниця не забариться випустити свої кігтики …
І, звичайно ж, не дозволяйте втягнути себе в дискусію, не вивчивши предмет досконально. Володіючи глибокими знаннями, ви зможете парою-трійкою «убивчих» доводів збентежити нав’язливого співрозмовника: маніпулятивні психотехнології, як правило, працюють на емоційному рівні. Виявивши в вас ознаки справжнього homo sapiens, маніпулятор поспішить піти геть.
Мнемотехника, мнемотаблицы для учителей начальных классов и родителей. Документация для логопедов, программа по развитию графомоторной координации.