Загадки древніх цивілізацій Південної Америки, і особливо цивілізації Майя розбурхують розуми сотень учених, і між тим, залишаються нерозкритими до цього дня. Кожне нове відкриття робить древніх Майя ще більш «містичним» народом.
Нещодавно півострів Юкатан розкрив мексиканським ученим одну з його таємниць – неймовірний комплекс підземних споруд. Були знайдені десятки храмів, лабіринт заповнених водою печер та кам’яну дорогу, яка закінчується колоною на березі підземного озера. Може це і є той самий портал, що веде в потойбічний світ?
Священна книга «Пополь-Вух»
На жаль, після завоювання імперії іспанськими загарбниками, про культурну спадщину Майя ми можемо судити за стародавніми руїнами і тільки. Книги також не збереглися. Однак про деякі рукописи ми все ж маємо уявлення. Вона з таких книг – «Пополь-Вух» або «Книга народу». Зберігся зроблений іспанцями латинський переклад, який описує уявлення народу про порядок світо будови.
Стародавні Майя вірили, що душа померлого не відразу потрапляє в інший світ, а спускалася в підземне царство по стрімких східцях. Там її чекали безліч випробувань, подолавши які душа опинялася у перетину чотирьох рік – білої, жовтої, кривавої і чорної. Саме чорна річка вела в загробний світ Шібальби (Кібальбу) – місце страху. У цю страшну подорож душу супроводжував містичний пес-поводир, який здатний бачити в темряві.
І, що дивує найбільше, що лякає тунель, по якому проходила подорож душ древніх Майя, виявився цілком реальним і був знайдений археологом Гільєрмо де Анда. Він являє собою лабіринт із 14 печер, з храмами і пірамідами. Острів Юкатан весь поцяткований такими тунелями, ще не вивченими і невідкритими. Що ж може критися в них?
Сеноти, як портали в інший вимір
Півострів Юкатан піднявся з води 75 мільйонів років тому, коли на цю територію впав метеорит. Юкатан з’явився з водної пучини, так і не втративши з нею зв’язку.
За мільйони років тропічні зливи вимили вапнякові породи, з яких переважно складається півострів, зробивши його схожим на гігантську губку з дірками. Сотні затоплених водою печер перетинають одна одну, спускаючись в надра Юкатану на неймовірні глибини. В основному, ці печери не вивчені.
Сеноти утворювалися в процесі обвалення склепінь печер. Для стародавнього народу Майя сеноти були не просто природними колодязями: глибокими, практично бездонними, з нависаючими крутими обривами. У культурі древніх Майя вони стали проходом в підземний світ.
Так як потрапити в підземний світ було дуже важко, жерці допомагали душам покійних. На землі Майя будували прекрасні храми, а під землею – переплетені в лабіринти тунелі. Сеноти були пов’язані з ними. У незатоплених печерах будувалися цілі міста – з дорогами, статуями і, природно, храмами.
Між мертвими і живими
Поки залишається неясним, що будувалося в першу чергу – храми на поверхні землі або підземні споруди. Найімовірніше і ті і інші служили одній меті. Наземні були культовими будівлями для живих, а монументи в сеноти для мертвих.
Давня цивілізація Майя залишила в цьому питанні багато незрозумілого. Так, наприклад, існують таємні і заплутані ходи, що ведуть з підземелля наверх. Для чого були побудовані ці ходи? Навіщо мертвим повертатися у світ живих?
Провідний експерт з культури древніх Майя Вільям Сатурно висунув версію, яка передбачає, що Майя вірили в існування кількох реальностей. Релігія стародавнього народу мала грань між живими і мертвими. Це показує, наскільки складними були уявлення племен Майя про світо будову.
На жаль, після завоювання Юкатана іспанцями, культура древніх Майя була повністю знищена. На довгі століття священні сеноти служили наступним поколінням лише питними резервуарами і не більше.
Дайвінгова-археологія
В останні кілька десятиліть інтерес до культури стародавніх Майя постійно зростає. Спадщина цього загадкового народу відкривається вченим з кожною новою знахідкою. У світлі таких відкриттів, природно, згадали і про сеноти. У попередній статті вже згадувалося про цих священних місцях Майя.
Правда, інтерес до сеноти був обумовлений не таящіміся в них лабіринтами і храмами (тоді ніхто і припустити такого не міг), а дайвінгом. Починаючи з 80-х років, Юкатан став популярним місцем для нирців з аквалангом, охочих полоскотати нерви в затоплених водою незліченних печерах.
Завдяки дайвингистов були відкриті і обстежені близько 90 сеноти і 160 км підземних переходів, пов’язаних з ними. Так в 1987 році Майк Меддон відкрив найпопулярніший сенот Нохоч Нах Чіч, в підземну систему якого входять 50 км печерних переходів.
Підземна дорога в загробний світ давніх Майя
У 2008 році археолог Гільєрмо де Анда зі своєю командою знайшли вхід в загробний світ давніх Майя. Це була система, яку становили 14 печер, зі слідами діяльності людини, справжня підземна країна.
Спершу археологи побачили будови невеликих розмірів і предмети побуту. Потім погляду вчених відкрилася стометрова дорога, вимощена каменем. Дорога вела до ряду колон і ступенів, що йдуть під воду. Поки ніхто не може пояснити, яким чином древні Майя змогли звести подібні споруди, так як частина печер затоплена, а в деяких місцях дорога ховається під дном заповнених водою ділянок.
Імовірно, відкрита система тунелів була закінченим культовою спорудою, яке використовувалося у ритуальних цілях для здійснення обряду людських жертвоприношень.
Дослідження проходять у районі Меріди (столиці штату Юкатан). Тут вчені вивчають храми і інші ритуальні споруди, пов’язані системою печер. Більшість предметів і споруд відносяться до 3 – 10 століть. А найдавніша будівля віком 1900 років. Виходячи з цього, підземні лабіринти створювалися тоді ж.
Важко сказати, скільки часу вони використовувалися, але до моменту іспанського завоювання культура древніх Майя вже прийшла в занепад, а культові обряди безповоротно забуті. Порожні храми були розграбовані і знищені борцями за віру. Існуючі під храмами лабіринти залишилися нерозкритими і тому там до наших днів збереглися безцінні артефакти.
Вчені знаходять кам’яні піраміди, безліч скульптур жерців, що здійснюють обряди, колони, кераміку і навіть людські останки.
Гільєрмо де Анда сита, що саме печери послужили прототипом для створення древніми Майя легенд про потойбічний світ. У них багато непізнаного і незрозумілого, темно, страшно. Хоча, цілком імовірно, що Майя будували підземні комплекси під впливом вже складених протягом століть легенд і вірувань.
Майя вірили в багатошаровість світобудови, в те, що потрапити з одного світу в інший можна через спеціальні портали. Про силу цієї віри свідчу підводні споруди, які споруджені в точності з уявленнями стародавнього народу про підземному царстві.