Гайморитом називається запалення слизової оболонки верхньощелепної (гайморової) пазухи. Гайморит можуть провокувати бактерії, віруси, грибки, а також алергічні чинники. Запалення розвивається при порушенні вільного відтоку слизового секрету з пазухи (однієї або з обох сторін). В умовах застою створюється прекрасна середу для розвитку запального процесу, а організму важче боротися з інфекцією.
Ризик появи гаймориту зростає на тлі додаткових чинників, що заважають природному відтоку: при певних анатомічних особливостях будови носа (деформація носової перегородки), супутніх захворюваннях (муковісцидоз, алергічний і неалергічний риніт), визначеному способі життя (куріння, підводне плавання). За поширеністю гайморит займає перше місце серед синуситів (ураженнях синусів – придаткових пазух носа). При цьому, як уже говорилося, в процес може залучатися одна або обидві пазухи.
Гострий гайморит
Гострий гайморит виникає як ускладнення гострого риніту, після перенесених грипу, кору, скарлатини та інших інфекційних недуг, на тлі запальних захворювань зубів (одонтогенний). Додатковим провокуючим фактором зазвичай служить переохолодження на тлі ослаблення реактивності організму.
Хронічний гайморит
Запалення переходить в хронічне (хронічний гайморит) після тривалої (або недолікованого) гострого гаймориту, особливо при поганих умовах для виходу накопичився в них секрету. Цьому сприяють потовщення слизової оболонки носа, гіпертрофія носових раковин, викривлення перегородки, що закривають або звужують вивідні отвори верхньощелепних пазух. Симптоми хронічного гаймориту можуть бути не яскраво виражені, що ускладнює його діагностику і лікування. Головні ознаки – тривалий нежить, що не піддається традиційним засобам, постійна закладеність носа. Часті головні болі і болі в глибині очниць. Вони можуть посилюватися при моргання, але зникають в лежачому положенні. Характерний симптом хронічного гаймориту – ранкова припухлість повік і кон’юнктивіт (запалення слизової оболонки ока) – свідчить, що запальний процес уже перейшов на стінки очниці.
Гайморит симптомы
Симптоми гаймориту дуже різні і не завжди прямо вказують на запалення гайморової пазухи, часто залежать від стадії та форми захворювання. Найбільш характерні відчуття тиску і напруги в області ураженої пазухи, головний біль, зубний біль, утруднене дихання носом з рясними виділеннями з нього.
Діагностика захворювання
Діагностика гаймориту, будь то гострий або хронічний гайморит, проводиться досвідченим ЛОР-лікарем і включає огляд (риноскопію), взяття мазка для виявлення збудника інфекційного процесу, рентгенографію придаткових пазух. За результатами обстеження ЛОР-лікар призначає індивідуально підібрану терапію, як основного, так і виявлених супутніх захворювань. Пройти діагностику гаймориту Ви можете в нашій Клініці по програмі «Золотий стандарт діагностики» або записавшись на прийом.
Лікування гаймориту
У лікуванні гаймориту широко використовується вакуумна катетеризація носових пазух носа ЯМІК-катетером, що дозволяє лікувати не тільки гайморит, але і будь-яку форму синуситу (етмоїдит, фронтит, сфеноїдит). Це оптимальне пристрій, що створює в порожнині носа і навколо носових пазухах кероване тиск, і тим самим здійснювати лікування ексудативних форм гострих і хронічних (за винятком поліпозних) синуситів. Короткочасна і абсолютно безболісна процедура лікування гаймориту прекрасно переноситься пацієнтами і не дає ускладнень.
До того ж вона виключає необхідність пункції. Комплексна терапія за показаннями доповнюється сучасними медикаментозними засобами. Курс лікування проходить амбулаторно, повторні процедури проводяться в міру необхідності до повного лікування. Десятирічний досвід застосування ЯМІК-катетера довів свою високу ефективність навіть в складних випадках.