Історія народу Майя ділиться на три періоди: перший домайську епоху (за кілька століть до Р. Х. по 317 рік по Р. Х.); другий древній (з 317 по 987 рік); третій новий, котрий ділиться на період ;травневого ренесансу до 1194 року; період ;мексиканського впливу; 1194-1441 р. і період занепаду 1441-1697 р.
Майя жили самостійними і незалежними родами, головними з яких були: тутульшпу, кокоми, канепи, печі і чели. Кожне із цих незалежних племен утворило місто-державу, також незалежне, із прилягаючими землями і містами. На чолі майя стояв правитель, велика людина, що обиралася довічно і мала необмежені права. При ньому існувала державна рада. Найдавнішими містами майя були Тикаль, Киригуа, Іца. У Х столітті на землі майя вторгаються мексиканські племена тольтеки на чолі з Кукульканом, які злилися з місцевим населенням, і влили в нього свої звичаї.
У цей час створюються нові великі міста-держави ; Улималь, Майяпан і Чічен-Іца. Крім цих майя спорудили ще десятки великих міст-держав, що вражають мандрівників своїми розмірами і красою. Майя споруджували прекрасні храми і палаци, багато хто з яких перевершували ацтекські і інські. Розробки майя в області математики і астрономії випередили свій час на сотні років, перевершуючи всі європейські досягнення тих часів. А багато хто з них зрозумілі і оцінені тільки в наш час. Слід зазначити, що майя вперше винайшли цифру нуль і систему нумерації.
Майя будували величні піраміди які мали незвичну форму.
Піраміди такої форми виконували подвійну функцію. Вони були храмами богів і гробницями володарів
Досягнення в архітектурі також не мали собі рівних не тільки по красі, але і по правильності архітектурних форм. Але за всім цим стояла лиховісна релігія майя; релігія, яку можна сміло назвати людиноненависницькою. На чолі жерців стояв жрець князь змій. Як це перегукується з тим древнім змієм-сатаною, що спокусив Еву в Едемі! У нього був прекрасний апарат помічників, які, перш ніж досягали звання жерця, одержували знання по астрономії, ієрогліфічному письмі і астрології. Були для жерців навіть своєрідні курси підвищення майстерності, де їм читалися спеціальні лекції.
Народ майя дуже любив і звеличував своїх богів саме тому їхні міста прикрашають скультури богів. Богами майя були Іцаіна – Бог неба, Йум-Каам – Бог кукурудзи, Шаман Эк – Бог Полярної зірки, Кукулькан – Бог вітру, Ах-Пучи – Бог смерті, і для кожного окремого дня, і навіть для цифр були в майя боги. Жертвоприношення майя і їхні релігійні обряди були ще жахливіші, чим в ацтеків, хоча багато в чому і походили на них. Жертви валилися на вівтар, потім жрець також розсікав їм груди і виривав серце, окропляючи кров’ю статую бога, після чого із трупа здирали шкіру, у яку обмотувався жрець. Після цього людське тіло розрубували на багато частин, які відразу поїдалися жерцями і знаттю! Це був масовий канібалізм. Кількість жертв досягалася десятків тисяч у дні великих свят і торжеств. Все населення міст завивало від захвату на подібних ритуальних діях. Люди губили людський вигляд. Аморальність і оргії здобували усе більше і більше широкий масштаб, перетворивши, нарешті, великі племена в мало на що здатних людей, що деградували.
Людський розум у відриві від Бога знову зазнав повної поразки, показавши свою обмеженість і слабість. Іспанці, зустрівшись із майя в 1502 році, уже через кілька років під керівництвом Франциско де Монтехо скорили велику цивілізацію. Майя, що колись споруджували великі міста, не змогли, будучи повністю розкладеними морально, вчинити опір європейцям. В 1697 році було знищене останнє місто майя Тайясаль.