Туберкульоз є інфекційним захворюванням, що протікає звичайно в хронічній формі. Як правило туберкульоз вражає легені, але також можуть бути уражені і інші органи. Збудником туберкульозу є паличка Коха, що відноситься до сімейства променистих грибків. Щорічно від туберкульозу помирає більше 3 млн чоловік у світі.
Після інфікування в лімфатичних вузлах починають утворюватися множинні туберкульозні вогнища, які впливають на стан крові. При цьому у хворого починає підвищуватися температура тіла.
Розрізняють наступні типи туберкульозу: туберкульоз легенів (83-88% випадків) і внелегений туберкульоз (12-17% випадків). Туберкульоз будь-якого типу викликає порушення в роботі практично всіх систем і органів. Відбувається поразка ендокринних, нервових, серцево-судинної систем, шлунково-кишкового тракту і печінки. Організм слабшає і губить значну частину імунних сил.
У деяких випадках можливо тимчасове поліпшення стану здоров’я. Але при несприятливих факторах (погане харчування, ослаблення імунітету, фізична і психічна перевтома, простудні захворювання) інфекція знову «просипається», і виникає вторинний туберкульоз.
На тлі туберкульозу легенів може виникнути туберкульоз очей, плеври, лімфатичних вузлів, костей, мозку і т.д. Може також виникнути туберкульоз відразу декількох органів.
Збудники туберкульозу здатні проникати в підщелепні, шийні, пахвові і пахові лімфатичні вузли. Вузли починають наривати, шкіра червоніє. Через якийсь час лімфатичні вузли, розплавляючись, прориваються назовні у вигляді ран, з яких витікає гній. У цей період хворого мучать сильні хвилеподібні болі в кишечнику, відсутність апетиту, здуття живота, запор, понос, крім того зменшується маса тіла.
Якщо інфекція потрапила в кості або суглоби, проявляються наступні симптоми: обмеження рухливості суглобів, симптом спондиліту, болю при русі. При влученні інфекції в брунхи або сечовий міхур хворого турбують тупі болі в попереку, а також часте і хворобливе сечовипускання. Якщо інфекція потрапила в мозок, може початися менінгіт. У цьому випадку проявляються наступні симптоми: блювота (не пов’язана із прийомом їжі), втрата свідомості, сильні головні болі, судороги. При туберкульозі шкіри починають утворюватися невеликі горбки, які потім перероджуються у виразки.
Туберкульоз очей проявляється в утворенні фликтен, почервонінні і набряку слизової оболонки, світлобоязні, частковій або повній втраті зору. У всіх випадках спостерігається кровохаркання, особливо при туберкульозі легенів.
Туберкульозом частіше занедужують підлітки і люди похилого віку, а також ті, чия робота пов’язана з несприятливими умовами (вогкість, холод, контакт із хімічними речовинами, брудне повітря і т.д.).
Не всім допомагає лікування, навіть своєчасне. При відсутності лікування прогноз самий несприятливий. Велика ймовірність летального результату. Крім того, висока смертність спостерігається не тільки від самої хвороби, але й від ускладнень після її.