Група дослідників з Массачусетського технологічного інституту під керівництвом Сета Ллойда проаналізувала роль деяких парадоксів і особливостей реальних подорожей у часі, пише журнал Wired. У науково-фантастичних фільмах і книгах для подорожі у часі може знадобитися розігнати автомобіль до певної швидкості або перевернути магічний годинник. Але з точки зору фізики, подібна подорож – це просто залишилось розробити відповідний пристрій.
Теорії подорожей у часі доводиться стикатися з руйнівним “парадоксом дідуся”, в якому мандрівник у часі вбиває одного зі своїх предків, що робить неможливим його власне існування, що робить неможливим і саме вбивство – і так далі.
Згідно з однією з моделей, розробленою на початку 1990-х англійським фізиком-теоретиком Девідом Дойчем, можливо невідповідність між минулим, яке мандрівник пам’ятає, і минулим, яке він переживає. Таким чином, можна пам’ятати про вбивство діда, якого ніколи не здійснював.
“Це якісь загадкові особливості, які абсолютно не узгоджуються з тим, що, як ми думаємо, являє собою подорож у часі”, – прокоментував доктор Ллойд.
У своєму новому дослідженні фахівці з МТІ описали модель тимчасових подорожей, яка накладає пряму заборону на подібні невідповідності. Теорія припускає, що ситуації, в яких мандрівник у часі може запобігти власне поява на світ, не відбуваються.
“У нашій версії подорожі в часі парадоксальні ситуації просто неможливі”, – пояснив учений.
Правда, ця позиція щодо парадоксальних подій може привести до того, що можливі, але малоймовірні події, навпаки, стануть відбуватися частіше.
“Якщо ви внесете невеликі зміни в початкові умови, то парадокс не трапиться. Це виглядає заманливо, але це ж означає, що чим ближче ви підійдете до парадоксального стану, тим більше таких змін почне відбуватися”, – пояснив співробітник Дослідницького центру IBM в Нью – Йорку.
Приміром, якщо мандрівник у часі спробує вбити свого діда за допомогою рушниці, набагато ймовірніше, що виробник куль виготовить дефектні кулі, або в останній момент рушниця не спрацює, або “які-небудь квантові коливання відведуть кулю в сторону в останній момент”, вважає доктор Ллойд.
“Це спотворення ймовірності при наближенні до парадоксальної ситуації здається дивним. Але справа в тому, що, коли ми змінюємо звичні закони фізики, в кінцевому підсумку відбуваються саме дивні речі. Це неминуче: адже ви маєте справу з подорожами в часі, невже ви не думаєте , що це само по собі дивно? ” – Заявив співробітник Інституту міста Ватерлоо в Канаді, фізик Деніел Готтесмана.
У своїй попередній роботі команда доктора Ллойда намагалася продемонструвати цю модель за допомогою фотонів. Хоча їм не вдалося відправити фотони в минуле, вчені створили квантові ситуації, аналогічні тим, з якими міг би зіткнутися мандрівник у часі.
При цьому, у міру наближення до парадоксальних станам все з меншою частотою вдавалося створити необхідні для парадоксу умови. На підставі цього фізики зробили висновок, що при істинних подорожі в часі можуть протікати аналогічні процеси.
Образовательные цифровые ресурсы для учителя.