Історія людства – це, по суті, історія його хвороби – війна. Від хвороб звичайних, які дають людині на якийсь час перепочинок, ця форма масового божевілля постійна. Світ у цілому, від найдавніших часів до наших днів, стійко прогресує у військовій області. Лицемірство, що гудить в окремій людині, стало природною характеристикою держави.
Всі країни виступають за мир, але майже кожна або розробляє, або купує озброєння. Минуле, 20-і сторіччя ознаменовано аж двома світовими війнами. Масштаби бойових дій, руйнувань, втрат, страждань стали настільки великими, що вони вже не сприймаються почуттями. Залишається тільки користуватися мовою статистики.
Перша світова війна
Зброї було накопичено предосить. Проба чинностей в 1905 р. уже відбулася. Пістолетним пострілом у Сараєво був даний старт великій війні. Участь взяли 38 країн із загальним населенням майже 400 мільйонів чоловік. На фронтах загинуло більше 10 мільйонів чоловік. З 20 мільйонів поранених, каліками залишилися 3.5 мільйона. Хвороби і бойові дії погубили близько 20 мільйонів мирних жителів.
Друга світова війна
У бойових діях брало участь 61 держава; у війну було залучено 80% населення Землі. Тільки в збройні сили було покликано більше 110 мільйонів чоловік. Загинуло приблизно 55 мільйонів, з них половина – мирне населення.
Третя світова війна
Протистояння найбільших військових блоків, іменованим «холодною війною», підсилювало екологічну погрозу, а також виснажувало не тільки матеріальні, але і моральні ресурси учасників.
На озброєння у світі витрачається мільйон доларів у хвилину. Разом США і Росія вже мають у своєму розпорядженні ядерну зброю загальною вибуховою потужністю тридцять два трильйони фунтів ТНТ. Це становить 4 тонни на кожного чоловіка, кожну жінку і кожну дитину, що живуть на Землі. Або по-іншому – це дорівнює восьмистам тисячам бомб, подібних скинутої на Хіросіму. Або 50 разів можна знищити все живе на планеті земля.
Відносно недавно були розсекречені документи, що підтверджують, що підготовка до ядерної війни обома сторонами фактично була, у першу чергу, війною з людьми своєї країни: ядерні випробування проводилися не тільки на військовій техніці, але і на військовослужбовців, які про це не підозрювали.
Військові частини відпрацьовували дії в умовах атомної атаки. Радіоактивні речовини, винесені висхідними потоками у верхні верстви атмосфери, розносилися далі по всій земній кулі і збільшували ризик радіоактивного зараження води і ґрунти у всіх країнах світу.
На початку 1960-х років ми жартували:
– війни не буде, але буде така боротьба за мир, що каменю на камені не залишиться…
Крім втрат економічних з’явилися і втрати людські (у буквальному значенні слова):
– спочатку – у вигляді емігрантів; відносно невелика кількість емігрантів не повинне вводити в оману: їхали ті, кого із задоволенням приймали; ми губили (і усе ще губимо) еліту гуманітарну, наукову і інженерну;
– потім почалися втрати серед самих соціально незахищених людей: пенсіонерів, а також тих, хто ще міг би працювати, але вже не працював на нікому не потрібних заводах, фабриках, шахтах і інших виробництвах у країнах з неповноцінної, несамодостаточной економікою. За останні 17 років в Україні населення зменшилося на 7 мільйони чоловік. Такіж втрати понесла і Росія, причому тенденція не міняється.
Остання світова війна
Ця війна не була оголошена жодним державою. Немає і точно певної дати початку війни. Вона йде кілька десятиліть. Після Другої світової війни відзначено більше 100 цивільних, міжнародних, глобальних, ядерних і звичайних війн за участю регулярних армій; загальні втрати вже склали десятки мільйонів людей.
З 1990 по 1994 р. у стані війни перебувало принаймні 50 держав. В 1994 р. ішло більше 30 війн, приблизно стільки ж – в 1995-м. Всесвітня організація охорони здоров’я повідомляла, що в 1992 р. щодня вмирало приблизно 40 000 дітей.
Немає і не буде ніяких норм і правил ведення війни. Мова йде про боротьбу за виживання в умовах планетарних обмежених ресурсів.
В 1990 е роки в колах, близьких до Пентагона і военно промисловому комплексу, легендарну популярність знайшов невеликий 7 сторінковий меморандум Маршалла (на знімку), скромно озаглавлений «Деякого міркування про військові революції». Меморандум призивав до «революції у військовій справі» і до нових підходів у військовій аналітичній роботі, коли інформаційні технології в тісному погоджуванні з новаторською військовою доктриною повністю змінюють саму природу війни.
В епоху Клінтона політики і генерали намагалися ігнорувати наставляння Маршалла, однак із приходом до влади Джорджа Буша сина авторитет великодосвідченого ветерана Холодної війни виріс надзвичайно. Досить сказати, що саме Ендрю Маршалл на прохання Рамсфелда підготував навесні 2001 року програмна доповідь Буша про політика нинішньої держадміністрації США в області оборони.
У контексті дійсного дослідження навряд чи доцільно заглиблюватися в розгорнутий виклад поглядів настільки впливового в США людину на війну. Але не можна не згадати, що саме Маршалл був у свій час натхненником концепції затяжної ядерної війни – з постійними модернізаціями зброї, ретельним захистом державних лідерів у надійних бункерах, висновком ядерної зброї й систем ПРО на земну орбіту.
Зараз у пентагонівського визионера нове захоплення – биоинженерная модифікація солдатів. Маршалл повідав, що вже розробляються препарати, що модифікують поводження людини для виконання спецзадач. Хімікати впливають на специфічні рецептори мозку, так що з’являється можливість створювати абсолютно безстрашних солдатів, що подовгу не сплять солдатів, більше пильних і швидких у реакціях воїнів. Коротше говорячи – не людей уже, а суперсолдат.
Один з епізодів війни – воєнна операція США проти Іраку. Американські експерти оцінили, що в результаті бойових дій було спалено більше пального, чим склав виграш. Тільки в результаті пожежі на нафтових свердловинах Кувейту згоріло 2 мільярди барелів нафти, що, за сьогоднішніми цінами, становить біля $50 мільярдів, тобто вартість змісту 7-го американського флоту протягом року.