Зараз тема вампірів, як ніколи, популярна. Всі ці книги, фільми і мультики про вампірів і перевертнів просто-таки заполонили екрани телевізорів і прилавки магазинів. Цікаво, що не все з того, що ми бачимо і чуємо – казки, є і реальні факти, які ніким не вигадані. Саме ці факти, явища, і послужили причиною для появи міфів про вампірів, надприродних створінь, які п’ють кров людей.
Давайте подивимося, якими основними ознаками наділині вампіри – це ікла, здатність не відбиватися в дзеркалі, боязнь сонячних променів, боязнь часнику, пристрасть до крові. Всі ці ознаки – дійсно існують, це не міф. Правда, всі вони є наслідком однієї-єдиної хвороби, досить рідкісної в наш час – порфірія.
Це дуже рідкісне захворювання, яким хворіє одна людина з 200 тисяч. Причиною виникнення цього захворювання, часто спадкового, є кровозмішення – але ж у середньовічній Європі серед монархів і аристократів часто траплялися внутрісімейні шлюби. Тоді монархи були просто змушені брати собі дружин з кола родичів. Отже, ось ознаки захворювання порфірію і слідства такого захворювання:
Великі ікла
Практично у всіх книгах і фільмах вампіри зображуються з великими іклами, якими вони протикають тіло жертви, випиваючи її кров. При порфірії ікла збільшені, і деякі зуби теж можуть бути загострені. Крім того, через це захворювання шкіра навколо губ і ясен висихає і стає дуже жорсткою. В результаті різці оголюються, шкіра блідне, зуби (і білки очей) можуть набувати червонуватий відтінок, через відкладення порфірину.
Дзеркала
Так, ще одна ознака – вампір не відбивається в дзеркалі. Насправді, підозрюють вчені, люди, які раніше хворіли порфірією, просто не могли дивитися на себе в дзеркало через відразу. Дзеркала, ясна річ, раніше висіли тільки лише в будинках аристократів та осіб королівської крові. І ось якраз такі люди завішували дзеркала тканиною або просто ніколи не підходили до дзеркала – не тому, що боялися, що хтось помітить те, що вони не відображаються у дзеркалі, а тому, що їм було гидко на себе дивитися.
Чутливість до сонячного світла
Порфирія є причиною того, що, як уже говорилося, шкіра змінює пігментацію, в результаті чого вона ну дуже чутлива до сонця, обгорить навіть при не дуже активному сонці. Крім того, очі такої людини теж чутливі до світла, і люди, хворі порфірією, воліють напівтемрява яскравого світла, інакше очі дуже ріже.
Чутливість до часнику
Що ж, знову це рідкісне захворювання вступає в хід – люди, хворі порфірією, просто не виносять часник. Той виділяє речовини, які значно посилюють симптоми захворювання і змушують «вампірів» мучитися так, що вони страются уникати часнику в будь-якому випадку. Прояви порфірії в даному випадку подібні посиленою в кілька разів алергії.
Пристрасть до крові
Оскільки в крові порфіріков знижена кількість гемоглобіну, ті відчувають бажання випити крові – крім того, через порфірії шкіра на обличчі профіріка часто тріскалася і кровоточила. Середньовічні лікарі не знаходили нічого кращого, як радили відновлювати втрату крові склянкою-другим свіжої крові всередину. Можна собі уявити, що відчували люди, які бачили, як людина, що страждає порфірією, п’є кров.
Ось, власне, і все – як бачимо, нічого надприродного, все викликано тільки природними причинами.