За останні три роки імпорт генетично модифікованих продуктів у України виріс у три рази. Але в більшості випадків вони видаються за продукти “природного походження”
Активісти “Грінпіс” обнародували результати свого дослідження ринку українських продуктів. З’ясувалося, що на жодному із продуктів харчування, що містять так називані генетично модифіковані (або трансгенні) інгредієнти, не було обов’язкової і маркування, що інформує про це. А по числу приблизно шкідливих для людини генетично модифікованих продуктів України в три рази випереджає Захід.
Третина всіх проаналізованих продуктів містили генетично модифіковані білки; у чотирьох ковбасних виробах частка генно-модифікованої сої (Roundup Ready) досягла 70-80% від загального змісту сої. Найвищий відсоток штучних інгредієнтів утримується в паштеті, сосисках ” і сардельках. Упакування жодного із цих продуктів харчування не містило інформації про вміст генно-модифікованих речовин.
Виключення робиться тільки для харчових продуктів, не утримуючі ДНК і білок – рафіновані масла, модифіковані крохмалі, сиропи глюкози і інше, а також утримуючі в рецептурі менш 5 % компонентів із ГМО.
На думку “Грінпіс”, на українсьму ринку спостерігається дійсна експансія генетично модифікованих продуктів. Швидше за все це пов’язане із втратою транснаціональними корпораціями ринків збуту в країнах Європи і у Канаді.
В 2000 р. Грінпіс США опублікував список компаній, що використають Гм-інгридієнти. У цьому списку: шоколадні вироби компаній Hershey’s, Cadbury (Fruit & Nut), Mars (M&M, Snickers, Twix, Milky Way), безалкогольні напої від Coca-Cola (Coca-Cola, Sprite), PepsiCo (Pepsi, 7-Up), шоколадний напій Nesquik компанії Nestle, рис Uncle Bens (виробник -Mars), сухі сніданки Kellogg’s, супи Campbell, соуси Knorr, чай Lipton, печиво Parmalat, приправи до салату Hellman’s, дитяче харчування від компаній Nestle і Abbot Labs (Similac). Всі ці товари користуються тією або іншою популярністю в українців. Але цим перелік не обмежується. Більше докладна інформація представлена на сайті “Грінпіс” і в аналітичній замітці на сайті антиглобалістів.
Що значить “генетично модифікований”, або “трансгенний”? У природний набір генів організму c допомогою методів генної інженерії був уведений чужорідний ген (наприклад, генетично модифікована картопля містить ген проліску). Робити цю процедуру в широкому масштабі можливо тільки в лабораторіях великих корпорацій. У результаті такі трансгенні організми здобувають нові “корисні” властивості – наприклад, стають токсичними для комах, однак найчастіше метою генетичної модифікації є одержання суперстійкості сільськогосподарських рослин до величезних кількостей пестицидів виробництва тих же самих корпорацій. Які ще властивості, на додачу до “корисних”, здобувають ці дітища франкенштейнів, корпорації воліють не розповідати.
Для порівняння: у світі всі частіше відмовляються від модифікованої їжі. Самий показовий випадок – Замбія. Ця африканська країна, незважаючи на гостру продовольчу кризу, відмовилася від гуманітарної допомоги ООН, що складає з генетично модифікованого зерна. Як заявив високопоставлений дипломат Замбії, «Якщо люди голодують, це не виходить, що їх можна годувати невідомо чим».
Європа також не долюблює генетиками їжу:
– Найбільші британські супермаркети? заявили про скорочення продажу продуктів, зроблених за допомогою генної інженерії. Магазини “Теско”, наприклад, більше не будуть пропонувати м’ясо тварин, вирощених на генетично модифікованих кормах. За заявою представників “Теско”, це зроблено у відповідь на недовіру покупців до подібним до продуктів. Інші британські магазини також знімають зі своїх полиць м’ясо, рибу, фрукти і овочі, у виробництві яких були використані корми й речовини зі зміненими генами.
– Франція і Італія обмежили використання генетично модифікованої продукції. Французький уряд прийняв рішення про знищення посівів генетично модифікованих сої-бобів у Південній Франції на площі 46 га.
Що стосується України, то тривогу б’ють тільки екологи. Учені, навпроти, уважають генетично модифіковані продукти чи ледве не панацеєю. І активно впроваджують розробки в життя.
– Поки екологічні організації в Європі протестують проти “навали трансгенів” і залучають на свій бік керівництво Євросоюзу, у Україні вже практично підготовлена база для вирощування посівного матеріалу. Найближчим часом буде запущений невеликий “завод” по виробництву трансгенних бульб, його запланована потужність – 2,5 тисячі картопляних рослин на місяць. Нечисленні протести екологічних організацій (в основному російського відділення “Грінпіс”) натрапляють на дивну єдність наших вчених-біологів, що вважають використання Гм-культур у сільському господарстві безсумнівним благом.
– Українці їдять 8 видів генетично модифікованих продуктів. Це два види сої, три види кукурудзи, картопля, цукровий буряк і отриманий з її цукор. Більше того, “у людства, що вступило в конфронтацію із природою, просто немає іншої альтернативи”. Щоб одержувати потрібну кількість мінералів, білків і вітамінів, пояснив він, людина повинен з’їдати певну кількість їжі, однак через те, що сучасна людина мало рухається, при подальшому споживанні тільки натуральних продуктів виникає загроза “масового ожиріння”. Через 5-6 років, за прогнозами вченого, з’являться продукти зі збалансованим змістом всіх необхідних людині речовин.
Думки фахівців
У червні 2000 року з’явилося перше підтвердження того, що їжа із Гм-продукти можуть викликати мутації живих організмів. Німецький зоолог Ханс Хайнрих Каац на досвідах довів, що змінений ген оліїстого турнепсу проникає в живучі в шлунку бджоли бактерії, і ті починають мутивати. “Бактерії в організмі людини також можуть мінятися під впливом продуктів, що містять сторонні гени, – уважає вчений. – Важко сказати, до чого це приведе. Може бути, мутації”.
Гм-картопля, виведена американською компанією “Монсанто”, дійсно шкідливий лише для колорадського жука, що, наївшись його листів, миттєво подихає. Але от шотландський учений з Абердина А.Пуштаі після ретельних досліджень виявив зміни внутрішніх органів пацюків, що харчувалися монсантовською картоплею.
Є і більше тривожні свідчення. Відомий випадок, коли генна технологія, використана при готуванні ліків – снотворного “Эл-триптофан”, привела в США до смерті декількох десятків людина і ще більше число прирекла на інвалідність. Їхня компанія, Що Робила, щоб не допустити скандалу, без зайвого шуму виплатила потерпілим компенсацію у два мільярди доларів.
При всіх блискучих перспективах застосування генної інженерії несе і певну частку невідомих наслідків. У життєдіяльності організму чільну роль грає білок. Генна інженерія може привести до зміни структури і функції білків, зокрема ферментів. Також у процесі зміни генома організму рослини в ньому накопичуються компоненти, що забезпечують його стійкість до зовнішніх несприятливих факторів – захворюванням, шкідникам або гербіцидам і т.д. У певних концентраціях ці компоненти можуть бути небезпечними для здоров’я людини, що вживає в їжу продукти, отримані із застосуванням методів генної інженерії. Тому в процесі промислової переробки такої сировини можуть знадобитися зміни в існуючих технологіях, що забезпечують мінімальний залишковий зміст небезпечних для здоров’я компонентів.
Генетично модифіковане молоко може становити небезпеку для процесу росту дітей, що у свою чергу приводить до важких і необоротних наслідків для дитячого організму. Особливо це стосується малят, що страждають захворюваннями шлунково-кишкового тракту, хворобою Крона, аутизмом, цирозом печінки і сприйнятливістю до лікарських препаратів певних груп.