Зміна полюсів, зсув полюсів, зміна магнітного поля землі, зсув полів, магнітна інверсія … В останні роки ми стали так часто чути не цілком зрозумілі фрази, здавалося б говорять про одне і те ж. Чи ні? Невже це настільки важливо, що так багато людей регулярно обговорюють подібні теми? І що це взагалі таке, нарешті?
Перш за все, давайте виділимо два основні поняття в подібних сценаріях, по розділенню, власне, самих полюсів на полюса обертання або географічні полюси (через них проходить уявна вісь обертання Землі, є південний і північний полюси – згідно півкулях) і магнітні полюси. Вони не збігаються, як багато хто помилково думають, мало того, магнітний полюс Землі постійно переміщається, а вісь обертання так само неодноразово змінювала своє місце розташування в ході історії.
Тепер безпосередньо торкнемося самого факту зсуву полюсів, як такого. Протягом новітньої історії, написаної сучасною людиною, здавалося б нічого подібного не відбувалося, але чи так це? Про що говорять нам всі ці фрази? Де незаперечні факти, які доводять теорії про зрушення полюсів, які б вони не були? Торкнемося окремо кожного виду полюсів окремо.
Географічні полюса, зміщення полюсів.
Наша планета обертається навколо своєї осі і кожен день, і, спостерігаючи за зміною дня і ночі, ми мимоволі є свідками цього явища, а наш організм, включаючи його біоритми, тонко реагує на зміну дня і ночі. У свою чергу наша планета розділена смугою екватора (теж нескладна умовний розподіл, оскільки Земля має правильну еліпсоїдну форму), яка ділить її на північну і південну півкулю. Точки обох півкуль, через які проходить уявна вісь обертання планети, називаються полюсами – південний і північний, відповідно.
Як же полюса можуть змінюватися, якщо можуть взагалі і що може викликати подібне явище? Згідно історико-археологічним знахідкам останнього часу, подібні зміни траплялися на нашій планеті неодноразово. Прикладів маса, наприклад, при вивченні останків мамонтів, знайдених у вічній мерзлоті в крайніх північних широтах, в їх шлунку і ротах були виявлені залишки ромашки і деяких інших, менш відомих трав, які виростали тільки в помірних широтах. А як можна пояснити знайдені в Антарктиді останки тварин і рослин, аж ніяк не належить заполярних широт і абсолютно не пристосованих, свого часу, для характерних мінусових морозів. Бути може Антарктида коли то знаходилася в зовсім інших широтах?
А саме так і було, кажуть вчені з багатьох країн, археологія та інші науки занадто далеко просунулися, щоб заявляти протилежне. Є й деякі більш таємничі і древні джерела, на яких Антарктида і зовсім не покрита льодом, а берегова лінія настільки точно описана, що сучасній апаратурі за допомогою інфрачервоного сканування насилу вдалося б отримати подібну картинку?Яким чином можна було в той час настільки точно зобразити материк, якщо він сьогодні знаходиться цілком під льодом. Не був під льодом – був в іншому місці? Може колись Антарктида була на екваторі і там росла буйна рослинність? Хто знає звідки древній картограф перемалював в 1533 році старовинну карту.
Ми мимоволі приходимо до висновків що географічні полюси змінювалися, рівно як і відбувалося переміщення самих материків. Що ж може настільки вплинути на обертання нашої планети, яка жахлива сила це повинна бути, щоб, наприклад, розгорнути матінку Землю або хоча б зрушити її на кілька градусів? Безсумнівно гравітація, а точніше гравітаційні поля. Відомо що ми обертається навколо сонця, утримуючись на відносно стійкою орбіті. Отже зміна гравітаційного поля сонця могло змінити орбіту, а отже і змістити полюса обертання самої планети. Подібне явище можливо було б і при проходженні у відносній близькості від Землі якогось небесного тіла великих розмірів. Ще один з розглянутих варіантів, переміщення речовини на самій планеті, в результаті танення полярних шапок, бурхливої тектонічної активності, динаміка обертання планети може трохи дисбаллансуватися і вісь обертання може переміститися.
Чим може нам загрожувати зміна географічних полюсів?
Якщо зміна географічних полюсів, а отже і осі обертання Землі, з якої причини станеться в досить короткий термін, то, оскільки все на нашій планеті рухається разом з нею, сила інерції може зіграти з нами злий штуку. Перш за все це подія ознаменується різким підвищенням тектонічної активності по всій планеті, що вже саме по собі не обіцяє нам нічого доброго. Вулкани, лава, розломи, найпотужніші землетруси, величезні цунамі, різке погіршення клімату, падіння температури, виникнення ураганів та смерчів … Земля примхлива й на невелике обурення може відповісти дуже і дуже згубно для нас, людей, перш за все.
Магнітне поле Землі і магнітні полюси. Зсув магнітних полюсів.
Наша Земля має досить сильну магнітуду, силу тяжіння. Саме магнітне поле утворюється рухом розпечених шарів нікелю і заліза під мантією, близько до ядра Землі. Завдяки “захисного” магнітного екрану Землі, ми надійно захищені від потоків сонячної радіації, яка могла б виявитися згубною для всього живого. Магнітні поля, що оточують нашу планету, постійно переміщаються, а з ними ж переміщаються і магнітні полюси, які, як уже було сказано вище, не збігаються з географічними. Подібне зміщення не є аномалією і відбувається, за деякими версіями вчених, кожні 10-11 тисяч років, хоча поки не доведено періодичність самого явища.
Чим нам загрожує зсув магнітних полюсів?
Прогнозів досить багато, але більшість схиляється до кількох досить песимістичним версіями. Через зміщення магнітних пластів, яке відбувається вже зараз, але піку досягне до грудня 2012 року, на землю може потрапити достатню кількість сонячної радіації, яка надасть летальний ефект на рослинний і тваринний світ на планеті. Магнітні коливання призведуть до активізації тектонічної активності Землі, оскільки зміна положення магнітних полюсів швидше за все вплине на ставлення осі обертання Землі до земної орбіти. Подібний поворот включає в себе зсув материкових літосферних плит, рух материків і змішання крижаних шапок, як наслідок, з географічних полюсів нашої планети. Танення льоду призведе до повсюдного підвищення рівня океану і досить передбачуваному кінця сучасної цивілізаії, принаймні в тому вигляді, в якому ми її знаємо …